Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w związku z 70. rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych (druki nr 743 i 820).


Poseł Andrzej Dąbrowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu klubu Solidarnej Polski wyrazić nasze stanowisko w sprawie poselskiego projektu uchwały w związku z 70. rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

    Z tego miejsca bardzo chciałbym podziękować kolegom z Prawa i Sprawiedliwości, kolegom z Platformy Obywatelskiej, całej komisji kultury, że poparła ideę tej uchwały, bo choć późno, gdyż mamy już za sobą przeszło 22 lata wolnej Polski, Narodowe Siły Zbrojne nigdy nie zostały wystarczająco uhonorowane właśnie dzięki temu, że ludzie lewicy powtarzają to, co komunistyczna propaganda próbowała nam wmówić przez lata: o antysemityzmie, o współpracy z gestapo. To są wierutne kłamstwa.

    (Poseł Tadeusz Iwiński: Norman Davies to człowiek lewicy?)

    Instytut... Norman Davies też ma swoje poglądy. No nie, przepraszam, prawicy. Tak, jasne. Panowie, to wy dzielicie. Mogliśmy przyjąć tę uchwałę, moje wystąpienie miało wyglądać zupełnie inaczej, ale po waszych słowach nie da się nie mieć przed oczyma tego, co wypisywały komunistyczne propagandowe dzienniki o ludziach, którzy przez lata ginęli za wolną Polskę.

    (Poseł Piotr Paweł Bauć: Dlatego dajmy historii czas.)

    Panowie, 22 lata wolnej Polski i ani słowa? Wiem, że...

    (Poseł Piotr Paweł Bauć: 100 lat.)

    Nie, może nie polemizujmy. Może bądźcie odważni w innych rzeczach. Narodowym Siłom Zbrojnym należy się pamięć. To była organizacja, która nie tylko walczyła, ale także formowała młodych ludzi. Tak jak pan poseł Iwiński zauważył, wydawała bardzo dużo czasopism, bardzo dużo wydawnictw o charakterze patriotycznym. Namawiała do walki z naszymi wrogami: zarówno z Niemcami, jak i z Rosją Sowiecką i z agenturą sowiecką, która przebywała na terenie okupowanej Polski.

    Za to Narodowym Siłom Zbrojnym należy się cześć i chwała. Cieszę się bardzo, jeszcze raz z tego miejsca dziękuję, że podjęliście ten trud, i mam nadzieję, że uda nam się podjąć tę uchwałę, a Narodowe Siły Zbrojne zostaną w końcu docenione. Tak, powinniśmy mieć pomniki, powinniśmy mieć ulice Narodowych Sił Zbrojnych, bo trzeba o tych żołnierzach pamiętać, o żołnierzach, którzy walczyli jeszcze długo po wojnie, a potem przez dziesiątki lat byli katowani przez sowieckich okupantów i ich komunistycznych agentów.

    Klub Solidarnej Polski całkowicie popiera projekt uchwały. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Dąbrowski - Wystąpienie z dnia 07 listopada 2012 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: