Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 848).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Muszę powiedzieć, że kiedy zaczynaliśmy prace w samorządzie w 1990 r. - wielu posłów na tej sali ma takie doświadczenie zawodowe - to wiedzieliśmy, że za każdym zadaniem pójdą środki, mogliśmy się spierać co do ich wysokości, ale generalnie obowiązywała taka zasada, bo wszyscy wiedzieliśmy, że samorząd jest naszym największym dorobkiem, jeżeli idzie o cały okres transformacji. Następnie kiedy przejmowaliśmy oświatę w 1996 r., niektórzy wcześniej, to wiedzieliśmy, że do każdej złotówki dołożonej do oświaty otrzymamy z budżetu państwa drugą złotówkę. Dzisiaj oczywiście to są marzenia niemożliwe do zrealizowania. Struktura budżetów wielu gmin wygląda w ten sposób, że 70% wydatków to są zadania oświatowe. Jeżeli tego nie uda się zmienić, to będziemy mieli wielką degradację samorządów. Z kolei struktura wydatków czy dochodów wielu powiatów wygląda w ten sposób, że zaledwie 10% to są dochody własne, i to są jeszcze wyjątkowe powiaty, bo przeważnie to jest 5-6%. Tymczasem zobowiązania czy wierzytelności szpitali prowadzonych przez samorządy powiatowe sięgają dzisiaj kwoty 10 mld zł, co właściwie paraliżuje te samorządy. A więc inicjatywa dzisiaj przedłożona jest bardzo poważna.

    Ale chciałbym zadać wnioskodawcom pytanie (Dzwonek): Jaka była metodologia liczenia przez państwa i zbierania odnośnie do przedłożonego projektu danych dotyczących niedoborów w finansach samorządów? Bo to będzie bardzo istotne w argumentacji z Ministerstwem Finansów. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 06 grudnia 2012 roku.


455 wyświetleń