Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy (druki nr 603 i 748).


Poseł Jerzy Rębek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy, druk nr 603.

    W projekcie przewiduje się dodanie ust. 2a w art. 16 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy. Projekt tej regulacji ma bezpośredni związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 lipca 2011 r. W wyroku tym stwierdzono, iż art. 16 ust. 1 i 2 ustawy wprowadzającej Kodeks wyborczy jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ uzależnia reżim prawny wyborów od terminu ich zarządzenia.

    Określenie w ustawie wprowadzającej Kodeks wyborczy terminu wejścia w życie Kodeksu wyborczego według Trybunału Konstytucyjnego nie budzi wątpliwości, jednak przepisy przejściowe zawarte w art. 16 ust. 1 i 2 przewidywały, że przepisy ustawy Kodeks wyborczy stosuje się do wyborów zarządzonych po dniu jej wejścia w życie, a także do kadencji rozpoczętych po przeprowadzeniu tych wyborów, natomiast do wyborów zarządzonych przed wejściem w życie tej ustawy stosowane będą przepisy dotychczasowe.

    Regulacja, którą ustanowił ustawodawca w art. 16 ust. 1 i 2, sprawiła, iż powstała niepewność co do reżimu prawnego, według którego odbędą się wybory parlamentarne w roku 2011. Właśnie ta niepewność co do prawa decyduje o niekonstytucyjności zakwestionowanych przepisów.

    Zakwestionowanie przepisów przejściowych z art. 16 ust. 1 i 2 przez Trybunał Konstytucyjny nie dotyczy wyłącznie wyborów do Sejmu i Senatu, ale też odnosi się do czynności podejmowanych w czasie trwania kadencji innych organów. Wyeliminowanie tych przepisów spowodowało, że z wyjątkiem spraw określonych w art. 16 ust. 3 i 4 stosuje się nowe przepisy. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wskazuje na wyeliminowanie całych jednostek redakcyjnych w art. 16 ust. 1 i 2. Trybunał Konstytucyjny nie zastosował tu wyroku zakresowego czy też interpretacji. W związku z tym z dniem ogłoszenia wyroku art. 16 ust. 1 i 2 przepisów wprowadzających Kodeks wyborczy utracił moc obowiązującą i zostaje wyeliminowany z porządku prawnego. Zamiast zakwestionowanej regulacji intertemporalnej będzie obowiązywać zasada bezpośredniego działania prawa nowego. Przepisy te zatem nie mogą obowiązywać w odniesieniu do wyborów i kadencji samorządowych, europejskich i prezydenckich. Poza art. 16 ust. 3 i 4 stosuje się Kodeks wyborczy w wyborze takich organów, jak prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski, wójtowie, a także organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego.

    Trybunał Konstytucyjny pozostawił regulacje art. 16 ust. 3 i 4 Przepisów wprowadzających Kodeks wyborczy dotyczące nowych, przedterminowych i uzupełniających wyborów organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójta, przeprowadzonych w trakcie kadencji, potwierdzając tym samym, że stosuje się do nich przepisy dotychczasowe, tj. przepisy ordynacji wyborczej. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej kwestii potwierdza, że podobne zasady powinny obowiązywać co do zdarzeń prawnych determinujących przeprowadzenie tych wyborów. Według NSA wprowadzane zmiany nie mogą dotyczyć kadencji rozpoczętej przed uchwaleniem i wejściem w życie Kodeksu wyborczego. Do zmian w składach rad gmin, powiatów i sejmików województw w kadencji 2010-2014 powinny mieć zastosowanie dotychczasowe przepisy.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Klub Parlamentarny Solidarna Polska opowiada się za przyjęciem tej ustawy. (Oklaski)



Poseł Jerzy Rębek - Wystąpienie z dnia 10 października 2012 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także: