Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2299).


Poseł Józef Zych:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego dokładnie przeanalizował projekt ustawy o zmianie Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw i uznaje, że ta nowelizacja wymaga wnikliwego rozważenia.

    Pan poseł Piotrowicz pozwoli, że będę kontynuował jego wątek, a mianowicie problem zasadniczy, który tu wynika, przygotowania do wykonywania zawodu. Od początku jako prawnicy staliśmy na stanowisku, że zawód sędziego jest ukoronowaniem zawodów rady prawnego, adwokata. I do pewnego czasu tak było, bo był problem z tym, kiedy nawet nie było możliwości przechodzenia z zawodu do zawodu.

    Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Jak popatrzymy na te propozycje, które dotyczą kwalifikacji do przygotowania, a więc od ukończenia aplikacji, złożenia egzaminu, 18-miesięcznej praktyki w zakresie czynności związanych ze świadczeniem usług prawniczych czy też tworzeniem prawa, to można by powiedzieć, że są stworzone znakomite warunki. Jest pytanie: Jak to się wobec tego dzieje, że jednak, gdy chodzi o wymiar sprawiedliwości, a szczególnie o jego wyniki, nie ma tego odzwierciedlenia?

    Pamiętam, że kiedy odbywałem aplikację w sądzie wówczas wojewódzkim w Zielonej Górze, mój patron brał mnie przed rozprawą na rozprawę, dawał mi do ręki akta i mówił: proszę pana, ma pan przeczytać i przygotować mi propozycje. I jak przygotowałem propozycje, to brał mnie na rozmowę i albo podzielał mój pogląd, albo nie, dyskutował ze mną i wskazywał na uchybienia, a potem konfrontowałem to z wyrokiem, a wyroki były różne. Często się zgadzaliśmy, często się nie zgadzaliśmy, ale to było praktyczne przygotowanie. Podzielam absolutnie pana pogląd, że podstawową rzeczą jest przede wszystkim podejście praktyczne, skończyło się przecież studia prawnicze. Pierwszy błąd, jaki popełnia się na aplikacjach, w moim przekonaniu, a obserwowałem wiele, w wielu uczestniczyłem, to powielanie teoretycznych rozważań z uniwersytetów, ale na niższym poziomie. To jest nieporozumienie. Podstawową sprawą jest przygotowanie praktyczne i pokazanie, co powinno się czynić.

    Wysoki Sejmie! Oczywiście w tym projekcie ustawy jest wiele bardzo istotnych kwestii. Na przykład wiele miejsca poświęca się problemowi stwierdzenia uchybienia w zakresie sprawności postępowania sądowego. Okazuje się, że o wiele ważniejszym problemem w Polsce jest problem błędów popełnianych w interpretacji, w stosowaniu prawa. Jeżeli chodzi o rozstrzygnięcie, gdy chodzi o uchybienie w zakresie sprawności postępowania, to wiemy, o czym może być mowa. O tym, że nieterminowo się rozpoznaje, że nie wyznacza się odpowiednio spraw. Na to nie trzeba ustawowej regulacji, bo przecież prezes sądu dotychczas miał takie uprawnienia, mógł reagować. Nie o to chodzi. Obserwuje się ewidentną niechęć, jeżeli chodzi chociażby o sędziów, do postępowania dyscyplinarnego. Mógłbym tu cytować przykłady, które świadczą o tym, że nie podchodzi się do zagadnienia absolutnie obiektywnie, i to jest bardzo ważny problem.

    W poprzednim punkcie, kiedy mówiłem o jedności orzecznictwa, pani poseł z Platformy była uprzejma, odnosząc się do tego, powiedzieć: Tak, trzeba zobaczyć, czy to młody sędzia, czy sędzia stary, z doświadczeniem. Jeżeli mówiłem o trzech wyrokach Sądu Najwyższego, to jaki młody sędzia może być w Sądzie Najwyższym? Doświadczony, bo o tym przecież mówimy. Jest jeszcze inna instytucja, do której sięga się niechętnie. Są to wytyczne pełnej izby Sądu Najwyższego. Kiedy dostrzega się rozbieżności, to powinno się wykorzystywać te elementy, które są absolutnie dopuszczalne, możliwe. (Dzwonek)

    Panie marszałku, jeszcze dwa zdania, to jest bardzo istotna sprawa.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Bardzo proszę, panie marszałku.

    Poseł Józef Zych:

    Wysoki Sejmie! Jest jeszcze dość istotny problem, który dotyczy ślubowania. Proszę zauważyć, co jest napisane: Ślubuję uroczyście jako asesor sądowy służyć wiernie Rzeczypospolitej, stać na straży prawa, obowiązki asesora sądowego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie, według mego sumienia. Wysoki Sejmie, bezstronność i poglądy czy odczucia własnego sumienia mogą być bardzo różne. Mógłbym tu cytować wiele sytuacji z Sejmu, jeżeli chodzi o to, gdzie jest obiektywizm, jaki powinien być, a jakie są moje osobiste odczucia. Sądzę, iż przy tym projekcie, bardzo potrzebnym, będziemy mieć trochę pracy w komisjach. Wobec tego popieramy wniosek o skierowanie projektu do dalszego procedowania. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 28 maja 2014 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2014 wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy