Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowna Pani Poseł! Zgodnie ze stanem faktycznym na dzień 24 listopada br. zaawansowanie rzeczowe inwestycji, czyli budowy drogi ekspresowej S69 Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń, kształtuje się na poziomie 73,55%. Pierwotny okres realizacji tej inwestycji określony był na 27 miesięcy od dnia podpisania umowy, tj. od 10 lipca 2010 r., do listopada 2012 r. Inżynier kontraktu uznał roszczenia wykonawcy, tj. konsorcjum firm: lidera Polimex-Mostostal oraz partnerów Doprastav i Mostmar, dotyczące wydłużenia kontraktu. Został podpisany aneks, w którym określono termin realizacji do dnia 14 października br. Termin, jak już wszyscy wiemy, nie został dotrzymany.

    Obecny stan zaawansowania, jeśli chodzi o kontrakt, rodzi poważne wątpliwości co do możliwości ukończenia robót w zadeklarowanym przez wykonawcę terminie, czyli do końca przyszłego roku. W przypadku gdy inżynier kontraktu nie uzna kolejnych roszczeń wykonawców co do wydłużenia terminu realizacji, zgodnie z zawartym kontraktem naliczone zostaną kary umowne.

    Co do kontraktu, to od początku realizacji inwestycji powstawały opóźnienia spowodowane głównie nieodpowiednią mobilizacją zasobów i zbyt małą ilością przepracowanego dziennego czasu pracy oraz niedotrzymaniem terminów oraz spraw formalnych związanych z podpisywaniem umów z podwykonawcami. W trakcie realizacji wystąpiła konieczność wykonania dodatkowo robót polegających na wzmocnieniu podłoża nasypu przy dojeździe do dwóch wiaduktów oraz prac zabezpieczających dla jednej z podpór obiektu mostowego.

    Problemy z kontraktem pogłębiły się, gdy we wrześniu 2012 r. spółka Mostmar złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. W dniu 16 listopada 2012 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazało się postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Syndyk masy upadłości Mostmar SA pismem z dnia 23 listopada 2012 r. poinformował Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, iż odstępuje od umowy konsorcjum z dnia 12 listopada 2009 r. oraz umowy realizacyjnej z dnia 20 lipca 2010 r. Od dnia 10 września 2012 r. roboty mostowe przewidziane w kontrakcie praktycznie nie były prowadzone. Roboty te zostały wznowione dopiero od 15 października 2012 r. i kontynuowane są przez firmę Polimex-Mostostal wraz z firmą Doprastav.

    Głównym powodem opóźnień w realizacji inwestycji jest brak bieżącej płynności finansowej lidera konsorcjum firmy Polimex-Mostostal. Wykonawca nie posiada bieżących środków na finansowanie inwestycji - tylko środki finansowe pozyskane z kontraktu są możliwe do zaangażowania w realizację inwestycji. Roboty objęte przedmiotowym kontraktem zdaniem generalnej dyrekcji w dalszym ciągu nie są prowadzone w odpowiednim tempie. Z uwagi na powyższe trwa procedura dotycząca zaspokojenia przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad roszczeń finansowych usługodawców z tytułu nieuregulowanych należności - zgodnie z ustawą z dnia 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

    Chciałbym również powiedzieć, że - państwo też na pewno śledzicie kwestię związaną z funkcjonowaniem spółki Polimex-Mostostal SA - działania podejmowane przez generalną dyrekcję, identycznie jak te, które są podejmowane w stosunku do wszystkich innych wykonawców, również były nakierowane na to, aby kontynuować realizację inwestycji, aby wesprzeć wszystkie te działania naprawcze, które mogą powodować właściwą realizację tej inwestycji.

    Na chwilę obecną, jeśli chodzi o obowiązujący termin zakończenia kontraktu, został on określony w aneksie nr 6, bo o to pytała pani poseł, który został podpisany 17 września 2013 r. W tym aneksie przewidziano zakończenie robót do 14 października 2013 r. Przedłużanie przez wykonawcę robót poza termin przyznany w aneksie nr 6 do umowy skutkowało będzie konsekwencjami określonymi w warunkach kontraktu. W pierwszej kolejności przewiduje się między innymi naliczanie kar finansowych za każdy dzień przekroczenia terminu kontraktowego, takie niebezpieczeństwo tutaj również istnieje.

