Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 i 8 punkt porządku dziennego:



  7. Informacja Rady Ministrów o realizacji działań wynikających z ˝Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii˝ w 2011 roku (druk nr 1597) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 1819).
  8. Informacja Rady Ministrów o realizacji działań wynikających z ˝Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii˝ w 2012 roku (druk nr 1960) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 1984).


Poseł Jan Ziobro:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska przedstawić stanowisko wobec informacji Rady Ministrów o realizacji działań wynikających z ˝Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii˝ w latach 2011 i 2012. Cel główny nowego krajowego programu został już mniej więcej przedstawiony w tych pięciu obszarach, które były również przedstawiane przez moich przedmówców. Chodzi tu m.in. o profilaktykę, leczenie, rehabilitację, ograniczenie podaży, współpracę międzynarodową, badania i monitoring.

    Szanowni Państwo! Narkomania jest jednym z najgorszych zjawisk, z jakimi musi zmierzyć się nie tylko Polska, ale również Europa i świat. Jest to zjawisko, które w społeczeństwie, przynajmniej polskim, będzie się rozwijało. O tym świadczą różne statystyki i ekspertyzy, m.in. mówiące o tym, iż Polska, niestety, jest niechlubnym liderem w Europie, jeśli chodzi o produkcję amfetaminy. To, że nie potrafimy sobie poradzić z tym procederem, pokazuje też pewną skalę słabości państwa. Oczywiście znajdujemy się w takim układzie geograficznym, w jakim się znajdujemy, dlatego również przez Polskę przebiegają szlaki przemytnicze. To są zjawiska, z którymi powinny walczyć służby do tego odpowiednio przystosowane. Na samym końcu powiem o statystykach przemytniczych, które również są w pewnym stopniu zatrważające.

    Szanowni Państwo! Nie ulega na pewno wątpliwości, iż jako Wysoka Izba powinniśmy w pewnym stopniu świecić przykładem, dawać przykład społeczeństwu. W takich przypadkach jak narkomania powinniśmy mieć jedno zdanie, określać narkomanię jako zło, a przede wszystkim stworzyć wspólny front walki z narkomanią, którą można na różne sposoby wykorzystywać.

    Szanowni Państwo! Nie ma potrzeby przywoływania tutaj suchych statystyk. Wiemy dobrze, iż szczególnie narażeni na narkomanię są przede wszystkim ludzie młodzi, ciekawi różnych używek. Odnosząc się do kwestii poruszonej przez posła Kabacińskiego, chodzi o raport NIK, chciałbym powiedzieć tylko jedną rzecz: to prawda, iż ten raport dokładnie pokazuje problem, który dotyczy również polskiego szkolnictwa. Tak naprawdę ten problem nie jest rozwiązywany. Z ponad 11 tys. ankietowanych 30% stwierdziło, iż na terenie szkoły, do której uczęszczają, byli świadkami sprzedaży narkotyków, ale nie przez dilerów, tylko przez uczniów. To pokazuje jeszcze większą skalę tego zjawiska. Tak naprawdę dilerzy nie stoją przed szkołami, przed budynkami czy przed jakimiś parkami, skwerami, są to uczniowie różnych szkół ponadpodstawowych, gimnazjalnych, szkół zawodowych czy też średnich. Ponad 28% nauczycieli wie o tym, że w ich placówkach dochodzi do tego typu zjawisk, że uczniowie dilują narkotykami, można to tak określić, czy też sprzedają narkotyki. Myślę, że ministerstwo powinno odnieść się do tej kwestii, ponieważ jest ona bardzo istotna. Tak naprawdę te młode osoby są najbardziej na to podatne, to one wpadają w szpony narkomanii. Odsetek ludzi starszych, którzy mają problemy z narkotykami, jest mniejszy w porównaniu z odsetkiem ludzi młodych, którzy są narażeni na ten proceder.

    Szanowni Państwo! Reasumuję pierwszą część. Jak już wcześniej wspominałem, powinien być przede wszystkim jeden sygnał z naszej strony dotyczący narkomanii, tzn. głos sprzeciwu, głos wspólnego frontu walki. Powinniśmy znaleźć takie recepty, które będą skuteczne. Trzeba się też zastanowić nad profilaktyką, która jest stosowana, nad tym, czy wszystkie instytucje, które mogą walczyć na przykład z przemytem, funkcjonują dobrze. Trzeba określić trzy obszary związane z narkomanią w Polsce, a przede wszystkim nazwać zło po imieniu. Profilaktyka i oczywiście pomoc tym osobom, którym jesteśmy w stanie pomóc, to kolejny punkt. Środki, jakie są na to przeznaczane, na pewno nie są odpowiednie, a jeżeli miałbym określić zaangażowanie samorządów i gmin, to jest ono na średnim poziomie, bo można o tym przeczytać, wywnioskować to ze statystyk, które były podawane w tych dwóch raportach, oczywiście bardzo dobrze przygotowanych pod względem merytorycznym. Można więc wywnioskować, że tak naprawdę samorządy na niektórych terenach kraju nie interesują się tym problemem i nie walczą z nim tak, jak inne samorządy. Dlatego też pomoc państwa dla samorządów, dla organizacji pozarządowych, dla różnego rodzaju stowarzyszeń i instytucji zajmujących się walką z narkomanią powinna być wszechobecna. Tutaj nie ma wątpliwości.

    Chciałbym również poruszyć kilka kwestii zawartych w raportach, między innymi kwestię nasuwających się wniosków, które były najczęściej podawane w raportach w kontekście rozwiązań wymagających udoskonalenia. Chodzi np. o zidentyfikowanie niewystarczającej dostępności programów profilaktycznych, o czym mówili wcześniej moi przedmówcy, jak i o podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób zajmujących się na co dzień walką z narkomanią. Również ważne jest to, co podaje raport NIK - odpowiednie przygotowanie nauczycieli do walki z narkomanią, do nauczania o tym w szkole, do przekazywania prawdziwej wiedzy na ten temat, mówienia o tym, co jest dobre, a co złe. Tak naprawdę w szkole tego nie ma, co obnażył właśnie raport NIK - są suche informacje, czasem nie ma w ogóle tych informacji, nie ma walki z narkomanią w szkole. Oczywiście są plakaty, billboardy i różnego rodzaju ulotki, ale to nie zastąpi przykładów żywych, przykładów z życia, przykładów, które tymi młodymi osobami by wstrząsnęły przed podjęciem decyzji o stosowaniu takich używek czy też o zakupie takich używek. I to są zadania, które powinny być na pewno realizowane. Również tak naprawdę nie pozbyliśmy się procederu związanego z dopalaczami, bo nie tak dawno słyszeliśmy, iż w Ostrowcu Świętokrzyskim policjanci złapali mężczyznę, który miał ponad 8 tys. opakowań tzw. dopalaczy. Zabezpieczono tam te używki na kwotę ponad 200 tys. zł. A więc tak naprawdę nie pozbyliśmy się tego problemu do końca. W Internecie oczywiście istnieją różnego rodzaju instrukcje, jak to zrobić, co może się przydać przy wytwarzaniu dopalaczy, gdzie można je nabyć itd. A więc tu tak naprawdę leży problem - w tym, że dla ludzi młodych nie jest żadnym problemem to, by szukać, znaleźć rzeczy tego typu i by je zakupić.

    Szanowni państwo, Klub Parlamentarny Solidarna Polska wstrzyma się od głosu podczas głosowania. Uważamy, że raporty przygotowano bardzo dobrze, ale sama wola nie jest taka, jakbyśmy sobie tego życzyli. Oczywiście trzeba pomagać każdemu, ale te pieniądze, które są wydatkowane na walkę z narkomanią, powinny być lepiej, uważamy, spożytkowane. Oczekujemy więcej - więcej niż to, co ma miejsce obecnie. Dlatego podczas głosowania wstrzymamy się od głosu. Dziękuję serdecznie.



Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 05 lutego 2014 roku.


74 wyświetleń




Zobacz także:








Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o rozwoju lokalnym z...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy