Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców (druki nr 1205 i 1210).


Poseł Magdalena Gąsior-Marek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Dnia 21 marca 2013 r. Senat rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, uchwalając 21 poprawek.

    W projekcie ustawy zawarto kryteria decydujące o nieproporcjonalności orzeczenia utraty dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego. Było to ważne dla przedstawicieli organizacji pracodawców drogowych. Te kryteria to: liczba stwierdzonych naruszeń jest nieznaczna w stosunku do skali prowadzonych operacji transportowych; istnieje możliwość poprawy sytuacji w przedsiębiorstwie; cofnięcie zezwolenia miałoby negatywne konsekwencje społeczne dla miejscowości, gminy bądź regionu, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. Druga poprawka senacka rozszerza ten katalog zastępując w art. 1 pkt 6, w art. 7d ust. 4 we wprowadzeniu do wyliczenia wyraz ˝jeżeli˝ wyrazami ˝w szczególności jeżeli˝. Zamknięta lista przesłanek mogłaby według Senatu budzić wątpliwości wobec przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r.

    Oprócz powyższej poprawki Senat wprowadził jeszcze szereg poprawek szczegółowych, które są ważne z punktu widzenia działających już przedsiębiorców.

    Poprawki 12. i 17. dotyczą przepisów przejściowych ustawy. Przesądzają o utrzymaniu ważności dotychczasowych licencji, w sytuacji gdy przedsiębiorca przed dniem wejścia ustawy złożył wniosek o przedłużenie uprawnień przewozowych. Poprawka 18. daje możliwość wydania wtórników oraz możliwość zmiany danych w dotychczas wydawanych licencjach. Poprawka 19. mówi, że przedsiębiorcy posiadający utrzymane ustawą licencje spełniają warunek posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Poprawka 21. dotyczy czasu wejścia ustawy w życie. Senat tutaj stwierdza, że vacatio legis powinno wynosić 90 dni.

    Pozostałe poprawki wprowadzają drobniejsze zmiany. Są to głównie poprawki, które doprecyzowują przepisy. I tak na przykład poprawka nr 1 doprecyzuje nazewnictwo. Podobny charakter ma poprawka nr 13, która ujednolica przepisy przejściowe. Są one również doprecyzowane poprawkami 9. i 14. Poprawki 3. i 6. skreślają zbędne fragmenty tekstu. W poprawce 7. we właściwy sposób oznaczono część wspólną wyliczenia. I poprawki odpowiednio 4., 5., 10., i 15. to poprawki korygujące wadliwe odesłania. A poprawki 11. i 16. korygują przepisy przejściowe.

    Klub Platforma Obywatelska będzie popierać wszystkie poprawki, które zostały zgłoszone przez Senat i które rekomendowała komisja. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 04 kwietnia 2013 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy