Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów kierowanej przez prezesa Rady Ministrów pana Donalda Tuska i wybranie pana Piotra Tadeusza Glińskiego na prezesa Rady Ministrów (druk nr 1096).


Poseł Leszek Miller:

    Panie Marszałku! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Pan prezes Kaczyński zrobił dziś istotny krok: do człowieka z marmuru i człowieka z żelaza dodał człowieka z tabletu. (Wesołość na sali, oklaski) Mieliśmy okazję przekonać się, że pan prof. Gliński nie tylko symbolicznie znajduje się w rękach Jarosława Kaczyńskiego. (Wesołość na sali, oklaski) Niemniej jednak opis sytuacji przedstawiony przez pana prezesa jest w wielu punktach prawdziwy i słuszny. Takie przykłady jak zamrożenie środków spoczywających na rachunku Funduszu Pracy, prawa pracownicze gwałcone dziś coraz częściej, sprawa wieku emerytalnego wydłużonego do lat 67 czy inne kwestie to nie są sprawy wydumane. Również ten taniec wokół euro - mówię rzecz jasna o wspólnej walucie, o czym wspomniał pan prezes Kaczyński - jest faktyczny, chociaż nie chce mi się wierzyć, żeby w tym tańcu pan prezes Kaczyński był w pierwszej parze. Jednak jest się nad czym zastanawiać i jest o czym mówić.

    Zauważam też pewien postęp, bo pan premier Kaczyński uznał wreszcie, że droga do władzy nie wiedzie poprzez pochodnie i demonstracje na Krakowskim Przedmieściu, tylko poprzez demokratycznie wybrany parlament. Przekonał się, że Sejm znajduje się na ul. Wiejskiej, a nie ul. Nowogrodzkiej. Mogę zatem powiedzieć: Panie prezesie, witamy w realnej Polsce, a nie Polsce na smoleńskiej emigracji. (Oklaski) Nurtuje mnie jednak pytanie, czy pan wpadł do nas na stałe, czy tylko na chwilę. (Wesołość na sali, oklaski)

    Wysoka Izbo! Stanowisko mojego ugrupowania w dzisiejszej debacie określają trzy przesłanki. Po pierwsze, obecny rząd ma większość parlamentarną i nic nie wskazuje na to, żeby pod wpływem wniosku PiS ją stracił. Deklaracje moich przedmówców są na to najlepszym dowodem. Po drugie, niezależnie od zalet pana prof. Piotra Glińskiego, a mogliśmy się o nich przekonać na spotkaniu i w trakcie rozmowy z naszym klubem - na marginesie powiem, że pan profesor robił na tym spotkaniu miłe wrażenie, zwłaszcza wtedy, kiedy dawał do zrozumienia, że nie we wszystkim zgadza się ze swoim promotorem - niezależnie od tego wszystkiego pan profesor jest rekomendowany przez Jarosława Kaczyńskiego i jego partię, a każda zmiana polityczna, która grozi recydywą IV Rzeczypospolitej, jest dla nas nie do przyjęcia. (Oklaski) Wreszcie po trzecie, krytyczny stosunek do rządu premiera Tuska wyraziliśmy już w debacie nad wnioskiem o wotum zaufania dla jego gabinetu w dniu 12 października ubiegłego roku.

    Wiemy wszyscy, że rekomendacja pana prof. Glińskiego ma sporą historię. Pojawiła się ona już 5 miesięcy temu, ale wniosek w tej sprawie trafił dopiero po 5 miesiącach, a dokładnie po 4 miesiącach, 11 lutego tego roku. Wygląda na to, że PiS zdziwiło się, że było takie śmiałe. Przestraszyło się własnego pomysłu i dopiero teraz złożyło wniosek. Ale tak to jest, że nie wszystko, co przychodzi do głowy, jest od razu myśleniem. (Wesołość na sali, oklaski)

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: O, Jezu!)

    Obserwowaliśmy w tej sprawie duże poruszenie, ale też jest tak, że często na ślepym torze panuje największy ruch. Po 5 miesiącach widać, że ten pomysł jest mocno skorodowany, i słychać, jak pożera go rdza. Gdybyśmy nadstawili dzisiaj uszu, to usłyszelibyśmy takie: chrum, chrum.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Trzeba umyć uszy.)

    To właśnie rdza pożera ten wniosek o wotum nieufności. (Oklaski)

    Pan prof. Gliński dał się zaciągnąć w służbę politycznego PR, podjął się misji niewykonalnej, pogodził się z rolą zająca, którego jego mocodawcy zaraz przerobią na pasztet. Nie zauważył być może, że za plecami miłego i inteligentnego człowieka kryje się mroczna wizja IV Rzeczypospolitej, państwa opresyjnego i represyjnego wobec własnych obywateli.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Ojej.)

    Z jego przesłuchaniami, których przebieg ujawnił sędzia Tuleya, z aresztami wydobywczymi i tragiczną śmiercią Barbary Blidy, o której nigdy nie zapomnimy. (Oklaski)

    (Głosy z sali: Nie pouczaj nas.)

    Nic dziwnego, że prezes Kaczyński postanowił przeprowadzić operację maskującą. Panie prezesie, proszę zdjąć tę maskę. Wprowadzona przez SLD zasada, że przywódca zwycięskiej partii lub partii pretendującej do sprawowania władzy powinien być także szefem rządu, najlepiej sprawdza się w politycznej praktyce. Niech pan zatem nie zasłania się prof. Glińskim. Jeżeli chce pan podjąć próbę zmiany rządu, to niech pan sam weźmie na siebie tę misję i odpowiedzialność. Inaczej zaistnieje sytuacja zupełnie kafkowska. Utwierdzi się przekonanie, że bliżej nieznany człowiek został wystawiony na szefa rządu z bliżej nieznanych nikomu powodów.

    Wysoka Izbo! Wbrew temu, co twierdzą wnioskodawcy, głosowanie przeciw wyborowi pana prof. Glińskiego nie oznacza w żadnym razie automatycznego poparcia dla rządu pana premiera Tuska.

    (Poseł Wojciech Jasiński: A co oznacza?)

    Mówiłem już o tym wcześniej. Z tego miejsca w tej debacie mówiłem, że nie ma dnia, żeby obywatele Rzeczypospolitej nie utwierdzali się w przekonaniu, że z rządu nadziei zostały już tylko nadzieje rządu. Nadzieje są coraz mniejsze, a rozgoryczenie coraz większe. Coraz częściej widzimy, iż mamy nie tylko rynkową gospodarkę, ale także rynkowe społeczeństwo, gdzie zdrowie, edukacja, kultura i inne ważne usługi społeczne podporządkowane są logice zysku i pieniądza. (Oklaski) A człowiek to nie towar w hipermarkecie, gdzie właśnie wszystko jest towarem.

    Rosną koszty utrzymania, które rujnują budżety domowe. Ponad 1 mln ludzi nie płaci już czynszu, nie płaci za prąd, nie zwraca zaciągniętych kredytów. Umierają kolejne dzieci w wyniku rozpadu i chaosu w ochronie zdrowia. Wydłużają się kolejki do specjalistów. W najbliższą sobotę przedstawimy w Sejmie w tej sprawie stosowne propozycje. Przybywa bezrobotnych, to już ponad 2300 tys. ludzi. Niedawno w Sejmie dyskutowaliśmy z ministrem pracy, jak skutecznie walczyć z tym problemem. Rośnie ubóstwo wśród dzieci. Skala problemu jest ogromna, prawie co 10 dziecko w Polsce jest niedożywione. Nierówności w dostępie do służby zdrowia, do edukacji, do pracy są coraz bardziej dokuczliwe i coraz bardziej szkodliwe dla przyszłości naszego kraju. Są coraz większą barierą na drodze rozwoju naszej ojczyzny.

    Z tych i wielu innych powodów rząd Platformy Obywatelskiej i PSL zasługuje na wotum nieufności. (Oklaski) Jednak rząd PiS nie zasługuje w żadnym razie na wotum zaufania. (Oklaski)

    (Głosy z sali: Ależ skąd.)

    Wysoka Izbo! W intencji prezesa Kaczyńskiego ta inicjatywa ma zmusić wszystkich nas do wyboru między Polską PiS a Polską Platformy Obywatelskiej. Może to i z pana punktu widzenia dobry pomysł, tylko że szyty zbyt grubą nicią. Grubą, bo przecież oprócz wielu różnic jest wiele zbieżności w polityce obu ugrupowań. Wszak i tu, i tu nie ma zgody na związki partnerskie, nie ma zgody na in vitro. Jest zgoda na istnienie CBA, formacji wsławionej licznymi nieprawidłowościami. Jest zgoda na to, żeby IPN otrzymywał trzy razy więcej środków niż Polska Akademia Nauk. Nadal Polki i Polacy nie mogą korzystać z pełni praw podstawowych i to jest też zgoda między Platformą a PiS. (Oklaski)

    Pan Palikot mówił tu przed chwilą o wspólnych głosowaniach PiS z PO. Ale przecież jeszcze częściej to Ruch Palikota głosuje razem z Platformą Obywatelską. (Oklaski) Wspólne głosowanie nad wydłużeniem wieku emerytalnego, wspólne głosowanie przeciw podniesieniu płacy minimalnej...

    (Poseł Robert Biedroń: A mowa nienawiści?)

    ...wspólne głosowanie przeciwko wnioskowi ˝Solidarności˝ o referendum, wspólne głosowanie przeciwko opodatkowaniu transakcji bankowych. (Oklaski) Panowie, Ruch Palikota myśli, że w ten sposób gra z Platformą Obywatelską w szachy...

    (Poseł Robert Biedroń: A to wy gracie!)

    ...ale to Platforma gra z wami w dupaka, a nie szachy. (Wesołość na sali, oklaski)

    (Poseł Andrzej Rozenek: Demagogia.)

    Jeżeli pan Palikot jest takim znawcą śliwek mirabelek, to się nie dziwię, bo pewnie z tego materiału pędził gorzałę. (Wesołość na sali, oklaski) I dalej jest pod wpływem, co było widać, słychać i czuć z tego wystąpienia.

    (Poseł Andrzej Rozenek: Hołota pana pozdrawia.)

    Szanowni Zebrani!...

    (Poseł Andrzej Rozenek: Do Samoobrony!) (Wesołość na sali)

    Proszę państwa, różnica polega na tym, że ja o tym wiem i uważam to za błąd, a wy nie popełniacie oczywiście żadnych błędów, więc dobrze wam życzę na waszą ciekawą drogę.

    (Poseł Robert Biedroń: Europa Plus!)

    Proszę państwa, tak jak nie poparliśmy wniosku o wotum zaufania dla rządu pana premiera Tuska, tak samo nie poprzemy wniosku o wybranie pana prof. Glińskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Pamiętamy, co mogłoby się kryć pod polityką tego rządu. Pamiętamy, jak PiS, który uważa się za partię socjalną, zlikwidował trzecią stawkę podatkową, robiąc prezent dla najbogatszych. Ażeby ratować dziurę budżetową stąd wynikającą, Platforma Obywatelska musiała podnieść VAT o jeden punkt procentowy. Tylko że zdjęcie trzeciej stawki podatkowej jest prezentem dla bogatych, a podniesienie VAT-u obciążeniem dla wszystkich, także tych najbiedniejszych. (Oklaski) A więc nie poprzemy tego wniosku, bo w naszym głębokim przekonaniu kto głosuje za wnioskiem Jarosława Kaczyńskiego, głosuje za IV Rzecząpospolitą. To wyklucza poparcie tego projektu ze strony Sojuszu Lewicy Demokratycznej. (Oklaski)



Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 07 marca 2013 roku.


402 wyświetleń




Zobacz także:






Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 20 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Sprawozdanie Komisji o: - senackim projekcie ustawy o działaczach...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Wybór Marszałka Sejmu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy