Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Grzegorz Adam Woźniak:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje wystąpienie poświęcone będzie 110. rocznicy powołania do życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie. Niewiele jest straży pożarnych, które mogą się poszczycić takim stażem. Historia OSPŻ rozpoczęła się w 1902 r., kiedy społecznik dr Antoni Michałowski zorganizował w celu ochrony mienia mieszkańców Towarzystwo Straży Ogniowej w Żelechowie. Został on pierwszym prezesem i powierzył utworzenie drużyny Antoniemu Gronkiewiczowi i Ignacemu Leszkowi. Dwa lata później straż pożarna w Żelechowie liczyły już 40 członków, a z samodzielnie zdobytych funduszy i dotacji zakupiono sprzęt i umundurowanie.

    W 1906 r. utworzono orkiestrę strażacką z kapelmistrzem Antonim Gronkiewiczem oraz założono Towarzystwo Miłośników Scen i Muzyki. Dzięki temu straż pożarna pełniła też rolę ośrodka kultury, organizując koncerty, przedstawienia i wydarzenia rozrywkowe. Strażacy czynnie włączyli się w rozwój sportu, m.in. utworzyli własną drużynę piłki nożnej, pełnili też misję edukacyjną w zakresie wiadomości i umiejętności pożarniczych.

    Formacja cieszyła się ogromną popularnością i zaufaniem społecznym. W 1916 r. posiadała 125 członków, w tym honorowych 21, i 74 ofiarodawców. Była obecna na 1. Ogólnokrajowym Zjeździe Straży Ogniowych Królestwa Polskiego w 1916 r. Jako delegaci straży w Żelechowie do Warszawy wyjechali: komendant Henryk Bronicki, zastępca Leonard Szelążek, adiutanci Bolesław Biernacki, Władysław Walkiewicz, Szymon Papliński, Włodzimierz Kierklewicz, Władysław Białach. Na zjeździe tym komendant Bronicki przedstawił wniosek, aby Zjazd Straży Ogniowych wyłonił komisję, która zajęłaby się prawodawstwem pożarniczym dla terenu całego kraju.

    W styczniu 1917 r. w dowód uznania społeczeństwo miasta ufundowało oddziałowi sztandar, który otrzymał imię Antoni na pamiątkę założyciela Straży Ogniowej w Żelechowie.

    Strażacy odznaczali się patriotyzmem i obywatelską postawą. W 1918 r. zostali aresztowani i uwięzieni: komendant Straży Ogniowej w Żelechowie Henryk Bronicki i Ludwik Pudło. Byli podejrzani przez Niemców o działalność w POW. Komendant Henryk Bronicki znalazł się w obozie dla internowanych w Celle.

    W okresie międzywojennym utworzono Klub Strażacki z trzema sekcjami: kulturalno-oświatową, teatralną prowadzoną przez Bolesława Biernackiego, muzyczną pod kierownictwem Albina Gesnera oraz przysposobienia wojskowego szkoloną przez Kazimierza Szulca. W 1932 r. powołano Oddział Samarytanek złożony z młodych dziewcząt, których zadaniem było niesienie pomocy w czasie akcji. W 1923 r. wybudowano murowaną remizę strażacką, w której budowę olbrzymi wkład wniósł zarząd miejski.

    W okresie okupacji działalność straży ograniczono do akcji pożarniczych. Komendant Ludwik Pudło w 1942 r. został aresztowany i rozstrzelany na ulicy przez gestapo za przewodzenie konspiracyjnemu ruchowi oporu.

    Natychmiast po zakończeniu działań wojennych straż pożarna rozpoczęła swoją działalność operacyjno-bojową, szkoleniową i kulturalną, werbując nowych członków i kupując sprzęt oraz wyposażenie.

    Społeczeństwo miasta Żelechowa, doceniając zasługi OSP, ufundowało w 1962 r. nowy sztandar, powołano także Komitet Budowy Domu Strażaka. Mimo wielu trudności, zwłaszcza przy pracach instalacyjnych i wykończeniowych, budynek został oddany do użytku w 75. rocznicę powstania OSP, czyli w 1977 r.

    W 1995 r. jednostka decyzją komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Jako pierwsza z terenu gminy Żelechów i jedna z nielicznych w tamtym czasie z terenu obecnego powiatu garwolińskiego OSP Żelechów została włączona w system działań ratowniczo-gaśniczych tworzony przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej, wspomagane przez ochotnicze straże o największym doświadczeniu, wyszkoleniu, wyposażeniu w sprzęt gaśniczy.

    Wyposażenie bojowe jednostki stanowią trzy samochody pożarnicze. Obecnie skupia ona 83 członków, 27 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej, chłopców i dziewczęta, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje, 21 członków orkiestry dętej OSP. Strażacy OSP w Żelechowie wyróżniają się bohaterską postawą. Druh Adam Tuszyński został dwukrotnie w 2007 r. uhonorowany tytułem strażaka miesiąca województwa mazowieckiego za bohaterską postawę podczas akcji i uratowanie ludzkiego życia, a w styczniu 2008 r. został uhonorowany tytułem strażaka roku 2007 województwa mazowieckiego. Natomiast druh Łukasz Deres otrzymał w listopadzie 2008 r. nagrodę przewodniczącego rady powiatu garwolińskiego za uratowanie życia ludzkiego podczas akcji gaśniczej.

    Podjęta przez zarząd OSP z prezesem Łukaszem Boguszem na czele praca z młodzieżą przynosi efekty w postaci zwycięstw i czołowych lokat w zawodach sportowo-pożarniczych. Od 2007 r. prężnie działa młodzieżowa drużyna pożarnicza prowadzona przez Michała Dłużniewskiego, która zajmuje czołowe miejsca na Mazowszu.

    W latach 2006-2011 OSP w Żelechowie uczestniczyła w blisko 300 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym pożarach. (Dzwonek)

    OSP w Żelechowie bierze udział w życiu lokalnej społeczności. Prowadzi działania prewencyjne wśród mieszkańców miasta, szczególnie dzieci i młodzieży żelechowskich szkół, organizuje akcje honorowego krwiodawstwa. Poczet sztandarowy, oddziały i orkiestra pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności.

    Straż pożarna mająca w Żelechowie długą tradycję oraz jej członkowie cieszą się w społeczeństwie zaufaniem i szacunkiem, stanowią ważny element społeczności lokalnej, nie tylko zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo, ale i współtworząc tożsamość kulturową regionu.

    Dziękuję, panie marszałku, i przepraszam za przedłużenie.



Poseł Grzegorz Adam Woźniak - Oświadczenie z dnia 28 czerwca 2012 roku.


265 wyświetleń