Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Karpiński:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Na wstępie bardzo serdecznie dziękuję za poruszenie tej kwestii, zadanie tego pytania. Jak państwo posłowie doskonale wiecie, 13 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej i w myśl jednego z zapisów tej ustawy nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej. Tak naprawdę ustawa wchodzi w życie 8 września i formalnie minister administracji publicznej, przejmując ten nadzór, będzie chciał zaproponować stosowne rozwiązania legislacyjne, organizacyjne, proceduralne, jak również finansowe, aby to, co jest zapisane w dotychczasowym prawie, czyli wdrożenie w 100% systemu powiadamiania ratunkowego, zostało zmaterializowane do 31 grudnia 2013 r.

    Dzisiaj, odpowiadając na pytanie pana posła, mogę powiedzieć, że ten system w formule docelowej jeszcze nie działa. W tej chwili, jeśli chodzi o stronę organizacyjną, stopniowo są uruchamiane poszczególne wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego, które są wyposażane w dodatkowe aplikacje mające stanowić o tym, aby ten system w pełni działał. Co znaczy: w pełni działał? To znaczy, aby obywatel, dzwoniąc pod numer 112, miał profesjonalną obsługę - centrum powiadamiania ratunkowego, a ta profesjonalna obsługa wiąże się z tym, aby system informatyczny dostarczył informację, skąd dzwoni obywatel, dostarczył informację, jaką zadysponować służbę do danego zdarzenia czy też nie podjąć tego działania.

    Spieszę poinformować, że przypadki, o których pan mówi, a pewnie powołuje się pan m.in. na szeroko komentowany przypadek, o ile dobrze pamiętam, w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie rzeczywiście miała miejsce taka sytuacja, są związane z tym, że system operatorski, który chcemy wdrożyć i który polega na tym, że operatorzy przyjmują wezwanie z numeru 112 i dedykują odpowiedniej służbie określone działanie, dzisiaj jest realizowany w terenie, poza centrami powiadamiania ratunkowego w sześciu miastach wojewódzkich, przez dyspozytorów służb mundurowych, straży pożarnej bądź dyżurnego oficera Policji w komendzie powiatowej policji. Biorąc pod uwagę, że zmieniamy ten model, jesteśmy w trakcie zmiany tego modelu, docelowo operatorzy będą przyjmowali te zlecenia. I tak się dzieje dzisiaj w Poznaniu, w Olsztynie, w Gdańsku, we Wrocławiu, w Kielcach i w Białymstoku, do końca przyszłego roku kolejne województwa będą wchodziły w ten system.

    Natomiast żeby zobrazować państwu posłom, panu posłowi tę zatrważającą informację o czekaniu na interwencję służb w zakresie bezpieczeństwa czy porządku ponad pół godziny, mogę powiedzieć, że średnio przy zastosowaniu modelu operatorskiego czas reakcji wynosi między 5 a 15 sekund: przyjęcie zgłoszenia, dedykowanie odpowiedniej służbie, czy to ratownictwa medycznego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, czy też innych służb energetycznych, które są włączone w ten system. Tak że to pokazuje, jak system operatorski potrafi być dobrze wyposażony informatycznie, dużo efektywniej dedykowany zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom niż system, który do tej pory poza miastami wojewódzkimi, o których wspomniałem, był realizowany, czyli system, w którym dyżurny odbierał zgłoszenie i próbował się dodzwonić do innej służby, bo chodziło o kradzież, a nie o zdarzenie, nie wiem, w związku z którym interweniowałaby straż pożarna, czy też chodziło o zdarzenie, w związku z którym trzeba było przekazać zgłoszenie do pogotowia ratunkowego, czyli służb ratownictwa medycznego. Najkrócej rzecz ujmując, tak jak powiedziałem na wstępie, system teleinformatyczny, tam, gdzie te aplikacje są realizowane - przypomnę o siedmiu miastach: Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Olsztynie, Kielcach i Białymstoku - i mniej więcej swoim zasięgiem obejmują od 3/4 do 1,5 mln populacji, będzie rozbudowywany, jeśli chodzi o aplikacje związane z wdrażaniem przez Centrum Projektów Informatycznych, jak również przez głównego geodetę kraju, jeśli chodzi o lokalizacje, a także przez urząd regulacji elektronicznej, jeśli chodzi o lokalizacje i współpracę z operatorami teleinformatycznymi. Ten system jest w tej chwili testowany w tych ośrodkach, został zaprojektowany przez specjalistów z Centrum Projektów Informatycznych, jest wdrażany i w sposób, można powiedzieć, permanentny udoskonalany.

    Natomiast gdybym mógł się zrewanżować panu posłowi przypadkami w kontekście tego, co pan powiedział, to mógłbym powiedzieć na przykładzie Poznania (Dzwonek), że czas odbioru zgłoszenia alarmowego został skrócony - WCPR został uruchomiony w Poznaniu w lutym - do 10 sekund. Liczba zgłoszeń, które są odbierane, miesięcznie wynosi mniej więcej 65 tys. z populacji ponad miliona osób. Z tej liczby zgłoszeń prawie 70% to są tzw. ślepe zgłoszenia, czyli widzimy, że w systemie nie operatorskim, tylko takim, w którym zgłoszenie odbiera oficer dyżurny, 70% zgłoszeń to są zgłoszenia zawracające mu głowę. A więc po to budujemy system operatorski i wyposażamy go w narzędzia teleinformatyczne, aby to było sprawniejsze. Nie kryję, że chcemy taki projekt otwarcia nadzoru przedstawić, poprzez ministra administracji i cyfryzacji, przed stosownym gremium posłów prawdopodobnie w komisji złożyć taką informację. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Karpiński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Pośle! Dyrektywa europejska regulująca obowiązki państw członkowskich informowania o działaniu ogólnoeuropejskiego numeru ratunkowego - nazwijmy go tak - 112, powinna być implementowana przez wszystkie kraje. Jesteśmy przed decyzją, w jakiej formule będziemy nagłaśniali czy promowali to na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Można powiedzieć, że jesteśmy po takim pilotażu na Euro 2012, gdzie to, można powiedzieć, zdało egzamin. Tak że jesteśmy przed tym.

    Dzisiaj, w momencie, kiedy w 6 województwach te wojewódzkie centra doświadczają uruchomienia bądź są uruchomione w pełni, tak jak w Poznaniu, ale też docierają się te wszystkie aplikacje wielu, wielu instytucji... Wymieniłem kilka, ale do tego przecież trzeba jeszcze dodać instytucje związane ze stanowiskami dowodzenia, ratowników medycznych, Policji i straży oprócz URE i głównego geodety kraju. Tak że będzie możliwe promowanie czy może inaczej: odpowiedzialna informacja, jeśli będziemy przekonani, że ten system działa, że ten system właśnie nie doznaje takich awarii, czyli wszystkie aplikacje muszą być zgrane, musi być zastępowalność, bo jest złośliwość rzeczy martwych, może coś się zdarzyć, więc musi być zastępowalność w każdym miejscu w Polsce, ktoś musi przejąć funkcje obsługi obywateli w zakresie bezpieczeństwa na danym terenie.

    Tak że to wszystko musi działać, żeby można było odpowiedzialnie powiedzieć: tak, u nas nasi obywatele czy w ogóle obywatele innych krajów mogą sięgnąć po pomoc, dzwoniąc na nr 112. Jestem przekonany, że o tej porze czy może w IV kwartale przyszłego roku będzie można to odpowiedzialnie zaprojektowane zadanie zrealizować.

    Jeśli natomiast chodzi o dodatkowe pytanie, które pan poseł zadał, to...

    (Poseł Marek Rząsa: Jaki jest postęp w budowie centrów powiadamiania?)

    Tak jak powiedziałem, ustawodawca nałożył obowiązek, aby zrealizować to, żeby ten system działał w państwie do grudnia 2013 r. Na dzisiaj jesteśmy przygotowani do tego, aby zrealizować to w tym zakresie w pełni od strony teleinformatycznej w całym kraju. Do końca września tego roku będziemy mieli 7 miast wojewódzkich w trakcie testów bądź w uruchomieniu i sukcesywnie taką informację mogę przekazać, jeśli chodzi o szczegóły poszczególnych województw. (Dzwonek) Natomiast zapisane jest to do końca przyszłego roku. Od strony informatycznej i planów związanych z wdrożeniem systemu informatycznego powiadamiania ratunkowego jesteśmy przygotowani. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Włodzimierz Karpiński - Zapytanie z dnia 29 sierpnia 2012 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także: