Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o środkach ochrony roślin (druk nr 740).


Poseł Leszek Korzeniowski:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Mam przyjemność zabrać głos w imieniu Platformy Obywatelskiej i przedstawić naszą opinię o projekcie ustawy, którą w sposób bardzo dogłębny przedstawił pan minister. Jak wiemy, ustawa dostosowuje polskie prawo do prawa unijnego. Spodziewaliśmy się tej ustawy chyba jeszcze w poprzedniej kadencji, ale rozmiar, nawet fizyczny, tej ustawy, to znaczy przedsięwzięcie przeczytania jej w całości od początku do końca, jest rzeczą prawie niemożliwą i tutaj ukłon w kierunku ministerstwa, że podołało takiemu zadaniu. To była długo oczekiwana...

    (Głos z sali: Pani dyrektor czytała.)

    Niech pan się nie podlizuje, panie pośle.

    Mówię, że jest to na pewno trudna ustawa, z pewnością niezbyt wiele osób, które są na tej sali, może w sposób bardzo merytoryczny zabierać głos na ten temat, tak że podejrzewam, iż wszystkie nasze wystąpienia będą tylko wystąpieniami oceniającymi, a zazwyczaj wszystkie ustawy przystosowujące polskie prawo do prawa unijnego przechodzą w tym parlamencie w sposób jednomyślny albo prawie jednomyślny.

    Parę słów o tym, o czym wspomniał pan minister. Ustawa z 2003 r., która obowiązywała dotychczas, właściwie obowiązuje w jakiejś części, w wielu miejscach nie przystawała już do dzisiejszych oczekiwań i dzisiejszych uwarunkowań. Nowa ustawa reguluje, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Wspólnot Europejskich, między innymi zasady wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin oraz działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów.

    Bardzo istotną sprawą jest utworzenie trzech stref współpracy. Polska znalazła się w strefie centralnej. Co dają te strefy? Przede wszystkim dają zdecydowanie inne spojrzenie na sposób rejestracji nowych preparatów i nowych substancji chemicznych, bo mówiąc na skróty, środki ochrony roślin zarejestrowane w poszczególnych krajach automatycznie uzyskują zezwolenie na wprowadzenie ich do obrotu w pozostałych krajach.

    Interesująca jest również możliwość zezwolenia na tzw. małoobszarowe zastosowania środków ochrony roślin. Jest to rzecz istotna, szczególnie w przypadku niektórych bardzo niewielkich upraw.

    W następnych artykułach opisany jest tryb uzyskiwania zezwoleń na wprowadzenie środków ochrony roślin do obrotu. I tutaj następuje wymienienie wielu technicznych nazw, z którymi, tak jak już wspomniałem, przeciętny obywatel ma niewiele wspólnego. Jest to stosunkowo duże pole do działania dla urzędników.

    Ja tak trochę przyczepię się do art. 10, panie ministrze. W art. 10 ust. 1 jest napisane tak: Ocenę lub uwagi mogą opracowywać podmioty upoważnione przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. I jest kropka. A ja myślę, że tu powinno być jeszcze dopisane: w terminie wskazanym przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. Tak mi się wydaje, ponieważ tutaj aż się prosi, żeby jednostki oceniające mogły wywiązywać się z tych terminów.

    Jest jeszcze jedna rzecz, która budzi pewnego rodzaju niepokój. Chyba w tym samym artykule jest porównanie pracowników tzw. przemysłu z pracownikami m.in. ministerstwa rolnictwa. Tam jest taka konkluzja, iż pracownicy, którzy pracują w przemyśle, po ewentualnym odejściu z tego przemysłu przez 3 następne lata mają chyba jakiś zakaz konkurencji czy coś w tym stylu, natomiast pracownicy pracujący w ministerstwie rolnictwa przy podobnej pracy takiego zakazu nie mają.

    Już nie chcę omawiać rzeczy, o których wspomniał pan minister, bo to jest w ogóle bez sensu, nigdy czegoś takiego nie robię, ale patrząc na tę ustawę, widać, że to jest ustawa, która idzie w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego, zarówno użytkowników, jak i ewentualnych czy późniejszych konsumentów. I teraz sam zadaję sobie takie pytanie. Unia Europejska w jakiś sposób zmusza polskie rolnictwo do wprowadzania ustaw, które kosztują, bo nie ukrywajmy: na pewno nie zmniejszy to kosztów w rolnictwie, tylko raczej w różnej formie je zwiększy. Natomiast z tego, co mniej więcej wiemy, w przyszłej perspektywie finansowej Polska otrzyma zdecydowanie mniejsze pieniądze i mówi się o tym, że będzie to zmniejszenie z 14 mld do, powiedzmy, 8 mld albo 10 mld, czyli nawet niech będzie ten wariant optymistyczny, a więc to zmniejszenie...

    (Poseł Romuald Ajchler: To bardzo zła wiadomość, panie pośle.)

    Ale prawdopodobnie prawdziwa.

    I właśnie stoi to w takiej dość dużej sprzeczności: realizujemy ustawy, które na pewno nie obniżają nam kosztów, natomiast zdecydowanie zmniejszą się nam środki finansowe, które my jako Polska będziemy mogli otrzymać w przyszłości.

    Tak jak już powiedziałem, niewiele jest osób, które w sposób bardzo merytoryczny mogłyby rozmawiać o tej ustawie. Jak powiedziałem na początku, chylę czoło przed ministerstwem, że takiego czegoś dokonało.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska chciałbym zgłosić poparcie dla tej ustawy i akceptację tego, że będziemy chcieli ewentualnie w niej cokolwiek jeszcze zmienić. Dziękuję uprzejmie.



Poseł Leszek Korzeniowski - Wystąpienie z dnia 10 października 2012 roku.


38 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Leszek Korzeniowski - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Korzeniowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Korzeniowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Korzeniowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy