Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Elżbieta Kruk:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! W związku z wnioskiem o dokonanie rezerwacji częstotliwości prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Dotyczy to tzw. ósmego multipleksu ogólnopolskiego naziemnej telewizji cyfrowej. W konsekwencji tego postępowania może zostać dokonana rezerwacja na rzecz podmiotu, który zostanie operatorem ósmego multipleksu. Co to oznacza? To kolejny multipleks do sprzedania po mobilnym, który w całości zakupiła, omijając proces koncesyjny, grupa Polsat, uzyskując tym samym możliwość nadawania łącznie trzynastu programów. Dzieje się to w sytuacji gdy, jak wiemy, o jedno z ośmiu miejsc na MUX 1 aplikowało kilka czy kilkanaście podmiotów. Na jedno z tych miejsc oczekuje Telewizja Trwam, która otrzymała częstotliwość, płaci za nią i nie może korzystać z prawa do nadawania. Telewizja Publiczna już zapowiedziała, że potrzebuje miejsca na kolejnych MUX-ach. Odbiorcy telewizji naziemnej w naszym kraju są pozbawieni dostępu do telewizji wysokiej rozdzielczości high definition. Widać wyraźnie, że zasoby częstotliwości są dalece niewystarczające. Oto efekty braku polityki audiowizualnej w Polsce, braku pełnej strategii wprowadzenia cyfrowej radiofonii i telewizji, która obejmie docelowy kształt rynku.

    Czy rząd przygotowuje taką strategię? Czy wykonano odpowiednie analizy? Czy ustalono, jakie są strategiczne cele i priorytety państwa? Zarówno widzowie, jak i przedsiębiorcy powinni mieć jak najwcześniej informacje pozwalające określić potrzeby i plany związane z cyfryzacją. Fakt, że termin 14 dni, zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, na ich określenie minął 19 listopada, urąga tej zasadzie. Suwerenność państwa na rynku medialnym sprowadza się tylko do emisji naziemnej. Tylko tu można zadbać o ochronę kultury narodowej czy języka, zagwarantować równowagę światopoglądową, miejsce dla poglądów wszystkich Polaków, zwłaszcza katolików. Jeśli rezerwacja częstotliwości na podstawie Prawa telekomunikacyjnego zastąpi w telewizji naziemnej postępowanie koncesyjne zgodne z ustawą o radiofonii i telewizji, to tę możliwość stracimy. Czy o to właśnie chodzi? Na czyją rzecz tym razem, panie ministrze, zamierzacie scedować polską suwerenność? Dziękuję bardzo.



Poseł Elżbieta Kruk - Zapytanie z dnia 21 listopada 2013 roku.


60 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Barbara Bartuś, Jacek Świat i Elżbieta Kruk - pytanie z 14 maja 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Posłowie Barbara Bartuś, Jacek Świat i Elżbieta Kruk - PiS w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Gabriela Masłowska, Krzysztof Michałkiewicz, Beata Mazurek, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Kruk - pytanie z 24 czerwca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Gabriela Masłowska,...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Kruk - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Kruk - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Józefa Hrynkiewicz, Elżbieta Kruk, Barbara Bubula, Andrzej Halicki - pytanie z 10 września 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 99. Pytania w sprawach bieżących Posłanki Józefa Hrynkiewicz,...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy