Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2012 r. (druk nr 2056) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2115).


Poseł Marek Domaracki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie przedstawionej przez Radę Ministrów informacji o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2012 r. wraz ze stanowiskiem komisji, druki nr 2056 i 2115.

    Naturalny las jest najbardziej złożonym i najtrwalszym ekosystemem lądowym. Jeszcze pod koniec XVII w. lesistość Polski wynosiła 40% powierzchni kraju, w ówczesnych granicach oczywiście. Niestety w XIX i XX w. nastąpiła deforestacja polskiego ekosystemu leśnego. Od końca drugiej wojny światowej zasoby leśne Polski systematycznie się powiększają, a pamiętajmy, że w 1945 r. wynosiły niecałe 21%.

    Lasów przybywa za sprawą zalesienia gruntów porolnych i nieużytków. Realizowany w naszym kraju od 1995 r. ˝Krajowy program zwiększania lesistości˝ przewiduje wzrost lesistości do ok. 30% w 2020 r. i 33% w roku 2050. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9,1 mln ha, co stanowi w porównaniu z powierzchnią kraju, 31,2 mln ha, o lesistości na poziomie 29,3%. Pomimo że lasów przybywa, lesistość jest ciągle nieco niższa od średniej europejskiej, która wynosi 32%. Udział lasów w poszczególnych rejonach Polski jest bardzo zróżnicowany. W układzie województw największą lesistością charakteryzują się województwa: lubuskie - 49%, podkarpackie - 38% i pomorskie - 36%. Nieco inaczej sytuacja wygląda w innych województwach. Otóż najmniejszą lesistość ma województwo łódzkie - tylko 21% oraz województwa mazowieckie i lubuskie - po ok. 23% lesistości. Należy bacznie obserwować obszary o najmniejszym zalesieniu i podejmować zdecydowane działania w kierunku wyrównywania tych dysproporcji. Na szczególną uwagę zasługuje tu przywołane przeze mnie wcześniej województwo łódzkie.

    W 2012 r. powierzchnia lasów zwiększyła się o 20 tys. ha. To zdecydowanie za mało. Nadal występują problemy z wdrożeniem nowego systemu odbioru i sprzedaży drewna kłodowego. Jestem zaniepokojony również tym, że nadal dużym wyzwaniem jest poradzenie sobie ze zjawiskiem zaśmiecania naszych polskich lasów. Nadal konieczne jest także monitorowanie poziomu szkód łowieckich w uprawach rolnych i drzewostanach. Należy ograniczyć liczebność populacji jeleni, danieli, saren i dzików do stanu, który sprawi, że nastąpi znaczący spadek poziomu szkód łowieckich.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Od 2006 r. zauważalny jest znaczny spadek dynamiki zalesień. Należy w trybie pilnym zintensyfikować przekwalifikowywanie znacznych powierzchni gruntu na grunty leśne. Tylko taka polityka leśna pozwoli na osiągnięcie w 2020 r. lesistości na poziomie 30%, czyli na realizację ilościowego celu KPZL.

    Wysoka Izbo! Reasumując, chcę powiedzieć, że mimo pewnych opóźnień i zaniechań polscy leśnicy w 2012 r. odwalili kawał dobrej roboty. Powierzchnia leśna mimo wszystko zwiększa się, niewątpliwie poprawił się stan zdrowotny naszych zielonych płuc, kontynuuje się drugi cykl wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasów. Prowadzone było, tak jak w latach poprzednich, pozyskiwanie drewna z zachowaniem równowagi w ekosystemach leśnych, co jest bardzo istotne.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Panie Dyrektorze Generalny! Klub Poselski Twój Ruch będzie głosował za przyjęciem informacji rządu o stanie lasów oraz realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2012 r. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 21 marca 2014 roku.


210 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Dnia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy