Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Małgorzata Pępek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 11 października pożegnaliśmy w Żywcu księżną Marię Krystynę Habsburg. Spoczęła w krypcie Habsburgów w żywieckiej kontkatedrze. Była osobą ważną dla bardzo wielu ludzi, ważną dla historii regionu i ważną z perspektywy prawdziwego patriotyzmu. Żegnali ją przedstawiciele arystokracji, opłakiwali mieszkańcy Żywiecczyzny.

    Maria Krystyna zawsze czuła się Polką i z tego powodu nie zgodziła się na przyjęcie innego obywatelstwa, chociaż polskiego w 1951 r. pozbawiły ją komunistyczne władze. Ona, a także jej rodzice i dziadkowie byli przywiązani do Polski, finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, byli członkami wielu towarzystw i organizacji społecznych wspierającymi ich działalność.

    Rodzina Habsburgów bardzo silnie wrosła w kulturę Polski i pozostała jej wierna w decydującej chwili próby. Podczas wojny Niemcy zabrali pod zarząd komisaryczny dobra żywieckie. To, co w trakcie II wojny światowej było udziałem zwykłych obywateli Polski, stało się również udziałem rodziny Habsburgów: niepewność jutra, terror, niedostatek, aresztowania. Mimo nacisków Habsburgowie żywieccy opowiedzieli się za Polską. Książęca rodzina musiała wyemigrować.

    Przebywając na emigracji ponad 40 lat, księżna organizowała pomoc charytatywną dla rodaków w kraju. W 1993 r. odzyskała polskie obywatelstwo i w 2004 r. wróciła na stałe do Polski. Gdy otwierała swoje nowe mieszkanie, przygotowane dla niej w żywieckim pałacu, mówiła, że spełniły się jej najskrytsze marzenia. W tym miejscu się przecież urodziła i mieszkała aż do wybuchu II wojny światowej. Mimo podeszłego wieku zawsze aktywnie uczestniczyła w kulturalnym, społecznym i religijnym życiu miasta. Dawała przykład młodzieży, mając z nią doskonały kontakt. W grudniu 2011 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Odeszła wielka polska patriotka. Osoba, która całym swoim życiem udowodniła, że Polska i Żywiec były dla niej najważniejsze. Zapamiętamy ją jako damę i Polkę. Polkę, którą była z największej potrzeby serca i prawdziwej tęsknoty za ojczyzną. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Małgorzata Pępek - Oświadczenie z dnia 24 października 2012 roku.


313 wyświetleń