Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Może w ten sposób powiem kilka zdań na ten temat. Pierwsza sprawa jest taka, że jak państwo wiecie, została podjęta przez rząd decyzja co do budowy południowej obwodnicy Warszawy. Jak też państwo wiecie, wiązało się to również z pewnymi decyzjami dotyczącymi S7 i przesunięcia rozpoczęcia prac dotyczących całkowitej przebudowy odcinka od Warszawy w kierunku Płońska na czas po roku 2017, ale jednocześnie przystąpienia do modernizacji całego tego odcinka.

    Chciałbym też przypomnieć, że jeśli chodzi o pozostałe odcinki S7, to wygląda to tak. Odcinek Nidzica - granica województwa, 20,7 km, na tym odcinku przetarg został ogłoszony, jego realizacja ma się zakończyć w 2016 r., Ostróda - Olsztynek, 21 km, również lata realizacji 2014-2016, obwodnica Ostródy, prawie 10 km, podobne lata realizacji, odcinek Miłomłyn - Ostróda, realizacja tego odcinka również ma się zakończyć, ma on być przebudowany w 2016 r. Wreszcie odcinek, który interesuje panów posłów, czyli Koszwały - Kazimierzowo, to jest 40 km na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i województwa pomorskiego.

    Tak jak powiedziałem wcześniej, rząd chciałby zakończyć w nowej perspektywie przebudowę całej S7 nie tylko z przyczyn tylko i wyłącznie turystycznych, które też są ważne i oczywiste, bo turystyka to też gospodarka, lecz także z tych prostych, jasnych i czytelnych powodów skomunikowania ważnych portów nadmorskich z pozostałą częścią Polski, jak również skomunikowania tej części Polski, a także naszej stolicy z obwodem kaliningradzkim. To jest oczywiste, jasne i bardzo potrzebne.

    Mamy pewne problemy, jeżeli chodzi o kwestie celne w relacji polsko-rosyjskiej. Jak państwo wiecie, w tej chwili Rosja przygotowuje czy w zasadzie wciela w życie nowe zmiany zasad i opłat celnych dla przewoźników, którzy są zrzeszeni w międzynarodowej organizacji IRU, dla której we wszystkich krajach europejskich obowiązuje system TIR. Rosja próbuje wprowadzić nowy system, co jest pewnym problemem. Po raz pierwszy obserwujemy to w kontaktach właśnie z obwodem kaliningradzkim (Dzwonek), ale nam bardzo zależy, żeby ten rozwój gospodarczy i ten kontakt z obwodem kaliningradzkim był dla Polski korzystny. Dlatego połączenie drogowe i udrożnienie tego połączenia drogowego jest dla rządu priorytetem. Dziękuję bardzo.


18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewcz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Odpowiadając na pytanie przedstawione przez pana posła Stanisława Lamczyka, chciałbym przedstawić kilka informacji dotyczących kwestii związanych z drogą S7. Pana posła szczególnie interesują odcinki północne drogi ekspresowej. Tak więc budowa drogi S7 na odcinku Gdańsk - Elbląg jest realizowana w ramach ˝Programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝, w którym ujęto to w sposób następujący, jeżeli chodzi o zadania: Pierwsza sprawa to budowa drogi S7 z Gdańska - to jest S6, węzeł południowy - do miejscowości Koszwały, obwodnicy południowej Gdańska. Inwestycja ta została oddana do ruchu w dniu 9 czerwca 2012 r., odcinek ten został wybudowany. Następny odcinek, czyli odcinek Koszwały - Elbląg z węzłem Kazimierzowo, jest ujęty w tzw. załączniku nr 1a do ˝Programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝. W chwili obecnej realizacja tego zadania znajduje się na etapie prac przygotowawczych. Szczegółowo wygląda to w następujący sposób: Jest decyzja środowiskowa dla odcinka znajdującego się na terenie woj. pomorskiego, która została wydana w dniu 19 lutego 2010 r. Natomiast dla obszaru woj. warmińsko-mazurskiego decyzja środowiskowa została wydana w dniu 26 lutego, również 2010 r. 6 czerwca 2012 r. zawarto umowę pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku a Transprojektem Gdańskim na opracowanie dokumentacji projektowej pod nazwą ˝Projekt budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Koszwały - Kazimierzowo˝, składającej się z projektu budowlanego, projektu wykonawczego, materiałów przetargowych oraz materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Od 22 maja br. trwają konsultacje, w ramach których przyjmowane są wnioski i uwagi w sprawie dokumentacji projektowej dla ww. drogi.

    Jak państwo wiecie, w tym roku zapadły dwie decyzje dotyczące kontynuowania budowy krajowych dróg ekspresowych, jak również 12 obwodnic, które zostały zawarte w dwóch dokumentach - jedna w tzw. załączniku nr 5, jeżeli chodzi o drogi ekspresowe, a druga, dotycząca kwestii obwodnic, została zawarta w załączniku nr 6. Chodzi tam o obwodnice. Ta inwestycja nie znalazła się - mówimy o drodze ekspresowej - w załączniku nr 5. Ale chciałbym powiedzieć, że w przygotowywanym planie budowy dróg na nową perspektywę finansową, w dokumencie implementacyjnym, generalnie cały przebieg S7 jest w taki sposób opisany i w takim stopniu spełnia kryteria, że jest duża szansa, że ten odcinek, o który pytał pan poseł, będzie realizowany w tej nowej perspektywie po zakończeniu wszystkich prac przygotowawczych, o których przed chwilą powiedziałem.

    Dokładne plany inwestycyjne zostaną przedstawione w odpowiednim momencie. Nie mogliśmy tego zrobić wcześniej z prostego powodu. Jak państwo wiecie, dopiero w zasadzie w ostatnim okresie został przyjęty budżet europejski, który decyduje o tym, w jaki sposób później Komisja Europejska podzieli pieniądze, już na etapie wykonawczym. A z kolei Polska jest po uzgodnieniach i po takich wstępnych decyzjach co do tego, jak ma wyglądać podział środków finansowych w programie ˝Infrastruktura i środowisko˝, również ich podział na inwestycje kolejowe i inwestycje drogowe, jak w ogóle ma ten podział wyglądać. Polska stoi na stanowisku, że w dalszym ciągu wszystkie środki, które są przeznaczone inwestycje drogowe i kolejowe, powinny być podzielone w proporcji: 60% na drogi, a 40% na kolej. Takie jest stanowisko Polski i takie zdanie prezentujemy w rozmowach z Komisją Europejską. Jeżeli to zostanie zaakceptowane, to kwota, która jest planowana w nowej perspektywie na te cele, czyli ponad 17 mld euro, zostanie podzielona w ten sposób, że ok. 12 mld euro będzie na drogi, pozostała kwota na kolej. I wtedy, po tych wszystkich działaniach, które podejmowaliśmy wspólnie z państwem, czyli po ustaleniu sposobu podziału środków w Krajowym Funduszu Drogowym, w całym systemie, który powoduje, że ten fundusz drogowy uzyskuje wsparcie m.in. z systemu elektronicznego poboru opłat na drogach ekspresowych krajowych i autostradach, dalsza realizacja S7, o którą taką troskę wykazuje pan poseł, mam nadzieję, stanie się faktem. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Rynasiewicz - Zapytanie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


37 wyświetleń

Zobacz także: