Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości (druki nr 2245 i 2360).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

    Nowelizacja ustawy wynika z wprowadzenia do polskiego prawa dyrektywy unijnej, która przewiduje szereg ułatwień w zakresie sprawozdawczości finansowej. Ułatwienia te będą polegały na tym, że tzw. mikrojednostki będą mogły ograniczać swoje sprawozdania wyłącznie do skróconego bilansu oraz rachunku zysków i strat, co przewiduje nowo wprowadzony załącznik nr 4 do projektu ustawy o rachunkowości, oraz będą zwolnione ze sporządzania informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności, pod warunkiem że niektóre informacje dotychczas obowiązkowe zostaną zawarte w informacjach uzupełniających do bilansu, co także określa załącznik nr 4 do projektu ustawy. Z nowych uprawnień mikrojednostki będą mogły korzystać według własnego uznania. Zaliczono do nich spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki utworzone przez te podmioty, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie przekroczyły dwóch z trzech następujących kryteriów: po pierwsze, suma aktywów nie przekroczyła równowartości 350 tys. euro, po drugie, przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów nie przekroczyły 700 tys. euro, po trzecie, przeciętne średnioroczne zatrudnienie nie przekroczyło 10 osób.

    Projekt ustawy rozszerza także katalog jednostek mikro określony w unijnej dyrektywie. Z uproszczeń w rachunkowości będą mogły korzystać także m.in.: osoby prawne, poza jednostkami sektora finansów publicznych, stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, fundacje i izby gospodarcze, osoby fizyczne i spółki osobowe, jeżeli ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy wyniosły równowartość w walucie polskiej co najmniej 1200 tys. euro, a nie przekroczyły 2 mln euro. Omawiane zmiany przepisów ustawy są korzystne i akceptowane przez małe jednostki. Poza uproszczeniami w rachunkowości pozwalają także na ograniczenie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej pozytywnie ocenia zaproponowane zmiany. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 28 maja 2014 roku.


132 wyświetleń

Zobacz także: