Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej reprezentujący subregion elbląski województwa warmińsko-mazurskiego, wypełniając mandat zaufania społecznego, czuję się jednocześnie depozytariuszem oczekiwań społecznych moich wyborców. Moim założeniem jest wypełnianie obowiązków poselskich w poczuciu troski i odpowiedzialności za losy społeczności, która uczyniła mnie swoim przedstawicielem.

    W ich imieniu informuję, że zwróciłem się do pana premiera z wnioskiem o odwołanie dyrektora generalnego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie pana Marka Redy. Środowisko urzędnicze, pracownicy urzędu wojewódzkiego w Olsztynie, jak też podległych jednostek organizacyjnych, zwróciło się między innymi do mojego biura poselskiego, do mnie jako do posła z prośbą o podjęcie interwencji, przedstawiając jednocześnie porażające w swej treści informacje związane ze sposobem wykonywania obowiązków służbowych przez tego zajmującego wysokie stanowisko urzędnika.

    Zadania, które są misją dyrektora generalnego urzędu, to skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi, kadrą wykonującą obowiązki służbowe na rzecz administracji publicznej. Przedstawione przez pracowników przypadki wskazują na pojawienie się w urzędzie nieformalnych, zaznaczam: nieformalnych, grup skupionych wokół osoby Marka Redy. Grupy te mają duży wpływ na działania podejmowane przez tego urzędnika w celu realizacji partykularnych interesów. Nepotyzm, nadużywanie władzy, wykorzystywanie stanowiska do celów prywatnych, traktowanie urzędu jako kamuflażu do prowadzenia prywatnej i profitowej działalności stanowią przykład patologicznych zachowań dyrektora generalnego.

    Poziom tych negatywnych, niepokojących zjawisk w województwie warmińsko-mazurskim, a co za tym idzie, w urzędzie wojewódzkim jest zatrważający. Począwszy od przypadków wykorzystywania swoich służbowych wpływów przez pana Redę, poprzez faworyzowanie określonych osób, niejasną, budzącą kontrowersje politykę kadrową, aż po bezwzględne metody, zaznaczam, bezwzględne sposoby eliminowania i usuwania z pracy niewygodnych, choć dobrych pracowników celem pozyskania etatów dla osób rekrutujących się z kręgu znajomych. Działania, które podejmuje pan Marek Reda, godzą w zaufanie społeczne związane z wypełnianiem obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych. Administracja publiczna winna być miejscem zatrudnienia dla ludzi o nieposzlakowanej opinii, legitymujących się wysoką kulturą osobistą, jak i obywatelską.

    Za chwileczkę w moim kierunku posypią się gromy, że sam neguję, a jestem nie lepszy, ale jestem na to przygotowany.

    Hipokryzja, obłuda, naganne praktyki związane z dysponowaniem środkami budżetowymi nie powinny mieć w tym obszarze miejsca. Urzędnikowi państwowemu przy wykonywaniu obowiązków służbowych nie wolno kierować się własnymi poglądami politycznymi czy też przynależnością do organizacji politycznej. Działania dyrektora generalnego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego to klasyczny przejaw oligarchizacji władzy. Kwintesencja tego zjawiska tkwi prawdopodobnie w zbyt dużym skupieniu władzy i możliwości decyzyjnych w rękach dyrektora generalnego. Istotny w tym przypadku jest fakt, że urzędnik ten wykorzystuje własne wpływy w celu zapewnienia osobom powiązanym z nich w sposób pozaformalny preferencyjnego traktowania w zatrudnianiu, nagradzaniu i promowaniu. Nepotyzm to problem społeczny, patologiczne zjawisko, które nie powinno mieć miejsca w urzędach publicznych. Paradoks polega jednak na tym, że zjawisko to, choć naganne i nieetyczne, prawnie zabronione nie jest.

    Administracja państwowa i samorządowa ma służyć pro publico bono, a nie być miejscem do realizacji interesów krewnych, znajomych i innych osób wywodzących się z tzw. grup interesu. Mechanizmy te nie sprzyjają obiektywnej ocenie człowieka, pracownika, łamią one zasadę sprawiedliwego naboru i zatrudniania najlepszego kandydata do pracy.

    Z dokumentów będących w moim posiadaniu wynika, że sytuacja panująca w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim jest panu premierowi Donaldowi Tuskowi znana. Korespondencja w tej sprawie kierowana była przez zainteresowane osoby zarówno na ręce innych parlamentarzystów z okręgów wyborczych nr 34 i 35 województwa warmińsko-mazurskiego, jak i do ministra Michała Boniego oraz rzecznika praw obywatelskich.

    Na sam koniec podkreślę, że jest oczywiste, iż poziom desperacji osób będących podwładnymi pana Marka Redy związany jest z ich sytuacją zawodową. (Dzwonek) Wymaga to podjęcia radykalnych kroków wyjaśniających ten niewłaściwy...


Poseł Wojciech Penkalski:

    ...stan rzeczy, jak też podjęcia działań dyscyplinujących w stosunku do osoby dyrektora generalnego pana Marka Redy, włącznie z jego usunięciem. Dziękuję. Dziękuję, panie marszałku.



Poseł Wojciech Penkalski - Oświadczenie z dnia 06 lutego 2013 roku.


133 wyświetleń