Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (druk nr 631).


Poseł Jan Cedzyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw.

    Szanowni państwo, czytając projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, trudno oprzeć się wrażeniu, iż mamy do czynienia z inicjatywą poselską będącą tylko sztuką dla sztuki - chyba że celem wnioskodawców było stworzenie kolejnej instytucji państwowej, której kompetencje komplikować będą stosowanie prawa i w efekcie uprzykrzać życie przedsiębiorcom zainteresowanym inwestycjami w rozpoznawanie i wydobywanie różnego rodzaju kopalin. Powiem szczerze, że gdy do moich rąk trafił projekt tej ustawy, patrząc na jej tytuł, miałem nadzieję, iż zmiany mają na celu uproszczenie struktur administracji państwowej i procedur związanych z możliwością inwestowania w tym ryzykownym biznesie, jakim jest poszukiwanie i wydobywanie surowców mineralnych przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesu państwa. Jednak niestety zamiast tego pochylamy się dziś nad projektem zakładającym, iż powstanie kolejna instytucja o rozdętej biurokracji, która z upływem czasu będzie zapewne rozrastać się jeszcze bardziej, po to, aby przedsiębiorcy błądzili między biurkami, a biurokraci mieli pracę.

    Proszę państwa, autorzy projektu piszą dosłownie tak: ˝Celem projektowanej ustawy jest utworzenie państwowej jednostki organizacyjnej, której działanie nie powinno budzić obaw o właściwe pod względem merytorycznym wykonywanie jej zadań˝. To ma być nasz cel? Tworzenie instytucji, której ˝działanie nie powinno budzić obaw˝? Po 20 latach transformacji powinniśmy mieć pewność, że nasze instytucje funkcjonują perfekcyjnie, zapewniając jak najlepszą obsługę petentów i zabezpieczając interesy kraju. Tego nie uzyska się poprzez rozrost administracji i wewnętrzną migrację kompetencji. Ten efekt można uzyskać tylko poprzez działania odwrotne: uproszczenie administracji, likwidację procedur i etatów, a perspektyw osiągnięcia takiego celu w tym projekcie nie widzimy.

    Z uwagi na to, że w przedstawionym projekcie jest wiele błędów i że jest on niedopracowany, w imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota składam wniosek o przesłanie tego projektu do dalszych prac w komisji. Dziękuję bardzo.



Poseł Jan Cedzyński - Wystąpienie z dnia 13 września 2012 roku.


146 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Jan Cedzyński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Cedzyński - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Cedzyński - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Cedzyński - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Cedzyński - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Cedzyński - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy