Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki (druki nr 1662 i 1845).


Poseł Maciej Mroczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Twój Ruch w sprawie projektu uchwały zmieniającej Regulamin Sejmu RP. Omawiany projekt zmiany regulaminu proponuje powołanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych. Pan poseł Naimski się przejęzyczył, mówiąc, że to jest projekt PiS-u, bo jest to projekt PO, ale tak naprawdę Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich...

    (Głos z sali: Wiemy.)

    ...co trzeba powiedzieć głośno, zaopiniowała pozytywnie projekt PiS-u złożony przez pana posła Oriona Jędryska, który już rok czeka na procedowanie. Ten projekt jest zbieżny z projektem PiS-u oprócz jednej, może zasadniczej, a jednak tylko jednej, kwestii. Tamten projekt dotyczy powołania komisji stałej, ten projekt dotyczy powołania komisji nadzwyczajnej. Bez wątpienia problematyka energii i surowców energetycznych jest problematyką interdyscyplinarną i bardzo ważną. I trudno ją w sumie przypisać jednej właściwej komisji sejmowej. Zatem projekty ustaw dotyczące tej tematyki były kierowane przez marszałkinię Sejmu do różnych komisji: Komisji Gospodarki, Komisji Skarbu Państwa, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa czy Komisji Spraw Zagranicznych. I takie postępowanie doprowadza do sytuacji, w której żadna komisja nie posiada pełnego oglądu sytuacji i nie może w pełni wykonywać swoich kompetencji w zakresie energetyki. Natomiast zintegrowanie w jednej powołanej do tego komisji kwestii związanych z polityką energetyczną państwa wraz z jej planowaniem, realizacją i nadzorem nad jej wykonywaniem, spraw funkcjonowania otwartego zintegrowanego rynku energii i mechanizmów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa, ponadto spraw nadzoru właścicielskiego nad własnością publiczną w sektorze wydobycia, wytwarzania, przemysłu, dystrybucji i przetwarzania energii i surowców energetycznych lub spraw polityki energetycznej i gospodarki surowcami mineralnymi o charakterze paliw kopalnych wydaje się krokiem uzasadnionym. Pozwoliłoby to na zebranie i skoordynowanie prac nad szeroko pojętą energetyką w jednym ciele parlamentarnym.

    Dlatego też, panie marszałku, Wysoka Izbo, Klub Poselski Twój Ruch jest za przyjęciem uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zawartej w druku nr 1845. Dziękuję.



Poseł Maciej Mroczek - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2013 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: