Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1638 i 2061).


Poseł Jerzy Borkowski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko naszego klubu wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1638 i 2061). Już na wstępie mojego wystąpienia chciałbym zaznaczyć, że Twój Ruch udzieli poparcia zaproponowanym rozwiązaniom. Gdyby ustawa, nad projektem której dzisiaj debatujemy, weszła w życie, to znaczna część zamówień z dziedziny kultury i nauki nie podlegałaby reżimowi prawnemu ustawy Prawo zamówień publicznych. Słusznie założono, że obecne przepisy dotyczące zamówień publicznych tworzą nadmiernie biurokratyczne wymogi, które powodują, iż podpisanie prostego kontraktu na świadczenie określonej usługi jest obarczone wielkimi trudnościami.

    W dziedzinie nauki i kultury jest to widoczne w szczególny sposób. Obecnie naukowcy muszą składać specjalne oświadczenia, aby potwierdzić swoje kwalifikacje. Teoretycznie Prawo zamówień publicznych wymaga więc tego, aby na przykład pan Andrzej Wajda wypełnił specjalnie oświadczenie, które poświadcza, iż jest on uznanym artystą, uznanym reżyserem zdolnym do prowadzenia - przepraszam bardzo, zakręciłem się - do reżyserowania filmów. Wszyscy zgadzają się co do tego, iż wymaganie składania takich oświadczeń od światowej sławy artystów, twórców jest absurdem, dlatego cieszy to, że proponowana ustawa znosi biurokratyczne przepisy. W pełni zgadzam się z autorami projektu, iż obecne Prawo zamówień publicznych jest przeregulowane, a tym samym wyjątkowo uciążliwe dla osób, które mają z nim styczność każdego dnia. Jednocześnie uważam, iż właściwą odpowiedzią na nadmiar biurokratycznych regulacji w określonej ustawie powinno być nie tylko wyłączenie określonej kategorii spraw z zakresu stosowania ustawy, ale też dokonanie gruntownej zmiany ustawy w taki sposób, aby zostały usunięte z niej wszystkie bariery ograniczające.

    Pragnę przy tej okazji przypomnieć, iż sam jestem wnioskodawcą trzech projektów zmian ustawy Prawo zamówień publicznych, które, w mojej ocenie, spowodowałyby, iż system zamówień publicznych w większym stopniu przystawałby do realiów gospodarki rynkowej. Proponowałem między innymi zniesienie kryterium ceny jako wyłącznego kryterium udzielania zamówień publicznych oraz wprowadzenie możliwości podziału zamówienia na mniejsze części, dzięki czemu byłyby one dostępne także dla małych i średnich przedsiębiorców. Wreszcie zgłaszałem propozycję, aby przy udzielaniu zamówień publicznych było uwzględniane kryterium innowacyjności proponowanych rozwiązań, co w rzeczywisty sposób prowadziłoby do wytworzenia popytu na innowacje. Niestety zgłaszane przez nas projekty utknęły w pracach podkomisji i obawiam się, że znowu istotne zmiany będą przetrzymywane w tzw. podkomisyjnej zamrażarce, a pod obrady Wysokiej Izby, tak jak dzisiaj, będą trafiać wyłącznie projekty ustaw dotyczących bardzo wąskiej i specyficznej dziedziny spraw.

    Tymczasem obecnie potrzebne są naprawdę głębokie zmiany. Nie wystarczy już prowadzenie proponowanej przez rząd polityki małych kroków, w dodatku niektórych prowadzących w kierunku przeciwnym do oczekiwań przedsiębiorców. Niestety, zmuszony jestem zauważyć, że rządząca koalicja ostatecznie odrzuca projekty ustaw zgłaszane przez Klub Poselski Twój Ruch, które doprowadziłyby do zniesienia nadmiaru biurokratycznych regulacji oraz poprawy kondycji polskich przedsiębiorstw. Odrzuciliście państwo między innymi naszą propozycję zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku płacenia składki ZUS. Odrzuciliście również - zwracam się tu szczególnie do was, do posłów koalicji - nasz projekt obniżający składki ZUS o 30%. Najwyraźniej rząd jest w pełni zadowolony z tego, że dziś do każdej złotówki, która trafia do kieszeni pracownika, pracodawca dopłaca około 70 gr tytułem różnego rodzaju podatków i składek.

    Szanowni państwo posłowie Platformy Obywatelskiej i PSL, czy boicie się państwo przeprowadzić prawdziwą reformę? Wasze partie są w stanie zaproponować jedynie drobne, w gruncie rzeczy kosmetyczne, zmiany w ustawodawstwie, a takie zmiany, które są niedoszacowane, nic nie dają. Powinniśmy dążyć do uregulowania zamówień publicznych w sposób kompleksowy, całościowo. Udzielając poparcia omawianemu dzisiaj projektowi zmian w ustawie o zamówieniach publicznych, apeluję do koleżanek i kolegów z Platformy Obywatelskiej, by mieli odwagę głosować za naszymi projektami, które dałyby polskim przedsiębiorcom prawdziwą szansę rozwoju. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 05 lutego 2014 roku.


167 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy