Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 1495 i 1601).


Poseł Zbigniew Włodkowski:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Zaproponowane zmiany ustawy o systemie oświaty, zawarte w druku sejmowym nr 1495, zostały z satysfakcją, nawet z dużą satysfakcją, przyjęte przez mój klub. Są one zbieżne z wcześniejszymi wnioskami, jakie kierowaliśmy do pani marszałek i do komisji edukacji narodowej.

    Nowela, jak zauważyła pani poseł sprawozdawczyni, minimalizuje obawy rodziców dzieci 6-letnich, które od 1 września 2014 r. obligatoryjnie rozpoczną edukację szkolną, a także łagodnie kończy rozpoczęty w 2009 r. proces obniżania wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego.

    Chciałbym z całą stanowczością - i dużą pewnością - podkreślić, że szkoły podstawowe są przygotowane na przyjęcie dzieci 6-letnich, są dostosowane do potrzeb dziecka 6-letniego, są właściwie doposażone w pomoce dydaktyczne, że zapewniono w nich odpowiednie warunki socjalne. Na ten cel rząd zabezpieczył odpowiednią ilość środków i z budżetu państwa, i z projektów unijnych. Spokojne wprowadzenie dzieci 6-letnich do szkoły podstawowej będzie możliwe m.in. poprzez tworzenie w klasach I-III publicznej szkoły podstawowej warunków edukacji podobnych do tych, z którymi dziecko miało do czynienia, korzystając z wychowania przedszkolnego. Aby uniknąć w publicznych szkołach podstawowych w oddziałach I-III zbyt dużej liczby uczniów, od 1 września 2014 r. sukcesywnie będzie wprowadzane obowiązujące już w wychowaniu przedszkolnym ograniczenie maksymalnej liczby uczniów do 25. Chcielibyśmy jako klub, by to rozwiązanie było początkiem standaryzacji liczby uczniów w oddziałach w szkołach podstawowych. Jest to oczekiwane przez rodziców i nauczycieli. Rozwiązanie zawarte w projekcie w jakimś stopniu zmniejszy groźbę utraty pracy przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z powodów demograficznych. Określenie standardu w zakresie liczebności oddziałów w klasach I-III publicznej szkoły podstawowej w jeszcze większym stopniu sprawi, że warunki edukacji i wychowania dzieci w młodszym wieku szkolnym oraz opieki nad nimi będą zbliżone do warunków, z jakimi zetknęły się one, korzystając z wychowania przedszkolnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym oddziale będą uczyły się dzieci w zbliżonym wieku.

    Omawiany projekt ustawy umożliwia również rozpoczęcie edukacji szkolnej przez dziecko 5-letnie, jeśli taką wolę wyrażą rodzice. W tym przypadku decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podejmie dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto rodzice 6-letnich dzieci mogą zdecydować, kiedy ich dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego, a zatem rodzicom dajemy wpływ na kształtowanie więzi swoich dzieci.

    Projekt ustawy zawarty w druku sejmowym nr 1493 kończy proces obniżania wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego z równoczesnym wprowadzeniem regulacji określających zasady tworzenia oddziałów w nauczaniu wczesnoszkolnym. W związku z tym, że zawarte w nim rozwiązania stwarzają lepsze warunki organizacji nauczania dzieci młodszych, ułatwiają im adaptację do warunków szkolnych oraz zapewniają lepsze zaspokojenie potrzeb, mój klub, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, będzie głosował za przyjęciem tego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Włodkowski - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2013 roku.


95 wyświetleń

Zobacz także: