Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów na temat zamierzeń rządu wobec alarmującej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw i wzrostu ilości ogłoszonych w 2012 roku i I kwartale roku 2013 upadłości firm.


Poseł Adam Kępiński:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Będę mówił jako przedsiębiorca, bo jestem 13 lat prezesem zarządu własnej spółki, jako ekonomista. Rzecz jest jasna jak słońce. Każdy biznes, powiedział to przed chwilą poseł Czerwiński, jest po to, żeby osiągać zyski. Takie jest założenie każdego przedsięwzięcia. Robię po coś, po to, żeby mieć więcej. To jest zdrowe podejście do rzeczy. Niestety nie można mieć więcej, jeżeli można coś wyprodukować i nie ma komu tego sprzedać. A właśnie z taką sytuacją mamy teraz do czynienia.

    Liczba upadłości w przekroju sektorowym: w strukturze branżowej upadłości przedsiębiorstw, które zostały ogłoszone w 2012 r., wyróżnić należy przede wszystkim firmy budowlane oraz produkcyjne, które w dużej części pośrednio wiązały się z branżą budowlaną, a także hurtowników. Sytuacja ta jest w pewnym sensie kontynuacją obserwowanych w latach ubiegłych tendencji, które opisywane były w poprzednich edycjach raportów itd. No i mamy tu właśnie kwintesencję. Jeżeli mamy upadłość przede wszystkim firm budowlanych i okołobudowlanych - a podane są tutaj one wręcz według artykułów: z branży budowlanej wymienić należy przede wszystkim produkcję cegieł, dachówek i materiałów budowlanych z wypalanej gliny, produkcję wyrobów budowlanych z betonu oraz masy betonowej itd. - to zbliżamy się do clou całego problemu. Jeżeli firma budowlana, której produktem są mieszkania, budowle itd., chce sprzedać swój produkt, a nie ma komu, to po prostu upada. Z jakiego powodu? Nie ma klientów. Ale klientów nie ma dlatego, że klienci nie mają pieniędzy. Po prostu ten rząd tak schłodził gospodarkę, że ludzie ekonomicznie są wyżymani jak szmaty i dlatego nie kupują mieszkań. Pokazuje to ta debata, przed chwilą prowadzona, o sytuacji ludzi młodych. Dlatego te przedsiębiorstwa upadają.

    Nie przypominam sobie ustawy, która miałaby w jakikolwiek sposób przedsiębiorcy poprawić byt. Wspomniałem w poprzedniej debacie, że jeżeli chodzi o krzywą Laffera, czyli ściąganie podatków, już dawno jest przekroczona ta linia i poziom podatków po prostu już jest taki, że jest to nieskuteczne, wręcz uwsteczniające, a pochodną tego jest choćby podwyżka stawki VAT, i to nie ta o 1 punkt procentowy, z 22% na 23% w stawce podstawowej. Wtedy, kiedy to robiliście, a doskonale wiem, co robiliście, była podwyżka w wypadku wielu artykułów ze stawek pomniejszonych do stawki podstawowej. Można by było powiedzieć, że każdy płatnik VAT jest jakby neutralny, bo jest przecież kompensata naliczonego VAT w stosunku od należnego. Ale to nieprawda, bo głównym płatnikiem VAT są ci, którzy go nie odliczają, czyli zwykli klienci na rynku. Jeżeli zwykłemu klientowi coś zdrożało z 8 do 20, VAT wzrósł z 8 do 23, to tak naprawdę zdrożało mu coś o 15%. Jeżeli pomnożymy to przez całą grupę odbiorców, to właśnie tych pieniędzy zabrakło, które powinny zarobić te przedsiębiorstwa.

    Należy cieszyć się z tego powodu, że eksport nam się udał, ale zauważcie, panowie ministrowie, że to są klienci za naszymi granicami. Czyli dziś nie potrafimy sprzedać czegoś, co sami produkujemy, a więc po co to robić. Jak widać po wzrastającej liczbie upadłości, można powiedzieć, że to jest naturalne, że przedsiębiorstwa upadają. W końcu fortuna kołem się toczy. Ale należy pamiętać także o tym, że to są konie, które ciągną gospodarkę, to są konie, które ciągną państwo, i to są te konie, które płacą wszelkiego rodzaju daniny, a one wciąż rosną. Wspomniałem tylko o VAT, ale też trzeba wspomnieć o podatkach lokalnych, o całości kosztów kształtujących stronę kosztową przedsiębiorstw, które są cały czas wyższe. Jeżeli nie będzie przedsiębiorców, to nie będzie też pieniędzy dla państwa, a jeżeli przegniecie, a zrobiliście to już dawno, to będziemy mieli taki wynik jak obecnie - prawie 30% szacowanej szarej strefy. Nie dość, że ci ludzie już dzisiaj są poza państwem, to często są jeszcze wrogami państwa. Tak na dobrą sprawę w sposób wtórny je psują. Jedni wystawiają rachunki, a drudzy nie. Zawsze można takiego znaleźć - to jest 30% - bo to blisko co trzeci, który działa w sposób niejawny, to nawet nie można powiedzieć - nielegalny. Tak samo stało się z płacami, jak i z innymi usługami. Po prostu nie rzecz w tym, żeby podatki były wysokie, tylko żeby były powszechne i żeby były ściągalne. A rząd, jak na razie, wiem to z własnego doświadczenia, tego nie robi. Dziękuję bardzo.



Poseł Adam Kępiński - Wystąpienie z dnia 13 września 2013 roku.


116 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Adam Kępiński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kępiński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kępiński - Wystąpienie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo konsularne

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kępiński - Wystąpienie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo konsularne

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kępiński - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo konsularne

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kępiński - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Kępiński - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy