Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16, 17, 18 i 19 punkt porządku dziennego:



  16. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (druk nr 1147).
  17. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1182).
  18. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie innych ustaw (druk nr 1271).
  19. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1275).


Poseł Józef Racki:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Z upoważnienia Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego odniosę się do poselskich projektów ustaw zawartych w drukach nr 1147, 1182, 1271 i 1275.

    Jeśli chodzi o druk nr 1147, zdaniem wnioskodawców urządzenia rejestrujące pomiar prędkości na drogach, do których zalicza się fotoradary stacjonarne, służą przede wszystkim zwiększeniu przychodowości budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. W związku z powyższym wnioskodawcy proponują zmniejszenie liczby fotoradarów do 60 w skali kraju i utworzenie nowego celowego Funduszu Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych, zasilanego z kwot uzyskanych z działań urządzeń rejestrujących prędkość. Wydatki funduszu poszkodowanych będą przeznaczone na finansowanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Zdaniem klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego środki z kar i grzywien mogą zasilić już istniejący fundusz drogowy i być wykorzystywane na cele wskazane przez wnioskodawców w przedłożonym projekcie. Posłowie, wspólnie z użytkownikami dróg, winni zwrócić większą uwagę zarządcom dróg na nieprawidłowe ustawienie znaków drogowych odnoszących się do prędkości pojazdów na jezdni. Ustawianiem fotoradarów winny zająć się instytucje do tego powołane - tak jak dotychczas - a nie Wysoki Sejm.

    Projekt ustawy zawarty w druku nr 1182 ingeruje w cztery akty prawne: ustawę Prawo o ruchu drogowym, ustawę o drogach publicznych, ustawę o transporcie drogowym i Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Pierwsza zmiana w ustawie Prawo o ruchu drogowym dotyczy definicji miejsca szczególnie niebezpiecznego. Zmiana druga dotyczy instalacji urządzeń rejestrujących prędkość pojazdów na drodze. Zmiana trzecia określa warunki lokalizacji w pasie drogowym dróg publicznych stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz obudów na te urządzenia. W ustawie o drogach publicznych wnioskodawcy proponują dodanie nowego art. 20da w brzmieniu: Tworzy się Fundusz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W artykule tym zdefiniowano przychód funduszu, jak również jego przeznaczenie. Przychodami m.in. mają być grzywny nałożone przez właściwe podmioty, z wyłączeniem straży gminnej, straży miejskiej, w drodze mandatu karnego za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Wydaje się, że 50% grzywien nałożonych przez straż gminną powinno zasilić ten fundusz, ponieważ środki czerpane są z majątku Skarbu Państwa (drogi krajowe).

    Wnioskodawcy proponują, aby przeznaczyć środki funduszu m.in. na zadania inwestycyjne, modernizacyjne lub remontowe, związane z siecią dróg, utrzymanie i funkcjonowanie infrastruktury oraz urządzeń drogowych, w tym na budowę, przebudowę, remont, utrzymanie i ochronę dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich, poprawę bezpieczeństwa drogowego. Tak szerokie przeznaczenie środków na zadania, na które wykorzystywany jest fundusz drogowy, mija się z celem. Lepiej będzie, jeżeli środki te trafią na fundusz drogowy z przeznaczeniem na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

    Zmiany w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawie o transporcie drogowym są konsekwencją zaproponowanych zmian w ustawie o drogach publicznych, a dotyczących utworzenia Funduszu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zdaniem klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego środki pozyskane z naruszenia prawa na drogach publicznych winny zasilać już istniejący fundusz drogowy i być wykorzystywane na cele wskazane przez wnioskodawców w przedłożonym projekcie.

    Projekt ustawy z druku nr 1271 przewiduje dokonanie zmian w czterech ustawach, w tym w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ustawie o drogach publicznych, ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Zmiana pierwsza w ustawie Prawo o ruchu drogowym dotyczy instalacji urządzeń rejestrujących prędkość pojazdów na drodze. Zmiana druga dotyczy postępowania w sprawach o wykroczenia w przypadku, gdy właściciel pojazdu lub posiadacz nie wskaże, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania go. Zmiana trzecia zobowiązuje właściwego ministra do określenia warunków lokalizacji w pasie drogowym dróg publicznych stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Sposób oznakowania tych urządzeń, sposób dokonywania pomiaru przez urządzenia rejestrujące, szczegółowe warunki wykonywania przez strażników gminnych czynności w zakresie kontroli ruchu drogowego. W ustawie o drogach publicznych w art. 20d wnioskodawcy proponują, aby dochody uzyskane z grzywien nałożonych za naruszenie przepisów w ruchu drogowym, w tym także z radarów gminnych, przeznaczyć na Krajowy Fundusz Drogowy. W ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym zdefiniowano cele, które należy realizować ze środków uzyskanych z grzywien. Te cele to: budowa lub przebudowa dróg samorządowych, utrzymanie i funkcjonowanie infrastruktury oraz urządzeń drogowych, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zmiany w ustawie Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia są konsekwencją zmian w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego wnosi o przekazanie poselskiego projektu ustawy do właściwej komisji.

    Zmiana w ustawie o drogach publicznych, druk nr 1275, dotyczy kar nakładanych przez Inspekcję Transportu Drogowego, które stanowią przychód Krajowego Funduszu Drogowego i przeznaczone są na zadania związane z drogami krajowymi. Część środków wypracowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego przekazywana jest do budżetu państwa. Zaproponowane zmiany w omawianym projekcie ustalają, że wpływy z kar i grzywien nałożonych przez Inspekcję Transportu Drogowego, tym za naruszenie przepisów ruchu drogowego ujawnione za pomocą urządzeń rejestrujących, będą przekazywane na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego z przeznaczeniem na działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, ruchu na drogach krajowych oraz budowę lub przebudowę dróg krajowych, a także finansowanie zadań głównego inspektora transportu drogowego w zakresie funkcjonowania Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Zmiany w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym są konsekwencją zmian zaproponowanych w ustawie o drogach publicznych. Ustalają dysponenta środków oraz tryb wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zmiany w ustawie o transporcie drogowym dotyczą sytuacji nieprzyjęcia mandatu karnego przez ukaranego w celu jednoznacznego wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

    Mając na uwadze potrzebę uregulowania przeznaczania środków z grzywien i kar pieniężnych nakładanych przez Inspekcję Transportu Drogowego oraz wynikających z pomiaru radarowego, Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego wnosi o przekazanie wszystkich projektów ustaw do Komisji Infrastruktury po zasięgnięciu opinii komisji samorządu i sprawiedliwości. Dziękuję za uwagę.



Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 09 maja 2013 roku.


102 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: "Stan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Racki - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o rewitalizacji

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy