Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Wojtkowski:

    Panie Marszałku! Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Szanowna Pani Minister! Jeśli pan marszałek pozwoli, tylko ja zadam pytanie, ponieważ pan poseł Tomasz Lenz musiał udać się na wcześniej zaplanowane spotkanie.

    Moje pytanie do ministra administracji i cyfryzacji dotyczy właśnie rzeczonego raportu związanego z funkcjonowaniem administracji samorządowej szczebla gminnego i powiatowego. Chcę powiedzieć, że raport ten pokazuje problem struktury organizacyjnej samorządu terytorialnego w Polsce, ponieważ, jak państwo doskonale wiedzą, pierwsza ustawa o samorządzie gminnym pochodzi z 1990 r. Była ona kilka razy nowelizowana i od tego momentu struktura samorządu terytorialnego na poziomie gminnym w ogóle się nie zmieniła. Podobnie rzecz wygląda w przypadku powiatów, ponieważ te ustawy, ten stan prawny, w ramach którego się w tej chwili poruszamy, funkcjonuje już blisko 15 lat. Natomiast chcę tutaj zwrócić uwagę, że XX-XXI wiek to czas niezwykle dynamiczny, czas wielu zmian, dlatego też myślę, nie tylko ja, ale wielu z państwa, ministerstwo zapewne także to zauważa, że istnieje konieczność dokonania zmian w ustrojowych ustawach samorządowych.

    Tutaj oczywiście problemów można by było wymienić bardzo wiele, ale na bazie tego raportu chciałbym zapytać panią minister, czy państwo rozważają, czy przypadkiem nie warto byłoby zwiększyć roli powiatów kosztem gmin lub zrobić odwrotnie, a przede wszystkim chciałbym, żeby pani minister odpowiedziała na pytanie, czy stać nas na tak dużą liczbę jednostek gminnych i powiatowych. (Dzwonek)

    Wreszcie ostatnie pytania: Co dalej z małymi gminami? Co dalej z małymi samorządami, z małymi miastami? Reprezentuję tutaj województwo kujawsko-pomorskie i z tego co pamiętam, kilkanaście miesięcy temu pani minister gościła w takiej małej gminie, w gminie Kowal. W województwie kujawsko-pomorskim mamy również gminę Nieszawę. Są to gminy, które w tej chwili liczą właściwie 2-3 tys. mieszkańców i borykają się z ogromnymi problemami finansowymi. Można powiedzieć, że właściwie oscylują na granicy płynności finansowej. Wiem, że istnieje mechanizm pozwalający łączyć tego typu gminy w większe jednostki samorządu terytorialnego. Czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma pomysł, żeby te gminy jeszcze dodatkowo motywować?

    To pytania do pani minister. Dziękuję bardzo.



Poseł Marek Wojtkowski - Zapytanie z dnia 09 maja 2013 roku.


76 wyświetleń

Zobacz także: