Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Łopata:

    Bardzo dziękuję.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowna Pani Minister! Od dłuższego czasu przedstawiciele władz samorządowych, a w szczególności powiatów, zwracają się do mnie, do nas z problemem dotyczącym funkcjonowania budżetów jednostek samorządu terytorialnego w nadchodzącym roku, w roku 2014.

    Otóż zgodnie z art. 243 ustawy o finansach publicznych od 1 stycznia 2014 r. każda jednostka będzie miała indywidualny wskaźnik zadłużenia. Stąd konieczność dostosowania kwoty przypadających w roku budżetowym spłat wraz z odsetkami rat kredytów i pożyczek, wykupów papierów wartościowych wraz z należnymi odsetkami i dyskontem oraz potencjalnych spłat kwot wynikających z udzielonych poręczeń i gwarancji do wskaźnika wynikającego z wypracowanej w latach 2011-2013 nadwyżki.

    Zdaniem przedstawicieli władz lokalnych samorządy nie będą mogły zrealizować wymogów określonych w art. 243 ustawy o finansach publicznych, przynajmniej wiele z tych samorządów, z którymi mam kontakt, a jednocześnie nie będą mogły dostosować poziomu obsługi zadłużenia w 2014 r. do wskaźników nadwyżki bieżącej za lata 2011-2013. Oznacza to wprost, że kompetencje do uchwalania budżetu dla tych jednostek przejdą w trybie art. 240 ust. 3 do regionalnych izb obrachunkowych.

    Moje pytanie, czy nasze pytanie jest takie. Czy o to chodzi Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Rzeszowie, która nie zgadza się z wnioskiem powiatu, tu konkretnie powiatu lubaczowskiego, w odróżnieniu od innych regionalnych izb obrachunkowych, które - posiadamy takie opinie - wyrażają zgodę na udzielenie czy na zamianę na kredyt konsolidacyjny, który jest pewnym ratunkiem? W przypadku tego konkretnego powiatu przy zadłużeniu na poziomie 36,82%, niewysokim zadłużeniu, jest możliwość dostosowania do art. 243. Niemniej interpretacja przepisów, i o to nam chodzi, regionalnej rzeszowskiej izby jest inna niż innych regionalnych izb, inna niż krajowej izby obrachunkowej, a to jest to samo państwo, Polska.


13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Łopata:

    Może mniej pytanie, bardziej podziękowanie, bo odpowiedź była bardzo precyzyjna. Pozwolę sobie jednak zauważyć, pani minister, że te informacje przedstawiła pani w oparciu o dane regionalnej izby obrachunkowej, z którą powiat lubaczowski niestety się nie zgadza. Z wyliczeniami również się nie zgadza. Ale rzeczywiście ma pani rację, mówiąc, że jeśli się nie zgadzają, to jest zapis ustawowy i sąd administracyjny. Natomiast nie wiem, może jest to przypadek odosobniony. Myślę, że może nie będzie potrzeby zmiany ustawodawstwa w tym zakresie. Jeśli takie przypadki będą się zdarzały, to może i trzeba będzie sprawić, żeby ta interpretacja wiążąca w tym systemie nadzoru regionalnych izb obrachunkowych, nawet poprzez zmianę ustawy, zafunkcjonowała. To taki komentarz do tych zdarzeń, o których tu dzisiaj mówimy. Dziękuję bardzo.



Poseł Jan Łopata - Zapytanie z dnia 23 maja 2013 roku.


60 wyświetleń




Zobacz także:









Jan Łopata i Mieczysław Kasprzak - pytanie z 19 lutego 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Pytania w sprawach bieżących. Posłowie Jan Łopata i Mieczysław...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Jan Łopata - pytanie z 24 czerwca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Pytania w sprawach bieżących Poseł Jan Łopata - PSL w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Jan Łopata - pytanie z 24 września 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pytania w sprawach bieżących Poseł Jan Łopata - PSL w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy