Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 812 i 1090).


Poseł Magdalena Gąsior-Marek:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw.

    Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym jest konieczna ze względu na obowiązek dostosowania do polskiego prawa przepisów pakietu drogowego, który obowiązuje w naszym kraju od 4 grudnia 2011 r. Mowa tutaj o trzech rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady - ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego, dotyczącym wspólnych zasad dostępu do rynków międzynarodowych przewozów drogowych oraz w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Dwa z tych rozporządzeń określają zasady uzyskania odpowiedniej licencji wspólnotowej potrzebnej do podjęcia i wykonywania międzynarodowego transportu drogowego.

    Do tej pory w Polsce funkcjonują licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób oraz licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy. W wyniku owej nowelizacji zostaną one zastąpione zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Trzeba zaznaczyć, że proces wymiany tych dokumentów na zezwolenie będzie odbywał się stopniowo, bez wprowadzenia dodatkowych obciążeń dla przedsiębiorców. Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego będzie uprawniało do ubiegania się o licencję wspólnotową na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego.

    Organem właściwym w sprawach udzielania, odmowy udzielania, zmiany czy zawieszenia, czy cofnięcia zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego będzie starosta właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy oraz główny inspektor transportu drogowego w przypadku ubiegania się przez przedsiębiorcę o licencję wspólnotową, jeżeli przedsiębiorca nie występował do starosty o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

    Należy podkreślić, że zmiana nie będzie miała wpływu na zwiększenie poziomu obciążeń administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego, gdyż będą one realizowały ten sam zakres zadań z obszaru transportu drogowego. Zmianie ulegną jedynie nazwy niektórych dokumentów i procedury administracyjne stosowane do ich wydawania.

    Kolejna rzecz, która jest właśnie regulowana nowelizacją, to organizacja czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego. Obliguje nas do tego dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. Chodzi tu o uregulowanie czasu pracy tzw. samozatrudnionych kierowców. Średni tygodniowy czas pracy takich osób nie może przekroczyć 48 godzin, a maksymalny tygodniowy czas pracy może być przedłużony do 60 godzin, jeżeli w ciągu 4 miesięcy nie została przekroczona średnia 48 godzin na tydzień.

    Podany wymiar czasu pracy dotyczy ww. przedsiębiorców i kierowców niezależnie od liczby podmiotów, dla których świadczą swoje usługi, oraz niezależnie od tego, czy wykonują pracę w ramach własnej działalności, zlecenia czy też w ramach stosunku pracy u innych przedsiębiorców.

    Pragnę zwrócić uwagę na kwestię, która była bardzo ważna dla przedstawicieli organizacji przedsiębiorców, a która była poruszana w czasie pracy podkomisji. Wobec przewoźników przyjęto rozwiązania o charakterze gwarancyjnym. Zostali oni zabezpieczeni przed automatyczną utratą dobrej reputacji i prawa do wykonywania zawodu.

    Określone zostały przesłanki, jakimi starosta lub główny inspektor transportu drogowego mają kierować się w takim przypadku. Organy te będą zobowiązane do zachowania decyzji o dobrej reputacji w przypadku spełnienia jednej z trzech przesłanek: liczba stwierdzonych naruszeń jest nieznaczna w stosunku do skali prowadzonych operacji transportowych, istnieje możliwość poprawy sytuacji w przedsiębiorstwie, cofnięcie zezwolenia miałoby negatywne konsekwencje społeczne dla samego przedsiębiorstwa i regionu, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. Tak skonstruowane przepisy spotkały się z dużą akceptacją strony społecznej.

    Przepisy nie będą miały negatywnego wpływu na dostęp do zawodu przewoźnika drogowego. Możliwe są jednocześnie zmiany formy zatrudnienia. Kierowcy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy mogą rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie kierowania pojazdami i odwrotnie.

    Panie Marszałku! W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej oświadczam, że klub będzie popierać dany projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, uważa go za potrzebny dla środowiska i rekomenduje uchwalenie tego projektu.

    Jednocześnie, panie marszałku, w imieniu klubu chciałabym przekazać na ręce pana marszałka poprawki: 9 poprawek porządkujących, które (Dzwonek) dotyczą błędnych odniesień do ustępów i punktów, oraz 3 poprawki merytoryczne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 20 lutego 2013 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Magdalena Gąsior-Marek - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy