Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 1983).


Poseł Beata Kempa:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy, druku nr 1983.

    Rzecz dotyczy jednak fundamentalnej kwestii, bo do fundamentalnych kwestii należy bierne i czynne prawo wyborcze. To jest jakby, można powiedzieć, elementarz, jeśli chodzi o kwestię wybieralności, dlatego uzasadnione są tutaj obawy co do ewentualnej konstytucyjności w zakresie owego pół roku. Wysoka Izbo, prawdą też jest, że trzeba dostosowywać prawo polskie do prawa Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się na to, przystępując do Unii. Rzeczywiście, jeśli chodzi o kwestię zaświadczeń w tym zakresie, na pewno było sporo trudności i bałaganu, szczególnie, jak wskazuje uzasadnienie, w przypadku określenia rodzajów organów, od których miałyby pochodzić, terminów itd.

    Akurat uważam, że zamiana tego zaświadczenia na oświadczenie idzie w dobrym kierunku. Natomiast jedyna nasza dość poważna uwaga, panie ministrze, dotyczy druku owego oświadczenia. Myślę, że to powinien być jakiś sformalizowany druk i bardzo bym prosiła, aby pan minister był uprzejmy powiedzieć, jak on będzie wyglądał. Na razie w projekcie nie mamy informacji, że na przykład taki druk oświadczenia zostanie zamieszczony w jakimś rozporządzeniu. Fundamentalne jest to, czy oświadczenie będzie składane pod odpowiedzialnością karną. To jest bardzo ważne, dlatego że może przestrzec przed składaniem nieprawdziwych oświadczeń. To jest taka uwaga. W zasadzie mija już, można powiedzieć, pół roku, więc ten termin nie został dochowany. Prawdą też jest, że rzeczywiście Kodeks wyborczy zawiera bardzo dużo mankamentów, szczególnie w sferze finansowej, w sferze rozliczeń, ale to już jest temat na zupełnie inną debatę. Przepraszam, ale to naprawdę jest gniot legislacyjny i ciągle musi być poprawiany, tu jest pełna zgoda.

    Natomiast co do tego rozwiązania i jego zgodności z konstytucją Solidarna Polska stoi na stanowisku, aby przekazać prace do komisji, ale z tą poprawką dotyczącą wzmocnienia prawdziwości owego oświadczenia, a więc chodzi o odpowiedzialność karną na przykład w kraju jego składania.

    Konkludując, panie marszałku, Wysoka Izbo, chciałabym jeszcze raz powiedzieć, że Solidarna Polska jest za przekazaniem tego projektu do dalszych prac w komisji.



Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 12 grudnia 2013 roku.


70 wyświetleń

Zobacz także: