Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1849).


Poseł Armand Kamil Ryfiński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Po szumnych zapowiedziach pana ministra Arłukowicza na temat ambitnych planów reformy służby zdrowia mamy kolejne lata rządów Platformy Obywatelskiej i drugi, a właściwie rozpoczęty trzeci rok pracy pana ministra Arłukowicza. I jaki mamy stan obecny?

    31% osób przewlekle chorych nie wykupuje leków na receptę, które przepisał im lekarz. 22% pacjentów stosuje tylko jeden lek lub niektóre leki z tych, które zostały zapisane na recepcie. 39% deklaruje, że zdarzyło się im nie wykupić żadnego leku z tych przepisanych przez lekarza na receptę. 52% pacjentów nie wykupuje leku na receptę ze względu na zbyt duże koszty, w tym 16% zdarza się to często lub bardzo często. Jeżeli chodzi o dostęp do lekarzy specjalistów, to na wizytę u ortodonty w Inowrocławiu czeka się 340 dni...

    (Poseł Jarosław Katulski: Na temat.)

    (Poseł Beata Małecka-Libera: Ma być opinia odnośnie do projektu.)

    255 dni mali pacjenci z Płocka czekają na wizytę u alergologa, 200 dni zajmuje czekanie na dostanie się do lekarza okulisty.

    Panie ministrze, proponowana przez pana zmiana jest zmianą kosmetyczną, fasadową, pokazującą, że chce pan cokolwiek zmienić. A przyjrzyjmy się temu projektowi, temu, jakie ryzyko on ze sobą niesie. Otóż niesie on ze sobą ryzyko, o którym mówił mój przedmówca, że młodzi lekarze po studiach zamiast wybrać specjalizację z medycyny rodzinnej, pójdą na internę czy na pediatrię, i po dłuższym okresie funkcjonowania tej ustawy, czy nawet bardzo krótkim może się zdarzyć tak oto, że pediatrzy zamiast leczyć w szpitalach, stwierdzą, że bardziej dochodowym dla nich zajęciem będzie otworzenie praktyki w podstawowej opiece zdrowotnej, no i trafią do nich pacjenci w podeszłym wieku, osoby starsze. I cóż, pediatra będzie sprawował podstawową opiekę zdrowotną nad tymi osobami. Spowoduje to ogromne zamieszanie wśród pacjentów, wśród osób chorych. Natomiast jak na razie nie widzę żadnych, zdecydowanie żadnych pozytywnych przesłanek dla wprowadzenia tej zmiany. Prawdziwą intencją jej wprowadzenia, co w uzasadnieniu możemy przeczytać, jest przede wszystkim to, żeby usprawnić przepływ środków z Narodowego Funduszu Zdrowia do POZ-ów. Możliwe, że to jest jedyna prawdziwa intencja zaproponowania tej zmiany. I skanalizowanie tego w pewien sposób, zmuszenie pacjentów, żeby wybierali już przy deklaracji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, żeby wybierali także pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej, i żeby te wybory były związane stricte ze świadczeniodawcą, czyli z przychodnią, w której dokonujemy tych wyborów, to jest, panie ministrze, zdecydowanie za mało. To są zmiany, które nie poprawią sytuacji pacjentów w Polsce, a mogą wręcz im zagrozić.

    W związku z tym klub Ruch Palikota... Twój Ruch, przepraszam, wierząc jednak, żywiąc resztki nadziei na to, że jakakolwiek refleksja w końcu dotrze do pana ministra Arłukowicza i pozostałych z tego resortu, zdecyduje się poprzeć wniosek o skierowanie tego projektu do komisji, by tam te wszystkie mankamenty zostały usunięte. Dziękuję.



Poseł Armand Kamil Ryfiński - Wystąpienie z dnia 07 listopada 2013 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także: