Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1611).


Poseł Gabriela Masłowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W opinii Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość proponowane zmiany, jeżeli chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawarty w druku nr 1611, zawierają pożądane propozycje rozwiązań z punktu widzenia oczekiwań społecznych.

    W obecnym stanie prawnym mamy do czynienia z niejednoznacznym stanowiskiem zarówno urzędów skarbowych, jak i sądów, jeżeli chodzi o określanie zobowiązań podatkowych z tytułu dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne ze zbywania różnych instrumentów finansowych, które to instrumenty finansowe te osoby uzyskały wcześniej w formie spadków i darowizn. Była tu już o tym mowa, że w przypadku lokat bankowych, jeżeli chodzi o obecną sytuację, opodatkowaniu podlegają tylko dochody z kapitału, czyli dochody z odsetek, podobnie jak w przypadku części obligacji po upływie terminu ich wykupu. Wobec innych instrumentów zbywanych przez spadkobierców podatek płacony jest od wartości uzyskanego spadku wraz z uzyskanymi odsetkami. W tej sytuacji może dochodzić do podwójnego opodatkowania, bo obdarowane osoby czy spadkobiercy płacą podatek od spadków i darowizn, a przy zbywaniu praw majątkowych inkorporowanych w tych instrumentach finansowych płacą podatek dochodowy od wartości uzyskanej w spadku wraz z odsetkami. W tej sytuacji dochodzi do paradoksu. Niekiedy bardziej opłacalny jest zakup na przykład papierów wartościowych niż uzyskanie ich w spadku, bo w momencie sprzedaży, jeżeli chodzi o te zakupione, płacimy tylko podatek dochodowy. Po pierwsze, projekt wprowadza więc, to jest istotna zmiana, możliwość odliczenia przez obdarowanego od dochodu ze zbycia instrumentów finansowych zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to nie tylko jak dotychczas akcji, ale zakres rozszerzony jest o inne papiery wartościowe poza akcjami, a także jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz udziały i wkłady w spółdzielniach.

    Druga kwestia dotyczy wprowadzenia możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów od dochodów uzyskanych ze zbycia praw majątkowych przez spadkobierców. Natomiast wątpliwości budzi to, czy rzeczywiście możliwość odliczenia, zwolnienia dochodów od opodatkowania w części odpowiadającej zapłaconemu podatkowi od spadków i darowizn powinna być ograniczona tylko do darowizny, do osób obdarowanych. Projektodawcy tłumaczą w uzasadnieniu, że ponieważ osoby, które otrzymują takie prawa majątkowe w spadku, a nie obdarowane, mają po raz pierwszy tutaj możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów, co powinno w sposób wystarczający wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.

    Jak wspomniałam, te rozwiązania są, jeśli chodzi o kierunek, dobre, pożądane. Nie można jednak lekceważyć uwag Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami, która właśnie zwraca uwagę na to zróżnicowanie pomiędzy osobami, które uzyskały spadek, a obdarowanymi. Dlatego te kwestie należałoby przepracować jeszcze podczas prac komisji. Dlatego wnosimy o skierowanie projektu do dalszych prac w komisji i żałujemy, że tak ważne sprawy nie są zawarte w projektach czy przygotowane w projektach opracowanych przez rząd, a przedstawia je grupa posłów tak w odniesieniu do poprzedniego punktu posiedzenia Sejmu, jeśli chodzi o podatek od osób prawnych, jak też jeśli chodzi o podatek od osób fizycznych. Rząd dysponuje odpowiednimi ekspertami i służbami. (Dzwonek) Uważam, że taki projekt byłby przygotowany w stopniu znacznie lepszym.

    Wobec tego jesteśmy za skierowaniem projektu do prac w komisji. Dziękuję. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk)



Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 12 września 2013 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy