Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów o realizacji rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych ˝Rodzina na swoim˝ oraz zamierzenia w sprawie wprowadzenia po dniu 31 grudnia 2013 r. systemów wspierania rodzin w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych (druk nr 1257) wraz ze stanowiskiem Komisji Finansów Publicznych, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druk nr 1259).


Poseł Magdalena Gąsior-Marek:

    Dziękuję, pani marszałek.

    Myślę, że pan minister w swoim wystąpieniu dosyć obszernie odpowiedział na wszystkie wątpliwości, aczkolwiek jako poseł sprawozdawca pozwolę sobie także na kilka uwag, a także na odniesienie się do kilku informacji, które się powtarzały, kilka pytań było też skierowanych do posła sprawozdawcy.

    Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Pani Marszałek! Trzeba by na samym początku podkreślić jeszcze raz, jaki ma cel ten nowy program, ˝Mieszkanie dla młodych˝. Celem proponowanych rozwiązań jest zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych na rynku w odniesieniu do osób młodych nabywających pierwsze mieszkanie i niedysponujących zdolnością kredytową do obsługi zobowiązania, które bez wsparcia finansowego byłoby wyższe. Proponowane instrumenty wsparcia łączą cele polityki mieszkaniowej z celami polityki rodzinnej, zmierzającej do powstrzymania negatywnych tendencji demograficznych związanych z niskim poziomem dzietności. Zatem proponowany program jest jakby połączeniem kilku polityk i programów, które są realizowane przez rząd.

    Padały argumenty, dlaczego jest to ograniczenie metrażowe, dlaczego nie będzie on obejmować rynku wtórnego i domów jednorodzinnych. Zatem odnosząc się do tych kwestii, chciałam powiedzieć, że analizując obecną sytuację ekonomiczną na polskim rynku oraz cele, które zostały założone, ten program przedstawia argumenty. Szacuje się, że poprzez uwzględnienie w programie tylko mieszkań z rynku pierwotnego nastąpi pobudzenie gospodarcze poprzez wzrost produkcji materiałów budowlanych, ale także poprzez wzrost zatrudnienia osób z branży związanej z budownictwem. Należy też pamiętać, że mieszkanie kupione na rynku pierwotnym to inna technologia i inny standard mieszkania, a w przyszłości także inna jego cena rynkowa, jego wartość.

    Pan minister także odnosił się do tego, że w nowym programie będzie możliwość finansowania domków bliźniaczych czy podwójnych szeregowców. Były podniesione wątpliwości, że w 190 powiatach nie będzie takiej możliwości. Otóż będzie taka możliwość także w tych powiatach, przedstawił ją pan minister. Podczas konsultacji społecznych, o czym wspominał pan minister, także była mowa, że deweloperzy, którzy będą wiedzieli, iż będzie popyt, zapotrzebowanie, co oznacza, że będzie i podaż, zgłosili taką chęć. A więc nie rozumiem niektórych uwag, słów posłów opozycji. Czasami miałam wrażenie, że deweloper to jest jakiś dziwoląg, tymczasem jest to przedsiębiorca jak każdy inny, który kupuje materiały, zagospodarowuje teren, tworzy miejsca pracy. A więc nie rozumiem tych uwag.

    Jak pan minister powiedział, poprzedni program, wychodząc z ministerstwa, z rządu, także był ograniczony, lecz został rozszerzony. Jednak trzeba by zastanowić się też nad plusami i korzyściami, czy jest możliwość, żeby był uchwalony w takim kształcie, czy też w tym, w jakim przedstawia go rząd, i czy rzeczywiście zakup mieszkań na rynku wtórnym to nie jest jakby głównie pożywka dla banków, czy to one przede wszystkim na tym nie zarabiają.

    Uważam, że to jest dobry program, na który czekają młodzi ludzie. ˝Rodzina na swoim˝ jest programem wygaszanym, ale wszystkie wnioski, które zostały złożone do 2012 r., są realizowane, zatem nie można mówić o żadnym zastoju czy o stratach.

    Pani marszałek, chciałabym odnieść się jeszcze do dwóch pytań co do praw osób z punktu widzenia najemców, czyli jakie prawa wprowadza reforma dotycząca systemu najmu. Przede wszystkim jest to wprowadzenie dla gmin i innych jednostek samorządu terytorialnego obowiązku zawierania umów na czas oznaczony, nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż 5 lat. Jest to wprowadzenie zasady, że stawka czynszu w publicznym zasobie mieszkaniowym powinna pokrywać co najmniej koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Ponadto wprowadzono oddanie do wyłącznej właściwości sądu orzekania o uprawnieniach do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, co oznacza rezygnację z katalogu osób uprzywilejowanych, oraz oddanie do wyłącznej właściwości sądów dokonywania oceny odnośnie do konieczności przyznawania uprawnienia do najmu lokalu socjalnego. W odniesieniu do lokali wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego wprowadzono rozwiązania szczególne w stosunku do przepisów ustawy Kodeks cywilny dotyczących wstąpienia w najem po śmierci najemcy. Jest to umożliwienie rozwiązywania umowy najmu w sytuacji, gdy najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu nie tylko w tej samej miejscowości, ale także w miejscowości pobliskiej. Dla osób ubiegających się o najem lokalu z mieszkaniowego zasobu gmin wprowadzono obowiązek składania oświadczeń o stanie majątkowym pod rygorem odpowiedzialności karnej.

    Było także pytanie, które dotyczyło trudnej sytuacji finansowej rodzin i ewentualnie możliwości wykorzystywania pustostanów. Obowiązek planowania i realizacji działań zmierzających w kierunku tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej obejmujący zarówno zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach, jak i zapewnienie lokali socjalnych i zamiennych należy do zadań własnych gminy i właśnie w tym celu gmina powinna tworzyć i posiadać takie zasoby mieszkaniowe. Przez tworzenie zasobu należy rozumieć wszelkie dozwolone prawem działania skierowane na budowę bądź nabycie przez gminę nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub lokali mieszkalnych, jak i odpowiednie wykorzystanie już istniejących na terenie gminy obiektów i lokali. Wyraźnie stwierdzono w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. możliwość władania i zarządzania przez gminę lokalami jako wchodzącymi w skład zasobu mieszkaniowego, z którymi nie jest związane żadne prawo, i w związku z tym obecnie ustawa daje możliwość zagospodarowania pustostanów w celu realizacji nałożonych na nią zadań własnych.

    Pani marszałek, tak jak powiedziałam na samym początku, obradowały trzy połączone komisje i przyjęły informację zawartą w druku nr 1257 o realizacji rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych ˝Rodzina na swoim˝ oraz zamierzeniach w sprawie wprowadzenia po dniu 31 grudnia 2013 r. systemów wspierania rodzin w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Proszę o to także Wysoką Izbę. Dziękuję bardzo.



Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 23 maja 2013 roku.


109 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy