Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Badania dowodzą, że obecnie Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce przede wszystkim z powodu ruchu tranzytowego północ - południe, ale też wewnątrzaglomeracyjnego. Odkorkowaniu miasta miało służyć wybudowanie tzw. ringu autostradowego, czyli od wschodu - A1, od północy - A2, od południa - S8 i od zachodu - S14.

    Oczywiście występuję tu też w imieniu trzech posłów z SLD z województwa łódzkiego, ale myślę, że również w imieniu tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego i Łodzi, którzy tak licznie podpisywali się pod akcją: Tak dla S14 i obwodnicy A1, i właśnie chcę wyrazić wolę mieszkańców województwa łódzkiego co do budowy S14 i zakończenia w końcu budowy A1.

    Domagamy się, panie ministrze, budowy S14 i zakończenia budowy A1 z uwagi na to, że tak na dobrą sprawę A1, czyli wschodnia obwodnica Łodzi, jest budowana od kilku lat. Miała zostać oddana do użytku w połowie zeszłego roku. Do dziś nie wiemy, kiedy zostanie oddana. Mówi się, że prawdopodobnie najwcześniej w połowie 2016 r. Bez tego odcinka ulice Łodzi nieustannie są masakrowane przez kawalkady tirów z całej Europy, które próbują przejechać z północy na południe, ale też z północnego wschodu na południowy zachód. Tak na dobrą sprawę ten odcinek powinien być budowany jako jeden z pierwszych, a nie jako ostatni, ale, niestety, jest budowany jako ostatni. Panie ministrze, konkretne pytanie: Kiedy w końcu zostanie oddany do użytku ten odcinek A1?

    Drugie pytanie. Oczywiście chodzi o S14. Domagamy się budowy zachodniej obwodnicy Łodzi - chodzi o obwodnicę Łodzi i Zgierza - tak aby połączyć Pabianice z Emilią i tak aby wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta Łodzi. To jest 30-kilometrowy odcinek. (Dzwonek) Panie ministrze, pytanie, ponieważ rząd uznał, że w Polsce są ważniejsze inwestycje i na łódzką drogę pieniędzy już nie ma: Kiedy S14 może powstać? To pytanie jest bardzo konkretne, panie ministrze, ponieważ z jednych informacji, które posiadamy, wynika, że można było rozpocząć...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Panie pośle, pytanie zostało już zadane.

    Poseł Dariusz Joński:

    Pani marszałek, już kończę zadawanie pytania, chciałbym zakończyć myśl.

    Otóż informacje, które państwo przedstawiacie, wskazują, że inwestycja prawdopodobnie rozpoczęłaby się w 2016 r., i to jest wersja optymistyczna, ale jest też wersja pesymistyczna, zgodnie z którą najwcześniej nastąpi to w 2020 r. Panie ministrze, chodzi o obwodnicę Łodzi, drogę S14, czyli zachodnią, oraz A1 - wschodnią. Kiedy jedna zostanie ukończona, a druga w ogóle zostanie rozpoczęta? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Pośle! Generalnie, jak popatrzymy na przebieg autostrad w Polsce, autostrady A2 i A1, myślę, że w konsekwencji najlepiej skomunikowanym miastem w Polsce - decyzje strategiczne zostały podjęte jakiś czas temu - będzie Łódź. Sądzę, że to jest pozytywna wiedza, którą wszyscy mamy, doskonale sobie zdajemy sprawę, że akurat taki przebieg najważniejszych dróg w Polsce, i ich skrzyżowanie, stawia Łódź perspektywicznie w dobrej sytuacji. Chciałbym powiedzieć, że jeżeli chodzi o budowę autostrady A1, czyli odcinek Stryków - Tuszyn, tzw. wschodnią obwodnicę Łodzi, długość tego odcinka wynosi ponad 37 km. Wszelkie dokumenty związane z uzgodnieniami środowiskowymi, pozwoleniem na budowę, zostały przyjęte, jeśli chodzi o ostatnie odcinki, w grudniu 2012 r. Zaawansowanie prac na tym odcinku na dzień 18 maja 2014 r. było następujące: rzeczowe - ponad 10%, finansowe - ponad 11%. Pierwotnie odcinek autostrady A1 Stryków - Pyrzowice przewidziany był do realizacji - pamiętamy ten czas -w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

    W styczniu 2009 r. podpisana została umowa na budowę, jak również na eksploatację z konsorcjum Autostrada Południe SA. Jak pewnie państwo pamiętacie - myślę, że pan poseł też ma taką wiedzę - konsorcjum Autostrada Południe w przewidywanym terminie jednego roku, czyli do 22 stycznia 2010 r., nie zapewniło finansowania inwestycji dotyczącej budowy wyżej wymienionego odcinka autostrady, do czego zobowiązało się w umowie koncesyjnej. W związku z powyższym spowodowało to automatycznie wygaśnięcie zawartej w 2009 r. umowy koncesyjnej. Została wtedy podjęta decyzja, że odcinek zostanie zrealizowany w systemie tradycyjnym, a inwestorem będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinek miał powstać w systemie: projektuj i buduj.

    Konsorcjum, które podjęło się realizacji kontraktu dotyczącego odcinka Stryków - Tuszyn, miało problemy z płynnością finansową i utraciło kontrakty nie tylko na tym odcinku, ale również na odcinku autostrady A4 Rzeszów - Korczowa, konkretnie Rzeszów - Jarosław, oraz na odcinku S69 Bielsko-Biała - Żywiec, odcinek Bielsko-Biała węzeł Mikuszowice. Umowa z konsorcjum, w którym liderem były Polimex i firma Doprastav, została zawarta w 2010 r. O zaawansowaniu prac już powiedziałem, o tym, jak wyglądało w momencie zejścia tej firmy z budowy, zerwania kontraktu przez GDDKiA. Powody tego zejścia z placu budowy i zerwania kontraktu dotyczyły przede wszystkim niezgodności realizacji inwestycji z harmonogram, problemów z pozyskiwaniem i dostawą materiałów, braku płynności finansowej, opóźnień w płatnościach dla podmiotów zaangażowanych w budowę tego odcinka, jak również braku świadczenia pracy przez wykonawcę w pełnym wymiarze godzinowym przewidzianym w umowie i problemów w ramach samego konsorcjum, które występowały.

    W tej chwili został ogłoszony przetarg, jak państwo pewnie wiecie, 6 lutego 2014 r., na wybór wykonawcy, który ma dokończyć realizację zadania. Ze względu na to, że chcielibyśmy, aby to zadanie było sprawnie wykonane, ten odcinek ponad 37 km został podzielony na trzy odcinki realizacyjne. Zadanie pierwsze obejmuje węzeł Stryków, zadanie drugie dotyczy odcinka od kilometra 310 do kilometra 320, a zadanie trzecie - odcinka od kilometra 320 do kilometra 335, czyli do węzła Tuszyn. Zgodnie z warunkami przetargu przewidywany czas realizacji zadania wynosi 22 miesiące. Planowane zakończenie realizacji zadania to czerwiec 2016 r. Zadanie nie jest finansowane ze środków europejskich, unijnych, stąd nie ma zagrożenia ich utraty. Inwestycja jest realizowana i będzie realizowana z wykorzystaniem finansowania krajowego.

    Jeżeli chodzi o zachodnią obwodnicę Łodzi, czyli odcinek, o którym pan poseł wspomniał, w ciągu drogi S14 wraz z obwodnicą Pabianic, łączna długość wynosi 42,4 km. Droga ekspresowa, tzw. zachodnia obwodnica Łodzi, połączy autostradę A2, czyli węzeł Emilia, z drogą ekspresową S8, węzeł Róża, biegnąc południkowo po zachodniej stronie aglomeracji łódzkiej, czyli na odcinku Zgierz - Łódź - Pabianice. S14 w całości przebiegać będzie w województwie łódzkim, na obszarze gmin: Zgierz, Aleksandrów, Konstantynów i Pabianice. (Dzwonek)

    (Poseł Dariusz Joński: My to wiemy, ale kiedy?)

    Panie pośle, w pańskim uzasadnieniu nie przeszkadzałem, proszę, żeby mi nie przeszkadzać w moim uzasadnieniu.

    Tak więc obwodnica Pabianic, jak państwo wiecie, o długości 15,2 km została zrealizowana i oddana do ruchu 13 lipca 2012 r., natomiast jeżeli chodzi o odcinek od węzła A2 Emilia do węzła Lublinek przy DK nr 14 o długości 27 km, zadanie to jest obecnie na etapie prac przygotowawczych. Uzyskane są wszelkie zgody i wszelkie dokumentacje z tym związane. Zakłada się 29-miesięczny termin realizacji, a wartość tego zadania to ponad 2300 mln zł. Co do załączników, które póki co obowiązują do końca 2015 r., zadanie jest ujęte w załączniku nr 1a i w tej chwili w dokumentach, które zostały przyjęte przez rząd, mam tu na myśli dokument implementacyjny do strategii rozwoju transportu do 2020 r., znajduje się na pozycji 36. Jak państwo wiecie, Polska podpisała umowę partnerską z Komisją Europejską i na podstawie dokumentu implementacyjnego umowy partnerskiej wyliczane są środki europejskie na budowę dróg w Polsce...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Panie Ministrze! Bardzo proszę konkludować, bo już przekroczył pan czas przeznaczony na odpowiedź.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    ...i na tej podstawie jeszcze w tym roku zostanie przyjęty plan budowy dróg na nową perspektywę finansową. Wtedy okaże się, w jaki sposób ta inwestycja będzie finansowana i w jakim terminie zakończona. Dziękuję.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Cezary Olejniczak:

    Dziękuję.

    Szanowna Pani Marszałkini! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! To, że Łódź leży w centrum Polski, wszyscy wiedzą, to, że autostrady A1 i A2 krzyżują się pod Łodzią w miejscowości Stryków, też wszyscy wiedzą. Tak jest położona Łódź i dobrze, że tam się krzyżują, a nie miałyby wejść bezpośrednio do Warszawy i całkowicie ją zakorkować, ale bez jednej i drugiej obwodnicy Łódź i praktycznie wszystkie miasta podległe, Zgierz, Pabianice, są zakorkowane. Apelujemy o to, żeby państwo dokładnie powiedzieli. Jeżeli chodzi o A1, powiedział pan minister, że tylko 10%. Nie wiemy, kiedy tak naprawdę skończą się te prace.

    Natomiast co do S14 wywnioskowałem, że tak naprawdę ta droga jest na 36. miejscu. Może się okazać, i pan to mniej więcej powiedział, że tych pieniędzy w ogóle nie będzie w przyszłej perspektywie i nie znajdą się środki, żeby dokończyć zachodnią obwodnicę Łodzi.

    Pytam pana ministra - prace przygotowawcze już trwają (Dzwonek) - kiedy będzie ogłoszony przetarg na dokończenie budowy S14, bo mieszkańcy Zgierza i Pabianic tej drogi oczekują. Dziękuję. (Oklaski)


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Pośle! Wracając jeszcze do budowy autostrady A1 Stryków - Tuszyn, bo pan poseł powiedział, że nie zabrzmiało to zbyt czytelnie i jasno, jeszcze raz powtórzę, że przetarg został ogłoszony 6 lutego 2014 r. Zadanie zostało podzielone na 3 odcinki realizacyjne, wymieniłem je wcześniej, i planowane zakończenie realizacji zadania to czerwiec 2016 r., to zabrzmiało wyraźnie.

    Jeżeli chodzi o dokumenty, to powołałem się na te, które są przyjęte i obowiązują. Każdy parlamentarzysta reprezentujący poszczególne regiony kraju bardzo dba o to, żeby szczególne zaangażowanie inwestycyjne było przede wszystkim na jego obszarze, dlatego też wymieniłem pozycję, na której znajduje się odcinek zachodniej obwodnicy Łodzi. Ponieważ wszystkie odcinki dróg ekspresowych, obwodnic i tak dalej są ustalone według kryteriów przyjętych w dokumencie implementacyjnym, zatwierdzonych przez Komisję Europejską, to dla wszystkich parlamentarzystów jest to jasne, czytelne, żeby nie było też takiego stwierdzenia, że w Polsce podejmuje się decyzje co do budowy poszczególnych dróg, odcinków na zasadach uznaniowych. Kryteria, które są zawarte w dokumencie implementacyjnym, są uniwersalne i transparentne i w oparciu o nie będą podejmowane decyzje co do kolejności budowy dróg w Polsce w nowym planie dotyczącym lat 2014-2020. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Dariusz Joński:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Będę prosił pana ministra, aby jednak ustosunkował się do tych wszystkich pytań na piśmie, żebyśmy otrzymali odpowiedzi na piśmie, dlatego że to jest nieprawdopodobne, by przez taki czas budować 30 km autostrady, a dzisiaj się jeszcze dowiedzieliśmy, że w sprawie S14 jesteśmy na 37. miejscu. W związku z tym powołamy w Sejmie zespół do spraw budowy S14 i dokończenia A1. Nie ma wyjścia, bo w innym przypadku pieniądze unijne zostaną wydane na inne inwestycje, a to nie zostanie wybudowane. Dziękuję. (Oklaski)



Dariusz Joński, Cezary Olejniczak i Artur Ostrowski - pytanie z 29 maja 2014 r.


0 wyświetleń

Zobacz także: