Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W związku z informacjami, jakie posiadamy, chcielibyśmy razem z panem posłem Bogusławem Wontorem zapytać o tę właśnie sytuację, chodzi o były Terminal Towarowych Odpraw Celnych w Świecku. Otóż w dniu 10 stycznia 2012 r. wojewoda lubuski pan Marcin Jabłoński uchylił bez żadnego uzasadnienia zarządzenie nr 413 z listopada 2011 r. wojewody lubuskiego wrażające zgodę na nabycie przez powiat słubicki nieruchomości po byłym Terminalu Towarowych Odpraw Celnych w Świecku.

    Z późniejszych wielokrotnych wypowiedzi pana wojewody wynika, że był to środek nacisku na starostę słubickiego w celu wyeliminowania grupy legalnie działających przedsiębiorców z terenu byłego przejścia drogowego w Świecku. Przedsiębiorcy ci stanowili zdrową, legalną konkurencję dla odległego o kilka kilometrów miejsca obsługi podróżnych na autostradzie A2.

    Panie Premierze! Czy te fakty są panu znane? Czy akceptuje pan postępowanie wojewody lubuskiego będącego przedstawicielem rządu stanowiące niedopuszczalne, pozaprawne, rzeczywiste reprezentowanie interesów przedsiębiorcy bądź przedsiębiorców zainteresowanych wyeliminowaniem konkurencji? Czy akceptuje pan okoliczność, że przedstawiciel rządu narusza konstytucję, w szczególności art. 7 nakazujący organom władzy publicznej postępowanie zgodne z zasadą praworządności? Jeżeli nie akceptuje pan takiego postępowania wojewody lubuskiego, to jakie środki zamierza pan zastosować w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz wyeliminowania tego typu zachowań w przyszłości?

    W dniu 31 grudnia 2012 r. wygasły umowy dzierżawy i najmu zawarte przez Skarb Państwa z polskimi i niemieckimi organami celnymi oraz z grupą przedsiębiorców zatrudniających kilkaset osób. Przyczyną wygaśnięcia tych umów była odmowa ich przedłużenia przez wojewodę lubuskiego pana Marcina Jabłońskiego, mimo że kilka miesięcy wcześniej starosta słubicki złożył wnioski o ich przedłużenie, a wojewoda nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń merytorycznych i prawnych do wniosków. (Dzwonek) Jednocześnie wojewoda wielokrotnie oświadczał, że przedłuży umowy, ale pod warunkiem, że wnioski o przedłużenie złoży burmistrz Słubic, mimo że nie ma on przecież żadnych uprawnień do gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa. Prawo to przysługuje ustawowo tylko staroście.

    Taka sytuacja grozi skandalem międzynarodowym, naruszy dobre stosunki polsko-niemieckie, a także doprowadzi do utraty wpływów podatkowych i innych przez Skarb Państwa oraz utraty miejsc pracy przez bardzo wielu pracowników. Czy ten stan rażąco naruszający zasady państwa prawnego, a więc art. 2 Konstytucji RP, jest panu znany i przez pana akceptowany? Jeżeli nie akceptuje pan takiego postępowania wojewody lubuskiego, to jakie środki zamierza pan zastosować w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz wyeliminowania tego typu zachowań w przyszłości? Dziękuję.



Poseł Dariusz Joński - Zapytanie z dnia 07 lutego 2013 roku.


63 wyświetleń




Zobacz także:








Leszek Miller, Dariusz Joński, Wojciech Szewko - konferencja z 19 marca 2015 r.
Konferencja prasowa - W sprawie zamachu terrorystycznego w Tunezji SLD - Biuro Prasowe Klubu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Dariusz Joński, Cezary Olejniczak i Artur Ostrowski - pytanie z 27 maja 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Dariusz Joński, Cezary...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Ryszard Zbrzyzny, Dariusz Joński - konferencja z 9 lipca 2015 r.
Konferencja prasowa - Jak Platforma pomaga bankom? SLD - Biuro Prasowe Klubu Ryszard Zbrzyzny,...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy