Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druki nr 2075 i 2141).


Poseł Lech Sprawka:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! W czasie debaty nad wotum nieufności dla ministra Arłukowicza pan premier Tusk powiedział: W każdej krytycznej sytuacji, wtedy kiedy ruszamy przeciwko silnemu lobby - ciekawy jestem, jak się zachowacie w związku z podręcznikami szkolnymi, ale intuicja mi podpowiada, że magazynki macie już zapakowane, załadowane argumentami, przygotowane przez lobbystów. Otóż, pani minister, proszę przekazać panu premierowi, że go zaskoczymy, dlatego że najpierw z doniesień z konferencji prasowej z 10 stycznia wynikało - i cały czas posługiwał się pan premier, zresztą pani minister również, tym określeniem - że chodzi o jeden podręcznik. Niektórzy to interpretowali tak, że to będzie jeden jedyny podręcznik w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku, inni, że to będzie jeden podręcznik w tym sensie, że będzie to jedna książka. Teraz okazuje się, że to będzie jednak podręcznik do wyboru, czyli nie będzie jeden według tego pierwszego kryterium: może będzie ich siedem, może osiem, a może dziewięć. Na tyle, na ile znam się, pani minister, na matematyce, to jeden się żadnej z tych liczb nie równa. Wczoraj z kolei dowiedzieliśmy się z przekazów prasowych, że ten podręcznik będzie w kilku częściach, żeby była możliwość wyrobienia się do 1 września. Padła liczba cztery. Sądzę, że jeden też nie równa się cztery.

    Dlatego też, zdając sobie sprawę z tego, jaka jest patologia na rynku podręczników, chcemy państwu pomóc, ponieważ ze strony pani minister nie doczekaliśmy się obiecanego projektu - dosłownie piętnaście minut temu sprawdzałem i na stronie BIP-u tego nie ma. Co prawda zrobiła pani dzisiaj konferencję prasową i prawdopodobnie pierwsi dowiedzieli się dziennikarze, a nie posłowie. Zgodnie z moją zapowiedzią, w związku z tym, że nie mamy formalnej informacji, chcemy pomóc panu premierowi i zgłaszamy w drugim czytaniu poprawkę, której główna idea również konsumuje to, co zapisane jest w druku nr 2075, a więc kwestię zlecenia opracowania, kwestię zlecenia wydania i dopuszczenia z mocy prawa. Zapisujemy również, że będzie jeden podręcznik dla klas pierwszych od 1 września, ale jeden w wykazie, czyli jeden dopuszczony do użytku szkolnego, tak jak było kiedyś, natomiast jeśli chodzi o pozostałe klasy, we wszystkich typach szkół - od 1 września 2015 r. Taka jest ogólna idea tej poprawki. Wszystkie pozostałe przepisy służą jak gdyby skonsumowaniu tego pomysłu. Mam nadzieję, że nie odmówicie państwo woli zrealizowania zapowiedzi i postulatu pana premiera Tuska z 10 stycznia 2014 r.

    Tak przy okazji, pani minister, ponieważ za chwilę przekażę panu marszałkowi tekst poprawek, chcę przedstawić historię patologii podręcznikowej, pokazać historię nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 2008 r., zmianę rozporządzenia w sprawie podstawy programowej, wreszcie trzech zmian w rozporządzeniach w sprawie dopuszczenia podręczników do użytku szkolnego. To tam państwo otworzyliście szeroko wrota do wszystkich tych wad, które tak celnie punktowali pan premier i pani minister. Na przykład w rozporządzeniu z 8 czerwca 2009 r. dopisaliście państwo: Podręcznik do kształcenia ogólnego może zawierać materiały pomocnicze przeznaczone dla ucznia, w szczególności karty pracy, zeszyty ćwiczeń i materiały multimedialne. Z ustawy o systemie oświaty skreśliliście, że wybór podręcznika powinien być nienaruszony przez trzy lata. To zapewniało wielokrotność użycia co najmniej przez trzy lata, o czym mówił pan premier.

    Wszystkie te zmiany były autorstwa rządu koalicji Platforma-PSL. Bardzo się cieszymy, że zmieniliście państwo zdanie, natomiast smuci nas, że państwo zaczynacie się teraz wycofywać z tej idei, którą przedstawił pan premier. Bo okazuje się już, że nie ma pojęcia: jeden, zaczyna się mówić o jakichś dotacjach, o jakichś dopłatach z określeniem kwot, a nie wprost o podręcznikach. Byleby nie było, pani minister, tak jak z ustawą przedszkolną, że okazało się teraz, że wzrosła liczba przedszkolaków i (Dzwonek) oczekiwana dotacja jest mniejsza o 37 zł, a liczba wychowanków wychowania przedszkolnego większa. Przerzuciliście ciężar na samorządy. Mam nadzieję, że w pomyśle finansowania ta sytuacja się nie powtórzy.

    Tak że reasumując, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedkładam poprawki w drugim czytaniu.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Bardzo proszę.

    Poseł Lech Sprawka:

    Przekazuję je na ręce pana i pani minister. (Oklaski)



Poseł Lech Sprawka - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2014 roku.


67 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Lech Sprawka - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Lech Sprawka - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Lech Sprawka - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy