Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Ryszard Zawadzki:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 20 lat temu Sejm RP przyjął ustawy, które doprowadziły do reorganizacji ochrony przeciwpożarowej w naszym kraju. Główne zadania spoczywają na Państwowej Straży Pożarnej, która wspierana jest przez jednostki OSP. Moje dzisiejsze wystąpienie chciałbym poświęcić jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie na Śląsku, która w tym roku obchodzi piękny jubileusz 105-lecia istnienia.

    Ochotnicza Straż Pożarna w Pszowie została powołana przez grupę osób, w skład której wchodzili m.in. górnicy, rolnicy, sołtys, nauczyciel, kupcy, sekretarz gminy. Pierwszym przewodniczącym straży był Szymon Majer, który jednocześnie pełnił funkcję naczelnika gminy. Od początku istnienia straży nie brakowało w Pszowie osób, dla których straż była prawdziwą pasją. Wkładały one wiele trudu w rozwój pożarnictwa. Jak wynika ze źródeł historycznych, pierwsza sikawka została zakupiona w 1836 r. W tym czasie mieszkańcy najprawdopodobniej sami gasili pożary, później zakupiono drugą sikawkę. Pierwsi strażacy mieli do dyspozycji sikawkę ręczną, 100 m węża pożarniczego oraz siekierki i bosaki. Potem doszła drabina hakowa i rozsuwana. Wóz konny musiał dostarczyć dyżurujący gospodarz. Dyżury były wypisywane na tzw. tablicy ogniowej, a przypominał o nich również ksiądz w ogłoszeniach po każdej mszy świętej niedzielnej. Strażacy nieustannie dokładali starań o poziom swojej jednostki, utrzymywali również relacje z innymi jednostkami, na przykład z pobliskiej Syryni. Uczestniczyli w zebraniach, imprezach patriotycznych i okolicznościowych, jubileuszach strażackich.

    Obecnie straż liczy prawie 30 członków czynnych, którzy biorą udział bezpośrednio w działaniach ratowniczo-gaśniczych, oraz ponad 200 członków wspierających. Jednostka włączona jest do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, co oznacza, że może zostać zadysponowana do akcji na terenie całego kraju. Strażacy mają na swoim wyposażeniu trzy samochody oraz specjalistyczny sprzęt służący do ratowania życia i mienia ludzkiego, np. tzw. szczęki życia służące między innymi do ratowania ofiar wypadków drogowych.

    Na historię pszowskiej straży składa się wiele istotnych akcji, m.in. gaszenie pożaru lasu w okolicy Kuźni Raciborskiej. Od wielu lat strażacy biorą udział w zawodach i turniejach, reprezentując region, województwo i kraj. Jednostka w swoim dorobku w dziedzinie sportu pożarniczego posiada 4 złote medale olimpijskie i jeden srebrny, zdobyte odpowiednio w Karlovacu (Jugosławia), w Herning (Dania), w Kuopio (Finlandia), w Varazdinie (Chorwacja) oraz w Berlinie (Niemcy). Kilkanaście razy jej członkowie startowali w zawodach krajowych, plasując się prawie zawsze w ścisłej czołówce najlepszych drużyn w kraju. OSP w Pszowie została odznaczona złotym medalem ˝Za zasługi dla pożarnictwa˝ w 1997 r., odznaką ˝Zasłużony dla rozwoju miasta Pszów˝ w 2000 r., Honorowym Medalem im. Bolesława Chomicza w 2002 r., odznaką ˝Za zasługi dla województwa śląskiego˝ w 2005 r., odznaką ˝Zasłużony dla powiatu wodzisławskiego˝ w 2006 r., czeskim medalem ˝Za mezinarodni spolupraci˝ w 2007 r., ˝Złotym Znakiem Związku OSP RP˝, medalem III stopnia ˝Zasłużony dla klubu HDK PCK˝ oraz odznaką ˝Za zasługi dla Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP˝.

    Ważnym aspektem działalności pszowskich strażaków jest działalność wychowawcza. Oprócz działań operacyjnych druhowie kontynuują tradycję i posiadają młodzieżową drużynę, w skład której wchodzą młodzi adepci pożarnictwa zafascynowani tą piękną ideą. Strażacy dokładają wielu starań, aby wychować godnych następców, którzy na dźwięk syreny alarmowej będą gotowi zostawić wszystko i nieść pomoc poszkodowanym.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jako poseł i mieszkaniec Pszowa pragnę serdecznie z tego miejsca podziękować wszystkim druhom, zarządowi, działaczom oraz osobom wspierającym działalność OSP w Pszowie za wkład w ratowanie życia i mienia ludzkiego, za niezliczone godziny ciężkiej pracy w walce z żywiołem. Jestem dumny z tej ofiarności i poświęcenia, które przekłada się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko Pszowa, ale również całego powiatu. Życzę dalszych sukcesów w rozwoju jednostki i jak najmniej wyjazdów do akcji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    Panie marszałku, mam jeszcze jedną prośbę. Bardzo proszę o przesłanie tego tekstu do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie.



Poseł Ryszard Zawadzki - Oświadczenie z dnia 12 września 2012 roku.


99 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy