Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Poseł Beata Kempa:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Premierze! Sprawa jest niezwykle poważna, by nie powiedzieć: fundamentalna. Jeżeli do posłów Rzeczypospolitej Polskiej dochodzą głosy, że może być wniosek do sądu o zabezpieczenie 150 mld zł na poczet przyszłych procesów, to znaczy, że pan może tych pieniędzy do budżetu nie dostać. Nie wiem, czy pan to wie? Sprawa jest niezwykle poważna, dlatego że będziemy mieli do czynienia z bardzo poważnymi siłami, które wytoczą wszystkie działa. A jakie mamy, pani marszałek, poważne zarzuty. Obok tych zarzutów, o których był uprzejmy powiedzieć pan prezes Jarosław Kaczyński, merytorycznych, są jeszcze zarzuty proceduralne, które mogą spowodować, że ta ustawa stanie się kompletnie niekonstytucyjna. Mało tego, mogą być również wnioski do prokuratury, przykro mi, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana przewodniczącego komisji w przedmiocie przekroczenia uprawnień. Jeśli pani marszałek nie zwoła dzisiaj Konwentu Seniorów i nie przeanalizuje tej sytuacji, to pytanie, czy pani dopełni obowiązku w tej sprawie. (Poruszenie na sali)

    Powiem o jednej podstawowej rzeczy, panie premierze. Trzeba w duchu odpowiedzialności za kraj zdawać sobie sprawę z jeszcze jednej rzeczy. Nie wiem, czy pan wie, bo w swojej ustawie pan zapisał... Pomijam fakt, a to jest bardzo ważne, pani marszałek, że nie czytaliśmy, ci, którzy nad tym projektem procedowali, nie czytali wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 marca 2004 r. mówiącego, jak składać poprawki i do czego składa się poprawki. Jeżeli robi się to, co wczoraj zrobiliście, to jest to kompletnie niekonstytucyjne. (Poseł Cezary Grabarczyk: A wy zrobiliście cyrk.)

    Proszę to doczytać w czasie tej przerwy. Druga kwestia, wyrok trybunału z 19 czerwca 2002 r.: jeżeli w toku prac pojawiają się nowości normatywne, muszą stać się przedmiotem wnikliwej analizy. (Dzwonek) I wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 lutego 1990 r.: musi być zapewniony wystarczający czas na refleksję i przemyślenia, aby ostatecznie przyjmowany tekst...

    Marszałek:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Poseł Beata Kempa:

    ...stanowił wynik jego rozważenia przez różne gremia parlamentarne.

    I dziedziczenie, pani marszałek, to jest największe oszustwo.

    (Głos z sali: Nie krzycz!)

    Marszałek:

    Pani poseł, dziękuję serdecznie.

    Poseł Beata Kempa:

    Pani wie, że składki ZUS nie podlegają dziedziczeniu i oni o tym dobrze wiedzą.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Ciszej!)

    Marszałek:

    Pani poseł, dziękuję pani.

    Poseł Beata Kempa:

    Wpisali to, żeby później jakikolwiek trybunał po prostu to zlikwidował. Nie będziemy tego ostatecznie dziedziczyć. (Oklaski)

    (Głos z sali: Ciszej!)



Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 06 grudnia 2013 roku.


176 wyświetleń

Zobacz także: