Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej (druk nr 1405).


Poseł Jan Łopata:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt zabrać głos i przedstawić nasze stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej.

    Obowiązujące w tym zakresie, w zakresie regulowanym tym projektem, przepisy są z roku 1977 i jest czymś naturalnym, że były przygotowywane i regulowały tę sferę w zdecydowanie odmiennych warunkach gospodarczych, ale i społecznych.

    Implementowana tym projektem ustawy do polskiego porządku prawnego dyrektywa 2011/16/UE przewiduje bardziej czytelne i precyzyjne zasady współpracy administracyjnej pomiędzy administracjami podatkowymi państw członkowskich Unii Europejskiej. W projekcie proponuje się zmiany w zakresie procedur regulujących zasady wymiany informacji, a dotyczących wprowadzenia standardowych formularzy wymiany informacji oraz uznania drogi elektronicznej za podstawową formę współpracy przy wymianie informacji i nowego określenia zakresu informacji podlegających wymianie z państwami członkowskimi.

    Z pewnymi wyłączeniami dotyczącymi współpracy administracyjnej między państwa członkowskimi w zakresie podatku VAT, ceł i podatku akcyzowego nowy zakres ma obejmować wszelkie informacje, które mogą być istotne dla celów stosowania i wykonywania przepisów dotyczących podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz dochód jednostek samorządu terytorialnego.

    A oto kilka proponowanych zmian. Określenie dodatkowych warunków korzystania z pomocy państw członkowskich przy doręczaniu pism. Obecnie jest tak, że minister właściwy do spraw finansów publicznych może wystąpić do władzy państwa członkowskiego Unii Europejskiej właściwej w sprawach podatkowych z wnioskiem o doręczenie pisma organu podatkowego. Zgodnie z zapisami nowej dyrektywy wprowadza się zmiany polegające na ograniczeniu możliwości wystąpienia do danego państwa członkowskiego z wnioskiem o doręczenie pisma do przypadków, gdy doręczenie, zresztą zgodnie ze stosowną regulacją opisaną w dyrektywie, osobie przebywającej na terytorium tego państwa nie jest możliwe lub gdy powodowałoby nieproporcjonalne trudności. Jednocześnie ustala się, aby w przekazywaniu obcej władzy wniosków organów podatkowych o doręczenie pism pośredniczył wyznaczony przez ministra finansów podległy mu organ podatkowy.

    Kolejna proponowana zmiana powoduje obowiązek natychmiastowego informowania organu zwracającego się z wnioskiem o działaniach podjętych na podstawie wniosku o doręczenie adresatowi korespondencji. Dyrektywa stanowi, że przekazanie informacji odbywa się drogą elektroniczną za pomocą zestandaryzowanych formularzy i kanałów komunikacji.

    Kolejna według mnie istotna zmiana polega na tym, że wszczęcie i prowadzenie kontroli jednoczesnych nie będzie wymagać zawierania porozumień, ale jedynie dokonanie uzgodnień i podjęcie decyzji w sprawie przystąpienia do konkretnej kontroli.

    Zmiana art. 305c powoduje, że nie - tak jak dotychczas - minister do spraw finansów publicznych może upoważniać generalnego inspektora kontroli skarbowej, dyrektora izby skarbowej oraz dyrektora urzędu kontroli skarbowej do wystąpienia do obcych władz o udzielenie informacji i udziela informacji, ale takie prawo będzie miał jedynie wskazany w drodze rozporządzenia podległy mu organ podatkowy. W tym konkretnym przypadku, w tej propozycji czy projekcie ustawy jest projekt rozporządzenia, w którym przewiduje się, że tą osobą będzie dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

    Następuje również zmiana terminów udzielania informacji i dyrektywa określa maksymalny 6-miesięczny termin na udzielenie informacji oraz 2-miesięczny, w przypadku gdy organ posiada już żądane informacje. Dyrektywa wprowadza również obowiązek potwierdzania otrzymania wniosku w terminie 7 dni roboczych.

    Ulegają doprecyzowaniu zasady dalszego przekazywania informacji otrzymywanych od obcej władzy.

    Dyrektywa umożliwia zawieranie porozumień w sprawie przebywania przedstawicieli obcej władzy w siedzibach organów podatkowych i w urzędach kontroli skarbowej oraz ich obecności w toku postępowania podatkowego i kontrolnego.

    Może warto zauważyć, że proponowane rozwiązanie nie będzie wywoływało skutków finansowych zarówno dla budżetu państwa, jak i dla budżetu jednostek samorządów terytorialnych.

    Na zakończenie chciałbym przekazać informację, iż klub Polskiego Stronnictwa Ludowego opowiada się za przekazaniem projektu do dalszej pracy w Komisji Finansów Publicznych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 13 czerwca 2013 roku.


120 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o rozpatrywaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wykonywaniu Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wykonywaniu Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wykonywaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy