Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (druk nr 2287).


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Choć w opinii wielu obserwatorów, czasem mediów, dziennikarzy o Polskiej Agencji Kosmicznej padło dość dużo - nie zawsze korzystnych i dobrych - opinii i słów, to jednak warto dziś powiedzieć, że wszystkie kraje, które chcą się liczyć w przestrzeni kosmicznej, chcą się rozwijać, jeżeli chodzi o nowoczesność i innowacyjność, chcą swoje gospodarki kierować właśnie na nowoczesne technologie, są dzisiaj obecne w przestrzeni kosmicznej, w kosmosie, są obecne w przemyśle satelitarnym. Polska ma kilkaset, ok. 250 drobnych, średnich i większych firm, które dzisiaj już produkują na rzecz tego przemysłu. Jest jednym z niewielu krajów, które mają naukowców, profesorów, instytuty, które zajmują się przestrzenią kosmiczną i satelitarną, ale dopiero 1,5 roku temu została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, a ta agencja istnieje już od lat 70. Polska dopiero teraz do niej przystępuje, dlatego że jest taka inicjatywa ze strony posłów, szczególnie ze strony zespołu do spraw przestrzeni kosmicznej, zespołu, który zrzesza posłów...

    (Poseł Bogusław Wontor: Grupy.)

    Zespołu.

    (Poseł Bogusław Wontor: Grupy do spraw przestrzeni.)

    Ja mówię zespołu, dobrze, zespołu do spraw przestrzeni kosmicznej, który zrzesza wszystkie kluby parlamentarne bez względu na opcje polityczne, bo kosmos, nauka, rozwój innowacyjnych technologii są apolityczne, są ponadpartyjne. Dobrze się stało, że w sprawie tego projektu ustawy jest zgoda wszystkich klubów parlamentarnych, że dzisiaj wszyscy mówimy jednym głosem tak jak 1,5 roku temu, głosując za członkostwem Polski w ESA, na co czekaliśmy bardzo długo. Tak samo dzisiaj wystąpienia klubowe, które były przed moim wystąpieniem, są jednomyślne, jeśli chodzi o ten projekt ustawy, o uchwalenie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej.

    Unia Europejska uznała sektor kosmiczny za jedno z najważniejszych narzędzi realizacji nowej strategii gospodarczej Unii Europejskiej. To nie jest przypadek, że w roku 2012 globalne przychody, w skali całego świata, tego przemysłu, sektora kosmicznego, wyniosły przeszło 300 mld dolarów. To pokazuje, jak bardzo ten przemysł się rozwija, jak jest dzisiaj dynamiczny i że wszystkie kraje rozwijające się, kraje liczące się dzisiaj na świecie - począwszy od Stanów Zjednoczonych, a skończywszy na najmniejszych krajach, nawet takich krajach, które dopiero niedawno wstąpiły do Unii Europejskiej, a także takich, które nie są w Unii Europejskiej, ale też posiadają swoje satelity - też posiadają swoje agencje kosmiczne i posiadają budżety przeznaczone na ten sektor i na ten obszar aktywności gospodarczej. Stany Zjednoczone na swoją agencję, na NASA, wydają rocznie ok. 16 mld dolarów. Europejska Agencja Kosmiczna, chociaż jest dużą agencją europejską, wydaje czterokrotnie mniej, bo przeszło 4 mld dolarów. Francja na swoją kosmiczną aktywność w budżecie swojej agencji ma prawie 2,5 mld euro, Japonia - 2 mld euro, Rosja, kraj bardzo liczący się - 1,5 mld euro, mniejsze kraje, Belgia, Holandia, Korea Południowa, mają te budżety na poziomie ok. 200 mln dolarów.

    Polska na razie, chcąc tę ustawę uchwalić i utworzyć własną agencję kosmiczną, planuje, że budżet naszej agencji będzie na początku bardzo, bardzo nieduży. Tak jak mówił mój przedmówca z Prawa i Sprawiedliwości, ten zespół będzie liczył kilkadziesiąt osób, do 30 osób. Będzie to agencja, która będzie mieć swojego prezesa, będzie mieć swoją radę agencji, a w tej radzie, tak jak mówił pan poseł Waldemar Pawlak, będą nie tylko przedstawiciele poszczególnych resortów - ministerstwa obrony, MSW czy resortów związanych z przemysłem satelitarnym, jak chociażby resort środowiska, szkolnictwa wyższego - ale będą również przedstawiciele nauki i branży kosmicznej, satelitarnej, bo chcemy, żeby tak jak przy pracy nad tą ustawą eksperci z różnych obszarów, także przedsiębiorcy i naukowcy mieli na nią wpływ i mogli zabierać głos. Pan premier Pawlak wymienił trzy nazwiska profesorów, którzy naszemu zespołowi doradzali, pomagali, współtworzyli z nami projekt ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Byli to pan prof. Banaszkiewicz, pan prof. Kłos i pan dr Lewandowski. Wszystkim im chcielibyśmy naprawdę bardzo podziękować, bo bez ich wkładu merytorycznego chyba nie udałoby się tak szybko i tak dobrze przygotować projektu ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej.

    Uważamy, że ta agencja jest dzisiaj potrzebna Polsce. Nawet jeden z tych profesorów, mówiąc kiedyś o tym, jak ważna jest agencja kosmiczna i obecność każdego kraju w kosmosie, powiedział coś takiego, że jeśliby dzisiaj wyłączyć w jednym momencie wszędzie linie energetyczne i przestać przesyłać prąd elektryczny do domów, do firm, to nastąpiłaby wszędzie ciemność. Jeśliby dzisiaj przestały w jednej chwili działać wszystkie satelity, które krążą (Dzwonek) wokół ziemi, to praca na ziemi, ruch na ziemi, zachowanie bezpieczeństwa na ziemi praktycznie byłoby już dzisiaj niemożliwe. Tak bardzo to, co jest w kosmosie, uzależnia w tej chwili to, co dzieje się na ziemi, wpływa na to, jak funkcjonujemy.

    Szanowni Państwo! Nasz Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera ten projekt. Będziemy pracować nad tym projektem i chcemy, żeby przy dużym wysiłku całej Wysokiej Izby udało się, jeszcze być może nawet przed wakacjami, uchwalić ten projekt ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


113 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy