Projekt „Obywatel” ma na celu ułatwienie obywatelom komunikację z urzędami.

Składa się z trzech elementów: portalu obywatel.gov.pl, infolinii oraz podręcznika dla urzędników.

Portal już działa; podzielony jest m.in. na 15 kategorii: „dokumenty i dane osobowe”, „kierowcy i pojazdy”, „wyjazd za granicę”, „śluby i rozwody”, „dzieci”, „edukacja”, „zgon”, „zaświadczenia i odpisy”, „nieruchomości i środowisko”, „zasiłki i pomoc finansowa”, „ochrona zdrowia i ubezpieczenia społeczne”, „meldunek”, „praca i biznes”, „podatki” oraz „służba wojskowa”.

Na tych podstronach można dowiedzieć się m.in., jak wyrobić dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy, jak dopisać się do spisu wyborców za granicą, jak zapisać dziecko do żłobka czy przedszkola, komu i jakie zasiłki przysługują, jakie kroki są niezbędne do zawarcia małżeństwa.

Na portalu obywatel.gov.pl znajdują się też linki do specjalnych stron poświęconych wojsku i podatkom.

Portal zawiera w sumie 101 kart opisujących najbardziej popularne usługi administracji publicznej, a także 19 opisów ważnych portali rządowych.

Informację na temat procedur administracyjnych można uzyskać także za pośrednictwem infolinii – jej numer 222 500 115. Tam również obywatele mogą zgłaszać uwagi dotyczące działania administracji.

Trzeci z elementów projektu – podręcznik dobrych praktyk dla urzędników, który ma być zbiorem wskazówek dla pracowników urzędów, jak komunikować się z obywatelami prostym i zrozumiałym językiem.

 

98e82002-5db5-4a3f-b278-1e97c1f9cf60c7296018636f3913efc8bfa7c30dcf85

obywatel-gov-pl-postomino