    Ministerstwo oczywiście przede wszystkim jest w stałym kontakcie z generalną dyrekcją i ma pełną wiedzę na temat podejmowanych przez nią działań w tym obszarze. Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że wszelkie działania, jakie były czy też będą podejmowane, bo na pewno będą podejmowane, będą miały na celu zakończenie tej inwestycji i oddanie jej do użytku w okresie, który pozwoli nam na finansowanie jej ze środków europejskich przyznanych Polsce w tej perspektywie. Dziękuję bardzo.


18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Firma Polimex-Mostostal realizuje w Polsce nie tylko tę inwestycję drogową, nie tylko S69, ale również inne. Taką inwestycją jest budowa odcinka autostrady A1 Stryków - Tuszyn, jak również budowa liczącego ponad 41 km odcinka autostrady A4 Rzeszów Wschód - Jarosław. Na tych odcinkach również występują podobne problemy. Są przesunięcia czasowe wynikające nie tylko z problemów samej firmy. Inne okoliczności również spowodowały wydłużenie czasu realizacji tychże inwestycji. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że naszym zdaniem działania generalnej dyrekcji w tym obszarze cechują się odpowiedzialnością, bo tutaj z podtekstu wynikało, że jednak jest tu element braku nadzoru. Te działania, które w najbliższym czasie zostaną podjęte, będą miały na celu to, aby ta inwestycja, budowa tych dwóch pozostałych odcinków, o których powiedziałem, realizowana przez firmę Polimex została zakończona w czasie umożliwiającym rozliczenie dofinansowania ze środków europejskich.

    Jest jeszcze jedna kwestia, którą pan poruszył, bardzo ważna oczywiście. Są to te wszystkie sprawy związane z uregulowaniem należności wobec podwykonawców. W końcu z inicjatywy rządu 28 czerwca ub.r. została przyjęta i uchwalona ustawa, dzięki czemu ponad 250 mln zł - dotyczy to wszystkich inwestycjach realizowanych przez generalną dyrekcję - trafiło do tych podwykonawców, którzy nie otrzymali za te prace środków finansowych od swoich generalnych wykonawców, kontrahentów. Limit - bo oczywiście stworzyliśmy pewne ramy, które ograniczają możliwość wypłacenia tych środków - który jak gdyby pozostał w tym obszarze, to ponad 600 mln zł, czyli istnieje możliwość zaspokojenia roszczeń wszystkich tych, którzy mają problemy z generalnymi wykonawcami. Takie ramy finansowe stworzyliśmy.

    Chciałbym państwu powiedzieć, że w tej chwili pojawiła się inicjatywa rządowa zmierzająca do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ta ma objąć również tzw. dużych wykonawców. Jednocześnie pojawiła się inicjatywa senacka, która zmierza do tego, żeby większą grupę wykonawców funkcjonujących w obszarze budowy dróg objąć możliwościami...

    (Poseł Czesław Gluza: Mocniejszy nadzór.)

    ...wsparcia, że tak powiem, czy wypłaty należności bezpośrednio od generalnej dyrekcji, a nie tylko generalnych wykonawców. (Dzwonek)

    Jeszcze raz powtórzę, że będziemy podejmować wszelkie działania, żeby inwestycja pn. ˝Budowa drogi ekspresowej S69 Bielsko-Biała - Zwardoń˝ została oddana w tej perspektywie finansowej.

    (Poseł Małgorzata Pępek: Kiedy?)

    Kiedy? Wszystkie terminy zostały przekroczone, więc są dwie możliwości: albo obecny generalny wykonawca wykaże pełną mobilizację i dokończy tę inwestycję, albo pozostaje inne rozwiązanie, myślę, że już więcej nie muszę mówić - ta inwestycja zostanie zakończona przez generalnego wykonawcę, ale niekoniecznie tego, który ma taką nazwę, jaką wcześniej wymieniłem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Rynasiewicz - Zapytanie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


24 wyświetleń

Zobacz także: