Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych (druki nr 1846 i 1956).


Poseł Stanisława Prządka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej pragnę przedstawić stanowisko wobec senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych, druk nr 1956.

    Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych powstał w celu dostosowania sytemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 marca 2013 r. stwierdzającego niezgodność art. 3 § 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o ustroju sądów wojskowych z art. 92 ust. 1 konstytucji. W tym wyroku trybunał zwraca uwagę, że upoważnienie do wydania rozporządzenia będącego aktem wykonawczym do ustawy powinno spełniać określone warunki. Była już wprawdzie o tym mowa, ale należy podkreślić, że te trzy warunki dotyczą wskazania organu właściwego do wydania rozporządzenia, zakresu spraw przekazanych do uregulowania oraz wytycznych dotyczących treści aktu. W ustawie Prawo o ustroju sądów wojskowych nie był spełniony ten trzeci warunek.

    W myśl zakwestionowanego art. 3 § 3 minister obrony narodowej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa, tworzy i znosi w drodze rozporządzenia sądy wojskowe oraz określa ich siedziby i obszary właściwości. Przytoczony przepis nie zawiera natomiast żadnych wytycznych, a dodatkowo analizując całą ustawę, nie da się wyinterpretować wytycznych odnośnie do treści rozporządzenia, o którym mowa w art. 3 § 3. Trybunał Konstytucyjny uznał więc niekonstytucyjność upoważnienia zamieszczonego w tym konkretnym przepisie, a jednocześnie uznał, iż celowe jest odroczenie terminu utraty mocy obowiązującej tego przepisu do 12 kwietnia 2014 r.

    W projekcie senackim ustawy zostały wzięte pod uwagę konkluzje płynące z uzasadnienia Trybunału Konstytucyjnego i dokonano uzupełnienia art. 3 § 3 o wytyczne wskazujące kryteria, jakimi minister obrony narodowej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości winien kierować się przy wydawaniu rozporządzeń o utworzeniu lub zniesieniu sądów wojskowych oraz przy określaniu siedzib takich sądów i obszarów ich właściwości. Gwarancją zgodności wprowadzonej zmiany z konstytucją jest wzorowanie się na zapisach wytycznych sformułowanych w art. 20 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych, ponieważ w tej sprawie, tj. K 27/12, zostały one zaaprobowane przez Trybunał Konstytucyjny. Identyczne wytyczne zostały w projekcie odniesione do przypadku tworzenia i znoszenia wydziałów zamiejscowych wojskowych sądów garnizonowych - projektowany § 4 - ponieważ obecnie funkcjonujące zapisy obarczone są taką samą wadą w postaci braku wytycznych. W związku z tym niezbędne wydaje się objęcie ich proponowaną nowelizacją. W omawianym projekcie proponuje się uchylenie w art. 3 przepisów § 5 i 6, ponieważ sądy wojskowe, o których stanowią te paragrafy, pozbawione są jakichkolwiek odniesień w ustawie, a § 6 nakazuje stosować do nich odpowiednio pozostałe przepisy ustawowe. Nie została uregulowana struktura tychże sądów, zasady ich podporządkowania oraz zakresy właściwości. W związku z powyższym ich uchylenie jest zasadnym rozwiązaniem.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej (Dzwonek) popiera przedmiotowy projekt i zgodnie z wnioskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i Komisji Obrony Narodowej będzie głosował za przyjęciem ustawy w zaproponowanym brzmieniu. Dziękuję za uwagę.



Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 11 grudnia 2013 roku.


76 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2014...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy