Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W bieżącym roku minęła 10. rocznica śmierci Marianny Bocian, wybitnej współczesnej poetki polskiej. Marianna Bocian urodziła się 26 kwietnia 1943 r. we wsi Bełcząc, leżącej niedaleko Radzynia Podlaskiego. Studia z zakresu filologii polskiej i filozofii ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim.

    Marianna Bocian debiutowała w 1967 r., publikując wiersz ˝Obraz z dzieciństwa˝, rok później wydała pierwszy tom poetycki ˝Poszukiwanie przyczyny˝. Swoje utwory publikowała w pismach: ˝Kontrasty˝, ˝Agora˝, ˝Odra˝, ˝Konfrontacje˝, używając pseudonimów ˝Danaid˝ i ˝Jan Bełczęcki˝. Związana była także z tygodnikiem ˝Odrodzenie˝ oraz miesięcznikiem ˝Nowator˝. Po śmierci Marianny Bocian wrocławscy przyjaciele poetki wydali obszerny zbiór jej utworów pt. ˝Jasno i bogato˝. Należała do czołowych reprezentantów tzw. poezji konkretnej. Twórczość poetki była wysoko oceniana przez krytyków literackich i zestawiana z twórczością wybitnych przedstawicieli tzw. nowej fali. Jako niezależna intelektualistka odważnie wyrażająca poglądy, wierna wartościom etycznym cieszyła się uznaniem wśród wielu pisarzy, intelektualistów, a także działaczy opozycyjnych. Jej bezkompromisowość, odwaga głoszenia niezależnych poglądów i krytycyzm wobec wielu zjawisk w okresie PRL sprawiły, że w wyniku represji politycznych na pewien czas została pozbawiona pracy.

    Twórczość Marianny Bocian cechuje antyurbanizm. Nie lubiła miasta, choć w nim mieszkała. Swoje życie zawodowe związała z Wrocławiem, gdzie pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, jednakże zawsze w swojej twórczości podkreślała związek emocjonalny z południowym Podlasiem, zwłaszcza ze wsią, z której pochodziła, swoim, jak to określała, ˝gniazdowiskiem˝. Wolała mówić o urokach życia na podlaskiej wsi, swojej arkadii, gdzie nawet ciężka, wytężona praca na roli daje ludziom zwykłą radość, bo ˝...przecież dziś dzięki Bogu posprzątali siano˝. Przyjaciele nazwali ją ikoną Podlasia. Jednym z ważnych motywów twórczości Marianny Bocian jest natura inspirująca poetkę do przemyśleń na temat historiozofii, ludzkiej egzystencji, wartości pracy, sztuki i religii. W mądrości natury autorka ˝Poszukiwania przyczyny˝ próbowała znaleźć odpowiedź na nurtujące współczesnego człowieka pytania dotyczące ludzkich postaw, historii i kultury.

    Marianna Bocian zmarła 5 kwietnia 2003 r. w Radzyniu Podlaskim. Jest pochowana na cmentarzu parafialnym w Czemiernikach. Czemiernickie Towarzystwo Regionalne organizuje uroczystości upamiętniające postać tej wybitnej polskiej poetki. Kulminacją obchodów 10. rocznicy śmierci Marianny Bocian będzie wmurowanie tablicy pamiątkowej na gmachu gimnazjum w Czemiernikach w dniu 28 maja br. oraz kolejna edycja konkursu recytatorskiego jej poezji.

    Dodam jeszcze, że prawdziwym mecenasem upamiętniania znamienitych postaci z małych ojczyzn jest prezes Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego, poseł, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji Tadeusz Sławecki, któremu z tego miejsca przekazuję wyrazy uznania za jego działalność jako wybitnego regionalisty w Czemiernikach, okolicach Radzynia, na ziemi radzyńskiej. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk - Oświadczenie z dnia 18 kwietnia 2013 roku.


155 wyświetleń

Zobacz także: