Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Maciej Mroczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ostatnim czasie ujawniane są w mediach liczne działania aparatu skarbowego, który w sposób świadomy łamie prawo w stosunku do obywateli prowadzących działalność gospodarczą. Nadużycia te stały się nawet kanwą scenariusza filmowego. Temat ten wywołał burzę, opinia publiczna jest zbulwersowana niedostrzeganiem problemu przez Ministerstwo Finansów.

    Można odnieść wrażenie, że informacje te dla ministra finansów nie stanowiły żadnego powodu do zaniepokojenia i nie dostrzega on negatywnych konsekwencji istniejącego stanu rzeczy. A powinien, bowiem ustawowo odpowiedzialny jest za należyty nadzór i systemową kontrolę efektywności działania podległych mu służb, w tym długości trwania procedur podatkowych.

    Przykład spółki Towarzystwo Finansowo-Leasingowe SA w Zielonej Górze bezspornie pokazuje, że przez wiele lat nie był tam sprawowany nadzór nad lokalnymi organami podatkowymi przez ministra finansów, w tym przypadku Izbą Skarbową w Zielonej Górze oraz podległymi jej urzędami skarbowymi.

    Dla przypomnienia powiem, że jest to najdłuższy spór podatkowy w historii polskiej skarbowości, trwa już 18 lat. Przy czym stan faktyczny i prawny jest stosunkowo prosty, obejmuje on zaledwie 200 jednorazowych transakcji i jedynie umyślne działania organów w sprawie doprowadziły do komplikacji proceduralnych. Można z ogromnym prawdopodobieństwem mówić o rodzaju porozumienia urzędników m.in aparatu skarbowego przeciwko firmie i jej właścicielowi, w wyniku czego firmę zniszczono, a pracę straciło 40 osób. Po początkowym wymiarze blisko 7 mln zł okazuje się, że spółka zaległości podatkowych w ogóle nie miała. Skarb Państwa już wypłacił temu podatnikowi ponad 7 mln zł tytułem zwrotu nadpłat i oprocentowania, jednak dochodzone dalsze kwoty, m.in. odszkodowań, będą prawdopodobnie wielokrotnie większe.

    Do chwili obecnej wszystkie skargi kierowane w tej sprawie uznane zostały przez Ministerstwo Finansów za bezzasadne, co pozwala na przyjęcie, że uznaje ono taki stan rzeczy za prawidłowy i akceptowalny. O bezkrytycznej aprobacie działań organów świadczy również to, że w odpowiedziach na kierowane skargi minister finansów używa nie tylko tych samych argumentów, ale i całych sformułowań, jakie znajdują się w pismach zielonogórskich organów podatkowych kierowanych do podatnika.

    Na skutek mojej interwencji w kwietniu 2013 r. w sprawie łamania prawa przez aparat skarbowy w Zielonej Górze w stosunku do TFL SA Ministerstwo Finansów zobowiązało się do podjęcia kontroli w zielonogórskich organach podatkowych, zaś o jej wyniku miano mnie poinformować bezzwłocznie po jej zakończeniu. Do dzisiaj nie otrzymałem żadnej informacji w tej sprawie, choć wiem, że kontrola ta już się zakończyła, a jej wyniki nie mogą być objęte tajemnicą skarbową, ponieważ to nie zobowiązanie podatkowe podatnika, a postępowanie pracowników aparatu skarbowego wobec tego podatnika było jej przedmiotem. Zaznaczam, że wskazałem konkretne przykłady uchybień wraz z analizą prawną i dowodami na poparcie stawianych tez.

    W związku z powyższym oczekuję, aby minister finansów ustosunkował się do tych zarzutów i podjął niezbędne działania, a przede wszystkim udzielił odpowiedzi na następujące pytania.

    Jakie działania i kiedy podejmie minister finansów, aby rzeczywiście wypełnić spoczywający na nim obowiązek kontroli działalności podległych mu organów skarbowych, tak by podatnicy byli pewni, że rozpoznanie przez ministra finansów skargi podatników na podległy mu aparat skarbowy nie sprowadza się w istocie do przesłania skargi temu, na kogo jest składana, celem ustosunkowania się do skargi i powielenia tej odpowiedzi przez ministra finansów? Jakie konsekwencje ponieśli pracownicy zielonogórskiego aparatu skarbowego winni wieloletniego łamania prawa w stosunku do tego podatnika, działającego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa? Jakie wnioski zostały wyciągnięte z tego przypadku i jakie zalecenia minister finansów sformułował, aby w przyszłości takie przypadki rażącego nadużycia władzy nie miały miejsca wobec innych podatników? Proszę o odpowiedź na piśmie, panie ministrze. Dziękuję.


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Maciej Mroczek:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Mówił pan, że postępowanie trwa dalej. Moje pytanie jest konkretne. Kiedy zakończy się to postępowanie kontrolne, aby można było stwierdzić, że to 18-letnie żenujące postępowanie podatkowe w stosunku do tego podatnika wreszcie się zakończy? Mówił pan o przepisach, które się zmieniły. To prawda, to dobra wiadomość. Natomiast te demony przeszłości jeszcze, jak widać, funkcjonują. Czas z tym po prostu skończyć. To postępowanie nie podlega żadnej tajemnicy skarbowej, ponieważ, tak jak wspomniałem, nie dotyczy podatnika, tzn. kontrola nie dotyczy bezpośrednio podatnika, tylko działań aparatu skarbowego.

    Jeżeli nikt nie utrudnia, że tak powiem, wykonywania mandatu posła i senatora, to przypomnę, że byłem u pana ministra Parafianowicza 17 kwietnia, dzisiaj mamy 20 czerwca. Przez ten czas pan minister nie odbierał ode mnie telefonów, nie odpowiadał na maile. W związku z tym kontakt z przedstawicielami ministerstwa jest bardzo mocno ograniczony. Dziękuję bardzo.



Poseł Maciej Mroczek - Zapytanie z dnia 20 czerwca 2013 roku.


44 wyświetleń

Zobacz także: