Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów w sprawie sytuacji ekonomicznej w polskim rolnictwie w latach 2005-2013, z uwzględnieniem środków pochodzących z funduszy unijnych na rozwój obszarów wiejskich, eksportu polskich towarów rolno-spożywczych oraz rynku zbóż i rzepaku (druk nr 1707).


Poseł Jacek Bogucki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Dzisiejsza debata jest debatą przeprowadzaną na wniosek Solidarnej Polski sprzed miesiąca. Miesiąc temu alarmowaliśmy o sytuacji na polskich rynkach zbóż, o sytuacji na rynku rzepaku. Teraz jest już za późno, bo co się miało stać na tych rynkach, niestety stało się. Ale taka debata powinna być debatą ciągłą i wszelkie działania rządu powinny wyprzedzać sytuacje, a nie próbować je ratować, bo od tego jest minister, panie pośle, od tego jest ministerstwo, żeby analizować sytuację i wyprzedzać działaniami. O tym, jaka będzie sytuacja w skupie, wiadomo było jeszcze przed żniwami. Niestety, ten rząd nie zrobił nic, aby temu zapobiec. Ale ten rząd nie robił nic przez ostatnich sześć lat, aby zapobiec jednak tej złej sytuacji na wsi.

    Panie ministrze, wystarczy pojechać na wieś, wystarczy porozmawiać z rolnikami, aby dowiedzieć się, że nie jest tak, jak wy mówicie. Ta propaganda sukcesu godna czasów gierkowskich, w których wy też współrządziliście i odpowiadaliście za rolnictwo, już nikogo nie przekona.

    (Poseł Marek Sawicki: Za Gierkiem niektórzy tęsknią!) Polska wieś jest dziś podzielona, jest podzielona na trzy grupy rolników: tych, którzy już nie dali rady, którzy już zrezygnowali, których następcy już wyjechali za granicę, wyjechali, żeby szukać chleba, zostawili swoje ojcowizny. Te gospodarstwa już nie wrócą, tych gospodarstw już nie ma, tam mieszkają już tylko ci, którzy żyją z rent i emerytur. Jest też druga grupa rolników, tych, którzy trwają, wiedząc, że nie mają następców, bo ich dzieci też uciekły z tej wsi, bo te gospodarstwa nie były w stanie nadążyć za wymaganiami tej tak wychwalanej przez was Unii Europejskiej, ale co gorsza, za wymaganiami narzucanymi przez urzędników ministerstwa rolnictwa, przez polskich urzędników, przez polskie instytucje, bez potrzeby, za wymaganiami zbędnymi, przerastającymi często wymagania Unii Europejskiej. I tych gospodarstw też już niedługo nie będzie. Ci ludzie są w wieku przedemerytalnym, niedługo także zrezygnują z produkcji. Jest też trzecia grupa rolników, którzy chcieli jeszcze walczyć, którzy w myśl hasła ˝żywią i bronią˝ bronią się, żywią Polskę, ale bronią się przed upadkiem, tak jak kiedyś, też za waszych rządów, za rządów ZSL-u, którego jesteście spadkobiercą, musieli bronić się przed kolektywizacją. Dziś bronią się przed upadkiem. Pozadłużali się. Korzystali ze środków unijnych. Inwestowali w swoje gospodarstwa, ale dziś nie są w stanie kupić nawozów, żeby dokonać jesiennych zasiewów, nie są w stanie obsłużyć kredytów. Dziś grozi im bankructwo, tak jak wiele lat temu bankrutowały kolejne gospodarstwa, farmy w Stanach Zjednoczonych, jak bankrutowały gospodarstwa w Europie Zachodniej, które przejmowane były przez tych największych, ale tylko ziemia była przejmowana. To są te trzy grupy. I naprawdę niewielu można znaleźć takich, którzy są w stanie prowadzić gospodarstwo, nie mieć zadłużenia i nadążać za wymaganiami, zbędnymi wymaganiami, które często na nich narzucacie. Często są to gospodarstwa, z których ktoś pracuje w Brukseli, w Ameryce, kto dostarcza gotówki.

    Ten rząd nigdy nie dbał o wieś. Jesteście tymi, którzy przejęli całe otoczenie rolnictwa, urzędy, agencje, inspekcje, to wasza domena. Ale wy też przejęliście większość obrotu rolnego albo powiązani z wami ludzie. I to wy odpowiadacie za ceny skupu, bo macie na to rzeczywisty wpływ. Ale minister Kalemba zawsze był demagogiem. Ktoś chwalił go za zachowanie na posiedzeniach komisji, ja też pochwalę. Pięknie pan minister mówił na posiedzeniach komisji rolnictwa, ale gdy dochodziło do głosowań, zajrzyjmy do statystyki...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Panie pośle Bogucki, proszę bez takich osobistych ocennych elementów, bo to chyba nie jest najwłaściwsze. Dobrze?

    (Poseł Jan Łopata: Nie da rady, panie marszałku, nie da rady!)

    Proszę kontynuować.

    Poseł Jacek Bogucki:

    Bo w tej koalicji PO-PSL albo minister rolnictwa nie ma nic do powiedzenia, albo nie chce mieć. Nie tak dawno, parę godzin temu przegłosowaliście zmiany w budżecie. 11% mniej w dziale rolnictwa, kiedy cały budżet zmniejsza się o niecałe 3%. I tak było w 2008 r., wtedy kiedy cięto, też cięto po rolnictwie. Próbujecie nam wmówić, że pieniędzy z Unii Europejskiej w nowej perspektywie będzie więcej. Zaglądam do waszego materiału. Do tego materiału, który nam przedstawiono, str. 67: Na płatności bezpośrednie w roku 2013 - 3 mld 45 mln euro, w roku 2014 - 2 mld 970. No to pytam: Jest więcej czy mniej?!

    (Głos z sali: Ale proszę nie krzyczeć.)

    Na rozwój obszarów wiejskich w 2013 r. - 1 mld 851, w roku 2014 - 1 mld 571. To pytam: Więcej czy mniej? No, nie można tych ludzi na wsi, ale przede wszystkim w miastach oszukiwać, że będzie więcej, bo cały czas zapominacie, że w roku 2007 dostaliśmy tylko 40% płatności, w 2008 - 50, w 2009 - 60, w 2010 - 70, w 2011 - 80, w 2012 - 90, w 2013 dopiero to, co Polsce się należało. Tak to wynegocjował Kalinowski. Ale od 2013 do 2020 r. trzeba, żeby było po 100% i tych 30% brakuje już na starcie. Powiedzieliście, że weźmiecie z drugiego filara. No, to zabierzcie z jednej kieszeni rolnika, przełóżcie do drugiej, po drodze kradnąc połowę. To taka jest tylko możliwość przesuwania środków pomiędzy jednym filarem a drugim. Po prostu one po drodze giną przy przekładaniu z jednej kieszeni do drugiej, ale nie są to przecież dodatkowe pieniądze, które trafią na obszary wiejskie. Tak więc w rzeczywistości, uwzględniając to stopniowe dochodzenie do płatności, które odbywało się w latach 2007-2013, na należne Polsce płatności jest o 30% mniej pieniędzy, a nie o 12% więcej, jak to by może nawet liczby wskazywały. Bo co z tego, że jest więcej, jeśli z budżetu krajowego nie będzie już tego wyrównywania, które było do tej pory.

    Pan minister mówił i napisał nam tu o wsi, której nie ma. Statystyki potrafimy czytać, roczniki statystyczne, wyniki spisu powszechnego, my to potrafimy czytać, ale takiej wsi naprawdę nie ma. Wieś jest zupełnie inna. Na tej wsi, zgodnie także z tym materiałem, str. 12, dochód gospodarstwa domowego, zgodnie z waszą statystyką, jest o 16%, prawie 17%, niższy niż w grupie pracowników, o 24% niższy niż u emerytów i o 38% niższy niż w grupie osób pracujących na własny rachunek. Tylko renciści mają w Polsce gorzej niż rolnicy, ci, którzy z powodu inwalidztwa nie mogą pracować, tylko ci mają niższe dochody. (Dzwonek)

    Ceny skupu zbóż, już kończę, panie marszałku, ceny skupu rzepaku, żywca wołowego, także mleka, mimo że wyższe niż kilka lat temu, są niższe niż na przykład w roku 2007. A co się dzieje z rynkiem wieprzowym, gdzie zniszczono polską produkcję wieprzowiny, gdzie import jest przerażający? A co się dzieje z rynkiem cukru? A co się dzieje z rynkiem ryb?

    (Głos z sali: Właśnie, to do byłych kolegów, panie pośle.)

    Wystarczy pojechać na polską wieś, aby przekonać się, jak jest w rzeczywistości. W rzeczywistości sytuacja jest tak trudna, a wam udaje się tylko zarządzać kryzysem...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Panie pośle...

    Poseł Jacek Bogucki:

    ...zarządzać konfliktem pomiędzy polską wsią a polskim miastem...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Panie pośle, czas już minął.

    Poseł Jacek Bogucki:

    ...napuszczać jednych na drugich.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Dziękuję panu bardzo.

    Poseł Jacek Bogucki:

    W imieniu klubu Solidarna Polska składam wniosek o odrzucenie...

    (Głos z sali: Już został złożony.)

    ...informacji ministra rolnictwa.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Gdzie pan był?)



Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 13 września 2013 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Trójstronnej Komisji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Jacek Bogucki - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy