Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Piotr Naimski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ramach wprowadzenia do pytania przytoczę garść cytatów z raportu ministra Sienkiewicza z 19 kwietnia 2013 r.: Memorandum, podpisane 4 kwietnia 2013 r. między EuRoPol Gazem a Gazpromem Export, było pochodną uchwały Rady Nadzorczej EuRoPol Gazu z 5 listopada 2012 r., która była elementem taktyki negocjacyjnej ze stroną rosyjską w kwestii uzyskania obniżki cen gazu. Podpisanie przez przedstawicieli PGNiG uchwały Rady Nadzorczej EuRoPol Gazu rozwiązywało pat negocjacyjny. Dalej: Istnieją dokumenty wskazujące na to, że Ministerstwo Skarbu Państwa ma świadomość wagi politycznej ewentualnego wybudowania łącznika. I na zakończenie: Po 4 kwietnia 2012 r. szybkie i jednoznaczne komunikaty, tak ze strony rządu, jak ze strony prezydenta RP, o braku zgody na jakiekolwiek inwestycje wciągające Polskę w projekty rosyjskie mogące oddziaływać na ukraiński system gazociągowy pozwoliły na minimalizację ewentualnych strat natury polityczno-wizerunkowej.

    Moje pytanie do ministra skarbu państwa jest następujące: Czy prawdą jest, że EuRoPol Gaz podpisał umowę ze spółką Gazoprojekt, która jest w 75% własnością Skarbu Państwa? Chodzi o umowę dotyczącą przygotowania studium wykonalności, dokładniej założeń techniczno-ekonomicznych i warunków ekonomicznych budowy gazociągu, który jest przedmiotem podpisanego memorandum. Czy prawdą jest, że ta umowa podpisana została ponad miesiąc przed podpisaniem tego memorandum, o którym mówimy, i czy zasadne jest, panie ministrze, by kontynuować realizację tego projektu, o którym tak jednoznacznie w sferze politycznej wypowiedziały się polskie władze, a także opozycja? Dziękuję. (Oklaski)


13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Piotr Naimski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Ten aneks, który podpisano, aneks nr 1, przesuwał, pan mówi, termin wykonania. On nie przesuwał terminu wykonania, bo termin wykonania był 5-miesięczny i upływał akurat z końcem sierpnia. Natomiast jeżeli ta umowa wyekspirowała, jak pan mówi, to pytanie dodatkowe, panie ministrze, brzmi: Czy Gazoprojekt jest w tej chwili w sporze z EuRoPol Gazem w związku z niewykonaniem tej umowy i jak ten spór ma być rozwiązany? Bo umowa była, nie została wykonana, można się domyślać, że były tam jakieś warunki, które w przypadku niewykonania umowy mają być spełnione. To pytanie jest już bardzo szczegółowe, ale możemy się spodziewać, że w tej sprawie Gazoprojekt, a także PGNiG i ministerstwo skarbu będą pod presją Zarządu EuRoPol Gazu. To jest poważna sprawa. (Dzwonek)

    I drugie pytanie dodatkowe: Czy ten aneks, który nie został zaakceptowany, został odrzucony przez EuRoPol Gaz, jest w tej chwili elementem taktyki negocjacyjnej Gazoprojektu ze stroną rosyjską? Ja to specjalnie drążę, dlatego że wiemy, w jakich warunkach tego typu rozmowy się odbywają, jakie są relacje, i mogę się spodziewać, że zarządy zarówno PGNiG, jak i Gazoprojektu są pod dużą presją w tej chwili. Bez osłony, można powiedzieć, politycznej, ze strony właściciela de facto i dysponenta, czyli ministra skarbu państwa, te zarządy mogą skończyć tak, jak skończyła prezes PGNiG, która uczestniczyła w poprzedniej fazie tych rozmów. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Piotr Naimski - Zapytanie z dnia 07 listopada 2013 roku.


128 wyświetleń