Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Karpiński:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Dziękuję za to pytanie. Chciałbym uzupełnić, że pan zadał to pytanie nie tylko jako współautor pomysłu, jeśli chodzi o ten program w zakresie podniesienia sprawności i potencjału inwestycyjnego w gminie w odniesieniu do infrastruktury drogowej na drogach lokalnych, ale także jako samorządowiec. Powiem więcej, w ostatnich dniach pokazała się informacja, że przedstawiciele naszej narodowości wchodzący do rządu litewskiego proponują, aby także i tamten rząd przyjął program budowy i modernizacji dróg lokalnych, tak że charakter tego projektu staje się internacjonalny.

    Odpowiem oczywiście krótko, bo pan bardzo dobrze zna program. W zeszłym tygodniu padły konkretne pytania dotyczące zmiany wysokości dotacji. Program opiewał, jak pan przypomniał, na 3200 mln zł: 200 do wydatkowania w tym roku i po 1 mld w kolejnych trzech latach. 200 mln jest realizowane w tym roku, w przyszłym - 2013 - miał być miliard złotych. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt budżetu, w którym to jest na poziomie 500 mln zł, czyli pół miliarda, a trzeba zauważyć, że to 2,5 raza więcej niż w roku poprzednim.

    (Poseł Jan Łopata: Dwa razy mniej niż w poprzednich latach.)

    Niemniej, jak pan wspomniał, w roku 2008 byliśmy w całkiem innej rzeczywistości, trzeba mieć to też na uwadze. Dzisiaj chcielibyśmy dojść do tych parametrów, które się sprawdziły, mianowicie do wysokości dotacji. Jeśli chodzi o dotacje, zakładamy, że w przyszłym roku będzie miliard (Dźwięk telefonu komórkowego), przepraszam bardzo, do rozdysponowania i do skonsumowania w 2014 r. W tym roku jest zgodnie z projektem ustawy budżetowej pół miliarda. Natomiast co do wielkości dotacji zakładamy, że zasady dofinansowania będą zmienione, mam nadzieję, że już w przyszłym tygodniu. Wojewodowie są o tym powiadomieni, że prace legislacyjne przy zmianie uchwały dotyczącej programu, jeśli chodzi o procent dofinansowania, i rozporządzenia, jeśli chodzi o realizację tego programu, są po ustaleniach komitetu stałego Rady Ministrów. Tak że w nowej propozycji też jest ujęty okres składania dodatkowych wniosków dla samorządów - które nie składały w dotychczasowym reżimie prawnym, czyli 30 na 70 - jak również możliwości odwołania. A wnioski, które zostały złożone w tym reżimie, o którym mówiłem, dotyczące dotacji budżetu państwa na poziomie 30% dofinansowania zadania będą poprzez aneks, który będzie znany wojewodom, mogły być uzupełnione. Chodzi o te, które zostały złożone do 30 września. A więc powoli dochodzimy do parametrów, które spowodowały, że przez pierwszą edycję tego programu cieszył się on takim sukcesem, na miarę możliwości finansowych. Dziękuję bardzo.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Karpiński:

    Panie pośle, gospodarzem projektu budżetu jest parlament...

    (Poseł Jan Łopata: To zgoda.)

    ...i w tym znaczeniu mogę powiedzieć, że dzisiaj obowiązuje uchwała Rady Ministrów, którą został przyjęty projekt ustawy budżetowej, tak samo jak uchwałą Rady Ministrów został przyjęty program.

    (Poseł Jan Łopata: Ale 50 na 50.)

    Dzisiaj, jeśli chodzi o wielkość, jeśli chodzi o stosunek 50 na 50, 30 na 70 w kwestii dotacji do wielkości zadania, wspomniałem, że w zeszłym tygodniu komitet stały bez uwag przyjął zmianę uchwały i rozporządzenia w tym zakresie. A spodziewamy się, że w tym miesiącu będzie ona obowiązywać w dniu podjęcia uchwały. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów podejmie tę uchwałę, natychmiast wszyscy wojewodowie otrzymają odpowiednie instrukcje.

    Co do kłopotów, to próbowałem, może niezdarnie, to wytłumaczyć. Dzisiaj wojewodowie realizują ten program zgodnie z reżimem starej... to znaczy, rozporządzenia i uchwały określających w tych parametrach program na poziomie 30 na 70 i wielkości 3200 mln zł na 4 lata. Natomiast przewidzieliśmy formułę prostego aneksowania wniosków już złożonych i terminu, który nie będzie kolidował z uchwalanymi budżetami, bo chcemy, żeby to zostało zrealizowane w tym roku budżetowym. A więc proces naboru dodatkowego i proces oceny. To znaczy, ocena w tych złożonych projektach już jest. Tak że nie przewidujemy tutaj... Będą pewne turbulencje związane z tym, że mogą pojawić się nowe wnioski. Tak jak pan powiedział, liczymy właśnie na to, że wnioski od - my tak to nazywamy - gmin o mniejszym potencjale inwestycyjnym mogą się pojawić. Być może to była bariera, ta niska dotacja powodowała, że nie składały wniosków do 30 września.

    Co do mieszania pieniędzy, polityka regionalna i polityka rozwoju, za którą odpowiedzialni są marszałkowie, realizują oni w ramach funduszy strukturalnych określone przedsięwzięcia inwestycyjne. My uważamy, że ten program jest naprawdę bardzo dobry. Myślę, że też w ocenie wielu samorządowców jest dużo łatwiejszy do ogarnięcia i przynosi szybsze efekty niż rozliczanie środków unijnych. Tak że ja tutaj byłbym ostrożny, raczej skoncentrowałbym się na tym, aby dochodzić do parametrów, które sprawdziły się w przeszłości, w przypadku realizacji tego programu, czyli wielkość dotacji, wysokość dotacji miliard rocznie. Dziękuję bardzo.



Poseł Włodzimierz Karpiński - Zapytanie z dnia 16 listopada 2012 roku.


46 wyświetleń

Zobacz także: