Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1992 i 2158).


Poseł Sprawozdawca Stefan Niesiołowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu komisji przedstawić sprawozdanie. Przedtem miałem zaszczyt przewodniczyć podkomisji. Chodzi o ustawę, tak najkrócej mówiąc, o Narodowych Siłach Rezerwowych, chociaż tytuł jest nieco dłuższy - pan marszałek czytał go. Ona nie wywołała kontrowersji. Z przyjemnością informuję też Wysoką Izbę, że zarówno w podkomisji, jak i potem w komisji ta ustawa przeszła jednogłośnie. Były pewne niewielkie poprawki, jak np. kwestie karalności - tam zaostrzono trochę rygory - niektóre kwestie nazewnictwa, ale generalnie co do zasad projekt rządowy cieszył się, można tak powiedzieć, dość dużym poparciem, a zgłaszane przez posłów poprawki były na ogół przyjmowane. Taki był, można powiedzieć, tryb pracy i taki był mechanizm uchwalania tej ustawy, którą z grubsza omówię. Jeszcze jedna uwaga ogólna. Ta ustawa nie jest żadną zasadniczą zmianą, nie jest żadną rewolucją. Ona właściwie udoskonala, uściśla, precyzuje przepisy, czyni w rozumieniu autorów bardziej atrakcyjną służbę w narodowych siłach rezerwy z powodów, które zdaniem autorów mają pewien związek z tym, co się dzisiaj dzieje poza naszymi granicami wschodnimi, ale ja tego związku nie dostrzegam. Być może to związek psychologiczny. W ostatnim czasie jest prowadzona dyskusja na temat Narodowych Sił Rezerwowych. Ta dyskusja zahacza siłą rzeczy o tę ustawę, ale nie dostrzegam powodu, dla którego miano by zmieniać choćby w najmniejszym stopniu zapisy, to, co komisja uchwaliła.

    W zakresie doskonalenia systemu naboru do narodowych sił rezerwy i uzupełniania w nich stanowisk służbowych, a także administrowania i gromadzenia rezerw osobowych zmiany dotyczą w szczególności - kilka przykładów podam, ich jest wiele, ale wskażę najbardziej charakterystyczne i w moim przekonaniu najważniejsze - uporządkowania kwestii kierowania osób podlegających powszechnemu obowiązkowi obrony na badania psychologiczne, art. 1 pkt 4-6; umożliwienia zawieszenia służby wojskowej dla kobiet będących w ciąży oraz w okresie 6 miesięcy po porodzie, art. 1 pkt 8, 15, 21; umocowania dowódcy jednostki wojskowej do prowadzenia zwykłych postępowań dotyczących wydania stosownego poświadczenia bezpieczeństwa żołnierzom NSR, art. 1 pkt 12; uproszczenia procedury zawierania kontraktów, udoskonalenia procedury nadawania, zmiany i uchylania przydziałów kryzysowych.

    W zakresie podnoszenia kwalifikacji przez żołnierzy rezerwy w ramach NSR i innych zachęt do służby w szczególności mamy do czynienia z możliwością organizowania kursów i szkoleń dla żołnierzy NSR oraz podnoszenia przez nich kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych, w tym poprzez możliwość zawierania z tymi żołnierzami stosownych umów przed nadaniem przydziału kryzysowego oraz stworzenie podstaw prawnych do kierowania tych żołnierzy za ich zgodą na takie kursy; z dostosowaniem sposobu określania wysokości świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone zarobki w okresie ćwiczeń wojskowych do regulacji stosowanych przy naliczaniu wynagrodzeń przez pracodawców; zmianą podstawy naliczania uposażeń i szeregiem innych rozwiązań, nazwijmy je, w obszarze finansowym i motywacyjnym.

    W zakresie relacji z pracodawcami mamy m.in.: zapewnienie informowania pracodawcy o powołaniu do czynnej służby wojskowej osoby powoływanej będącej jego pracownikiem, ułatwienie procedury wypłacania pracodawcom rekompensat z tytułu kosztów poniesionych na zorganizowanie zastępstwa w pracy za żołnierza rezerwy pracownika w okresie pełnienia przez niego czynnej służby wojskowej.

    W zakresie pełnienia czynnej służby wojskowej mamy zmiany dotyczące służby przygotowawczej, w tym uregulowania przypadków zwalniania ze służby przygotowawczej przed upływem czasu jej trwania oraz wprowadzenia mechanizmów przeciwdziałających temu zwolnieniu; wprowadzenia możliwości skrócenia czasu służby przygotowawczej dla osób, które poza wojskiem zdobyły określone wyszkolenie; ćwiczeń wojskowych, w tym w szczególności dostosowania regulacji dotyczących ćwiczeń wojskowych tak, by była możliwość ich odbywania również przez osoby przeniesione do rezerwy, niebędące żołnierzami rezerwy i wiele innych tego rodzaju ułatwień.

    Generalnie propozycje komisji zmierzają do tego, żeby zwiększyć nabór. W tej chwili w Narodowych Siłach Rezerwowych nabór to nieco ponad 10 tys. osób, i to zdaniem właściwie wszystkich jest liczba niewystarczająca. Te rozwiązania i szereg innych szczegółowych w zakresie ustawodawstwa, rozwiązań socjalnych i innych tego typu, zmierzają do uczynienia służby w Narodowych Siłach Rezerwowych bardziej atrakcyjną.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jak podkreślam, najpierw podkomisja, a potem komisja jednogłośnie przyjęły te rozwiązania. Mam zaszczyt rekomendować Wysokiej Izbie w imieniu komisji uchwalenie tego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Stefan Niesiołowski - Wystąpienie z dnia 13 marca 2014 roku.


150 wyświetleń

Zobacz także: