Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 2110).


Poseł Mariusz Witczak:

    Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Pozwólcie, że rozpocznę dyskusję na ten temat od kwestii konstytucyjnych. Aby dyskutować na temat obniżenia cenzusu wieku czynnego prawa wyborczego, niewątpliwie należy rozpocząć tę dyskusję od art. 62 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, iż prawo wybierania prezydenta Rzeczypospolitej - już nie wspomnę o możliwości uczestnictwa w referendach, prawie udziału w referendach, wybierania posłów, senatorów, przedstawicieli organów samorządu terytorialnego - przysługuje od dnia ukończenia przez obywatela polskiego 18. roku życia.

    Konstytucja, jak słusznie powiedział przed chwilą wnioskodawca, nie odnosi się wprost do wyborów do Parlamentu Europejskiego z tej prostej, banalnej przyczyny, że kiedy uchwalaliśmy konstytucję, nie byliśmy członkiem Unii Europejskiej i siłą rzeczy nie mogliśmy wpisać do konstytucji tej kwestii, tak więc tzw. luka konstytucyjna, o której powiedział przed chwilą pan poseł wnioskodawca, jest absolutnie pozorna, bo istota prawa w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego jest taka sama jak w przypadku wyborów parlamentarnych albo wyborów prezydenckich i trudno uchwycić jakąś szczególną cechę, która kazałaby nam traktować wybory do Parlamentu Europejskiego w inny sposób, panie pośle.

    Charakter wyborów wymaga tych samych kompetencji co wybory parlamentarne w Polsce, a być może nawet jeszcze większych, gdyby już chcieć dyskutować o rozróżnieniu wyborów czy poszukiwaniu jakichś cech, które dawałyby powód, by stosować wyłom w systemie i traktować wybory do Parlamentu Europejskiego w inny sposób. Nie znajduję takiej cechy szczególnej. Mówię o tym w sensie prawnym, a nie dyskusji o charakterze emocjonalnym czy takim, który będzie wiązał się z docenieniem polskiej młodzieży, ponieważ to niewątpliwie wszyscy będziemy tutaj robić, bo mamy wspaniałą młodzież i co do tego nie będzie sporu na tym poziomie między nami.

    Proszę też zwrócić uwagę na to, że argument dotyczący kryterium wieku, który państwo przywołujecie we wniosku, jakoby w różnych gałęziach prawa szesnastolatek był traktowany w taki sam sposób jak osiemnastolatek, jest absolutnie chybiony. Państwo upraszczacie tę rzeczywistość prawną i naciągacie fakty, bowiem wszystkie kwestie, które dotyczą nieletnich, nawet jeżeli rozpatrywane są czy to w kontekście Kodeksu karnego, czy w kontekście prawa pracy czy Kodeksu cywilnego, są ściśle obwarowane szeregiem warunków, są traktowane w sposób wyjątkowy. Nawet jeżeli rzeczywiście Kodeks karny uwzględnia kwestie dotyczące pewnych przestępstw czy nawet gdybyśmy chcieli odnieść się do zawierania małżeństw przez młodych Polaków, którzy nie są pełnoletni, to też są ściśle określone warunki, to nie jest norma prawna, więc powoływanie się w taki sposób na te przepisy, jakoby to mogła być dla nas jakaś inspirująca koncepcja prawna, jest chybione i nawet nie mamy co na ten temat dyskutować, bo każdy prawnik tego typu argumentację zmiażdży.

    Szanowni Państwo! Doceniam - mój klub bardzo docenia - każdą dyskusję, która będzie dotyczyła włączania młodych ludzi do życia publicznego. Mamy pełną świadomość tego, że mamy świetnie wykształconych młodych ludzi, siedemnastolatków, szesnastolatków, i że na pewno w różnych dziedzinach życia należy włączać młodych ludzi do aktywności, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości, ale przecież rozumiem, że państwa inicjatywa ma dotyczyć tych wyborów, a my nie mamy co mówić o tych wyborach, bo one są już ogłoszone. I nie możemy czysto... (Poruszenie na sali) Tak uważałem, że chodzi o tego typu rozwiązania. Skoro nie ma takiego pośpiechu, to uważam, że należy wszystkie kwestie traktować w sensie systemowym.

    Kończąc, panie marszałku, Wysoka Izbo, muszę powiedzieć, że ta państwa argumentacja w aspekcie prawnym nas nie przekonuje. Są wątpliwości natury konstytucyjnej, traktowanie luki konstytucyjnej jako tej możliwości też nas niestety (Dzwonek) nie przekonuje. Klub Platformy Obywatelskiej będzie głosował przeciw tym rozwiązaniom...

    (Poseł Michał Kabaciński: To nie chodzi o te wybory.)

    ...w kategoriach wyłomów od prawa i nietraktowania systemowego rozwiązania czy rozwiązań dotyczących cenzusu wieku czynnego prawa wyborczego. Dziękuję, panie marszałku.



Poseł Mariusz Witczak - Wystąpienie z dnia 20 lutego 2014 roku.


77 wyświetleń

Zobacz także: