Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy śmierci Józefa Chełmońskiego (druki nr 2108 i 2222).


Poseł Robert Kołakowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy śmierci Józefa Chełmońskiego. W najbliższą niedzielę, tak jak mówiła poprzedniczka, przypada setna rocznica śmierci tego wielkiego polskiego malarza, malarza przełomu XIX i XX w.

    Nie ulega wątpliwości, że Józef Chełmoński to jeden z najwybitniejszych malarzy polskiego realizmu, który na stałe wpisał się do kanonu polskiej sztuki. W twórczości Chełmońskiego znajdujemy postawę dziewiętnastowiecznego realisty opartą na perfekcyjnym warsztacie rysunkowo-malarskim i przenikliwej obserwacji natury. W przeciwieństwie do konwencji realizmu upowszechnianych w Monachium czy w Paryżu tematyka jego sztuki nawiązywała przede wszystkim do środowisk wiejskich, akcentowała rdzenną polskość, ukraińską rodzimość, ukazywała specyfikę kraju, z którym był emocjonalnie związany i którego obrazy na trwałe zachował w swojej pamięci.

    Istotne znaczenie dla ukształtowania się artystycznych preferencji i technicznych umiejętności Chełmońskiego miała artystyczna osobowość Wojciecha Gersona, nauczyciela z czasów warszawskich studiów, który nie tylko wprowadzał swych studentów w arkana akademickich konwencji, ale także zaszczepiał im zamiłowanie do bezpośredniego obcowania z naturą. Warto przypomnieć, że kształciło się u niego wielu wybitnych artystów malarzy, między innymi Leon Wyczółkowski, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz czy Wacław Chodkowski.

    Warto podkreślić, że postać artysty silnie związana była z terenem dzisiejszego powiatu żyrardowskiego. Jak już mówiły moje poprzedniczki, po powrocie z Paryża w 1889 r. Chełmoński kupił w Kuklówce dworek oraz ziemię i mieszkał tam do śmierci. Krajobrazy dzisiejszego powiatu żyrardowskiego były dla Chełmońskiego wielką inspiracją. Cały jestem stąd - mówił o mazowieckiej ziemi. W Kuklówce powstało wiele jego dzieł.

    Powiatowy samorząd Żyrardowa podjął uchwałę w sprawie ustanowienia w powiecie żyrardowskim bieżącego roku rokiem Józefa Chełmońskiego. Podobną uchwałę podjął samorząd gminy Radziejowice.

    Możemy powiedzieć, że malarstwo Józefa Chełmońskiego jest specyficznym manifestem patriotyzmu rozumianego jako bardzo (Dzwonek) osobiste, bardzo głębokie umiłowanie kraju rodzinnego, jego ludu i przyrody.

    Pozostając pod urokiem dzieł Józefa Chełmońskiego i wyrażając uznanie dla jego dorobku artystycznego, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje za przyjęciem projektu uchwały w sprawie uczczenia pamięci tego wielkiego malarza i patrioty w setną rocznicę jego śmierci. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Robert Kołakowski - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2014 roku.


152 wyświetleń

Zobacz także: