Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o poselskim projekcie uchwały w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu między Królestwem Belgii, Republiką Bułgarii, Republiką Czeską, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Estońską, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Irlandią, Republiką Włoską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Republiką Węgierską, Republiką Malty, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Portugalską, Rumunią, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką, Republiką Finlandii, Królestwem Szwecji, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej) a Republiką Chorwacji dotyczącego przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej, sporządzonego w Brukseli dnia 9 grudnia 2011 r. (druki nr 500 i 583).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Panie Ambasadorze! Rzeczywiście jest nam potrzebna dyskusja, o której mówił pan poseł Iwiński, na temat interpretacji przepisów naszej konstytucji, tego, jak powinniśmy ratyfikować dokumenty, które na pewno będą wpływać do tej Izby. W pełni z tym się zgadzam.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec poselskiego projektu uchwały zgłoszonego przez kolegów z Prawa i Sprawiedliwości.

    Poselski projekt uchwały w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej jest wynikiem sporu co do tego, w jakim trybie powinniśmy w Polsce ratyfikować traktat o akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej. Ten spór jest o tyle istotny, że w kolejce czekają następne zmiany w traktacie, które krok po kroku, systematycznie, będą dotykały naszej suwerenności, a raczej tę suwerenność ograniczały. Na pewno do takich zmian należy tworzenie Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej czy Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Na pewno do zmian mieszczących się w zakresie naszej suwerenności należą zapowiedziane w tych dniach propozycje dotyczące stworzenia unii bankowej i wspólnego nadzoru bankowego. Wszystkie te pomysły nakładają na nas dodatkowe obowiązki, i o tym musimy pamiętać, nie dając nam często żadnych dodatkowych praw.

    Kolejno zwoływane szczyty w Unii Europejskiej kończą się ogłoszeniem rewolucyjnych zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej i wszystkie odbywają się pod hasłem ratowania gospodarki europejskiej, wszystkie zmierzają do osłabienia suwerenności państw na rzecz biurokracji europejskiej. Stąd dzisiejsza dyskusja jest kluczowa dla przyszłości nas wszystkich, jako obywateli suwerennego państwa polskiego, jest istotna dla pozycji i roli polskiego parlamentu. Nasza historia każe nam zachować ostrożność w próbach uprawiania polityki na skróty, abyśmy nie stali się Sejmem niemym, nad którym ciągle wisi niewidzialny bat, przypominający, że musimy być szybcy, zawsze ˝za˝ i nie oglądać się na zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, bo mamy lepszą, bardziej światłą Konstytucję Unii Europejskiej.

    Klub Solidarnej Polski jest za ratyfikacją traktatu o akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej, chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie. Właściwie wszystkie kluby na tej sali są za akcesją Chorwacji do Unii Europejskiej. Dramatyczna historia tego pięknego kraju, bliskiego Polakom, zasługuje na wielki szacunek. Trudno w tym kontekście zrozumieć, dlaczego rząd Donalda Tuska postanowił toczyć spór o tryb akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej. Przecież art. 90 konstytucji nie blokuje wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej, jest on wzmocnionym strażnikiem polskiej suwerenności i polskiego porządku prawnego.

    Nie ulega wątpliwości, że w przypadku traktatu akcesyjnego Chorwacji mamy do czynienia ze zmianą prawa pierwotnego Unii. Taki charakter miał również traktat o akcesji Polski do Unii Europejskiej, jak i traktat z Lizbony. Obydwa te traktaty były przyjmowane czy też ratyfikowane w trybie art. 90 konstytucji. Nie jest trafiony argument, który się pojawiał, że akcesja czy umowa akcesyjna Rumunii i Bułgarii o wejściu do Unii Europejskiej była prowadzona w trybie art. 89. Wtedy obowiązywał traktat nicejski, mieliśmy zupełnie inną sytuację prawną.

    Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej nr 2011/199 Unii Europejskiej w sprawie zmiany art. 136 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, w których walutą jest euro, ratyfikowana w trybie art. 89 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapoczątkowała złą praktykę, która niestety jest kontynuowana. Ta praktyka jest dla Polski niebezpieczna.

    Klub Solidarnej Polski jest przeciwny praktykom naciągania konstytucji. Będziemy głosować za przyjęciem projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej w trybie art. 90 konstytucji, zgodnie z drukiem nr 500. (Oklaski)



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 13 września 2012 roku.


69 wyświetleń