Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10, 11 i 12 punkt porządku dziennego:



  10. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 879).
  11. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o nadzorze publicznym nad stosowaniem cen transakcyjnych (druk nr 885).
  12. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa (druk nr 886).


Poseł Gabriela Masłowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedłożone projekty mają na celu, mówiąc najkrócej, uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce .

    I tak projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych z druku nr 879 uwzględnia fakt występowania różnic w poziomie opodatkowania pomiędzy krajami w warunkach swobodnego przepływu kapitałów. Powoduje to, że część działalności jest przenoszona do krajów o mniej restrykcyjnym systemie podatkowym i w ten sposób ma miejsce unikanie płacenia podatków od dochodów w krajach o bardziej restrykcyjnym systemie podatkowym. Oczywiście mówiąc o restrykcyjności systemu podatkowego, mamy na myśli nie tylko stawki podatkowe, ale także ulgi, zwolnienia podatkowe i inne instrumenty systemu podatkowego. Według przyjętej w projekcie koncepcji podstawa opodatkowania w podatku dochodowym powinna być powiększona o dochody tzw. spółek córek, uzyskiwane przez nie w krajach, które mają łagodniejszy system podatkowy. W jakiej wysokości? Wprowadzono tutaj zasadę proporcjonalności w odniesieniu do udziału w kapitale zakładowym spółki córki, udziału, który posiada spółka matka. W projekcie przyjęto, że udział ten musi wynosić co najmniej 50% akcji czy udziałów w tej spółce albo na przykład lub także większość głosów w organach przedstawicielskich. Wprowadzono wyjątek od tej zasady doliczania do podstawy opodatkowania, mianowicie wtedy, kiedy to spółka córka realizuje w państwie, gdzie ma swoją siedzibę, rzeczywiście działalność gospodarczą.

    I tu przy tej okazji pojawia się kilka pytań, np. o możliwość wyegzekwowania wiarygodnych informacji, ale przede wszystkim o możliwość ich weryfikacji, tego, czy spółka córka prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, czy też nie. Zaproponowane w projekcie kryteria oceny prawdziwości, realności prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak liczba zatrudnionych, ich kwalifikacje, podmioty kooperujące, źródła przychodów, wydają się niedostateczne, a przede wszystkim niejednoznaczne.

    Uznając za zasadną potrzebę zwiększania skuteczności poboru podatków, należy zauważyć, że przedłożony projekt dopuszcza niestety uznaniowość organów skarbowych w procedurze postępowania, a w sytuacji, kiedy wprowadza niejasne kryteria, jest groźny, ponieważ dotyczy to zobowiązań fiskalnych. Otóż wątpliwości, jak wynika z przedłożonych dokumentów, budzi także ograniczanie, groźba czy zagrożenie ograniczaniem swobody przedsiębiorczości, które to elementy tego projektu powinny być jednak przedyskutowane, poddane głębszej analizie. Dlatego jesteśmy - Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość - za skierowaniem projektu, zawartego w druku nr 879, do dalszych prac w komisji.

    Kolejnym projektem z tej grupy projektów mających zwiększyć efektywność systemu podatkowego w Polsce jest projekt o nadzorze publicznym nad stosowaniem cen transakcyjnych - jest to druk nr 885. Ma on na celu wprowadzenie zasad nadzoru publicznego nad stosowaniem cen transakcyjnych, praw i obowiązków podmiotów stosujących te ceny. Proponowane przepisy zawierają propozycje dotyczące obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej. W przypadku dokonywania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi określono zasady liczenia dochodu podmiotu powiązanego oraz stawki podatku dochodowego. Należy zwrócić uwagę na fakt, że ceny transakcyjne są przedmiotem regulacji w polskim prawie w ustawach podatkowych. Projekt proponuje przenieść je do odrębnej ustawy o nadzorze nad stosowaniem cen transakcyjnych. Mało tego, są one już przedmiotem kontroli skarbowej.

    Autorzy nie określają kompetencji w tym zakresie już istniejących organów ani też nowych, upoważnionych do nadzoru publicznego nad stosowaniem cen transakcyjnych, co może wręcz ograniczyć udział urzędów kontroli skarbowej w przeciwdziałaniu wykorzystaniu cen transakcyjnych dla zmniejszenia należności podatkowych. Wprowadzanie nowych, niejednoznacznych definicji może grozić także chaosem w obowiązujących przepisach Ordynacji podatkowej, dlatego ten projekt, zawarty w druku nr 885, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość ocenia negatywnie.

    Jeżeli chodzi o kolejny projekt, dotyczący zmian w Ordynacji podatkowej, druk nr 886, to ma on na celu wprowadzenie nowych, dodatkowych obciążeń związanych z wprowadzeniem rejestru operacji gospodarczych, co nie tylko powoduje dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców, lecz także spowoduje naszym zdaniem wzrost kosztów administracji, rozbudowę pracy kadry urzędniczej związanej z realizacją ewentualnych tego typu zapisów. Dlatego też idzie w przeciwnym kierunku, aniżeli domaga się tego sektor gospodarczy, mianowicie zamiast w kierunku deregulacji idzie w kierunku zwiększonej regulacji. Ograniczenie przy tym transakcji transgranicznych i przepływu kapitału, według tych zasad tylko w Polsce, może spowodować zablokowanie przepływu inwestycji kapitałowych w naszym kraju. Z tych powodów projekt ten także oceniamy negatywnie. Dziękuję za uwagę.



Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 08 maja 2013 roku.


101 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Gabriela Masłowska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy