Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Sławomir Zawiślak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pytanie dotyczy spółki Skarbu Państwa, która funkcjonuje już 11 lat i zarządza - jako zarządca i operator - szerokim torem, a spółka, dobrze współpracująca z rządem, czyli swoim właścicielem, dzięki dobrej pracy załogi miała zawsze wielkie perspektywy rozwoju, ponieważ łączy Europę Zachodnią z najdalszymi obszarami Rosji. Spółka osiąga bardzo dobre wyniki finansowe - odprowadza wysoką dywidendę do Skarbu Państwa, płaci czynsz PKP SA za korzystanie z linii 65, zatrudnia na terenie pięciu województw 1300 osób i bardzo dobrze dba o utrzymanie linii. Zainwestowała w tym okresie prawie miliard złotych w jej modernizację, rewitalizację i utrzymanie, co jest ważne, bo przekłada się na efekt aktywizacji gospodarczej przy obszarach kolejowych. Dzieje się tak, ponieważ inne podmioty również włączają się w rozwój tych obszarów gospodarczych. Spółka, poprzez rozbudowę infrastruktury granicznej, jest bardzo ważnym podmiotem gospodarczym dla rozwoju wymiany handlowej z Ukrainą. Na terenie województwa lubelskiego - siedziba spółki mieści się w Zamościu - firma znajduje się na piątym miejscu, jeżeli chodzi o inwestycje, będąc siódmym co do wielkości pracodawcą.

    Jeżeli chodzi o sytuację firmy, był tzw. polski wyjątek, który dawał jej ochronę przy funkcjonowaniu na liberalizowanym rynku kolejowym w Europie. Zaniepokoiła nas wypowiedź rzecznika ministerstwa transportu pana Mikołaja Karpińskiego dotycząca rynku kolejowego, że Parlament Europejski nie przyjął stosownej poprawki jednoznacznie wyłączającej spółkę PKP LHS spod ogólnych zasad regulujących rynek kolejowy. Oznacza to, zdaniem pana rzecznika, że spółka nie będzie mogła być jednocześnie przewoźnikiem i zarządcą infrastruktury.

    Dlatego też chciałbym zadać pytanie. Czy prawdziwa jest teza, że zgodnie z kompromisem między Komisją Europejską, Radą Unii Europejskiej i Parlamentem Europejskim spółka PKP LHS nie zostanie wyłączona spod ustaleń pakietu kolejowego, co może oznaczać, że spółka nie będzie mogła być jednocześnie przewoźnikiem i zarządcą infrastruktury, a na rynek będą mogli wejść inni przewoźnicy?

    I ostatnie pytanie. Jeżeli wyżej wymieniona teza jest prawdziwa, proszę o informację, jaki rząd ma plan w związku z funkcjonowaniem przewozów na linii 65 i czy będzie on konsultowany z kolejarzami i samorządowcami w sposób transparentny. Dziękuję serdecznie.



Poseł Sławomir Zawiślak - Zapytanie z dnia 12 lipca 2012 roku.


51 wyświetleń

Zobacz także: